https://www.faz.net/-gqz-9njaq

Erdoğan ve basın özgürlüğü : Yerli basın tamam, sıra yabancıda!

 • -Aktualisiert am

„Rabia-Gruß“ der islamistischen Muslimbrüder: Erdogan vor wenigen Tagen bei einer Rede vor Sicherheitskräften in Istanbul Bild: AP

Hapisle, mali baskıyla yerli medyayı kontrol eden Saray’ın şimdiki hedefi yabancı basın. Akreditasyon iptalleriyle, yabancı gazeteciler göçe zorlanıyor. Türkiye’nin gerçeklerini Türkçe anlatan yabancı kuruluşlar da, terörist ilan ediliyor.

     2 Min.

     Bizim kültürümüzde, evimizde yaşananların dışarıya aktarılması en büyük günahlardan biridir. Mesleğinizin gazetecilik olması, günahın büyüklüğünü pek değiştirmiyor. Türkiye’de yaşananları dünya ile paylaşmak, neredeyse vatana ihanetle bir tutuluyor. Yaklaşık 3 yıldır, FAZ’a İstanbul’dan Mektuplar gönderiyorum. 22 yıllık meslek hayatımda, bu mektuplar yüzünden yediğim kadar hakaret almadım. Neredeyse her mektuptan sonra internet üzerinden hakaret ve tehdit dolu mesajlar düşüyor posta kutuma. Bazen terörist oluyorum, bazen Alman ajanı!

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Mesajların çoğunluğu Almanya’dan. Mesela Aziz P, “Sen ne hakla Türk milletini Nazilere kötü gösteriyorsun?” diye başladığı mesajı, “Dinsiz, imansız, orospu çocuğu” gibi nazik ifadelerle bitirmiş. Ramazan E.’ye göre Alman gazetesine yazarak vatanımı satıyorum. Tuncay S.’nin önerisi ise şöyle: “Madem Türkiye’yi kötülüyorsun, niye orada yaşıyorsun hâlâ?” Bazı okurlar ise Almanya’da yaşadığımı düşünerek açıktan tehdit ediyorlar. Burak G., ağır küfürlerle başladığı mesajını şöyle bitiriyor: “Erdoğan’ın Berlin’de çok askeri var. Sen bekle…”

     Yukarıda anlattıklarımın kişisel olduğunu düşünmeyin sakın. Türkiye’de yaşananların dünyaya aktarılmasından hazzetmeyenler, öfkeli İslamcı ve milliyetçiler de değil sadece. Türkiye medyasının yüzde 95’ini direkt ya da dolaylı olarak kontrol eden Saray da, Türkiye’deki yabancı gazetecilere göz açtırmıyor. Basın kartlarını verme yetkisini elinde tutan devletimiz, özellikle eleştirel haberler yapan yabancı gazetecilerin akreditasyonunu uzatmıyor. Çok sayıda yabancı meslektaşımızın başvuruları, Saray’daki basın bürosunda bekletiliyor. Riske girmek istemeyen medya kuruluşları da, akreditasyon alamayan muhabirlerini Türkiye’den çekmek zorunda kalıyor.

     Türkiye’yi dünyaya anlatmanın bir bedeli var. Ama Türkiye’yi Türkiye’ye anlatmak da o kadar kolay değil. Erdoğan’ın özgür basını susturmasıyla, vatandaşlar alternatif medyaya yöneldi. Tam da bu noktada uluslararası yayın kuruluşlarının Türkçe servisleri, Türkiye medyasının yayınlamaya cesaret edemediği haberleriyle neredeyse ana akımın yerini almaya başladı. Okurların kendilerine yöneldiğini fark eden Deutsche Welle Türkçe, BBC Türkçe gibi kuruluşlar da, bu ilgiyi karşılamak için haber yelpazelerini genişletmeye, muhabir kadrolarını daha da güçlendirmeye başladı. Türkçe yayın yapanlar sadece Avrupalı yayın kuruluşları da değil. Rusya’nın Sputnik’i, ABD’nin Sesi, Çin’in devlet televizyonu, İran devlet ajansı gibi kuruluşlar da hatırı sayılır bir okur kitlesine ulaştı.

     Bu “tehlike” üzerine Ankara harekete geçti. Yerli medyaya yönelik baskıyı, dışarıdan yayın yapan yabancılara uygulayamayan iktidar, çareyi karalama kampanyası başlatmakta buldu. DW'nin liderliğinde kurulan +90 adlı Youtube kanalı ise iktidar medyası için bardağı taşıran damla oldu. Erdoğan’ın 25 yıl boyunca verdiği kamu ihaleleriyle desteklediği Yeni Şafak Gazetesi, geçen hafta “Küresel Medya Kuşatması” manşetiyle çıktı. Gazeteye göre, “Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı siyasi, askeri ve ekonomik saldırılara paralel olarak küresel medya kuşatması da yoğunlaşıyor. Yabancı medya kuruluşları, Türkiye’yi 'Türkçe’ yayınlar ile hedef alıyor.” Gazeteye göre bu yabancı kuruluşlar, PKK gibi terör örgütlerinin hamiliğini üstleniyor. Yeni Şafak, manşetinde sadece yabancı medya kuruluşlarını hedef almadı. Gazete, dış basına çalışan ve aralarında benim de olduğum birçok gazeteciyi isim vererek hedef gösterdi.

     Türkiye’ye yabancı medya ilgisi sebepsiz değil. Doğa gibi medya da boşluk kaldırmıyor. Özgür basın susturulmasaydı, onlarca gazeteci hapse atılmasa, yüzlercesi iktidar baskısıyla işsiz bırakılmasaydı, şikayet edecekleri bir “küresel medya kuşatması” olmayacaktı. Sebep olanların sonuçtan şikayet ettiği bir ülke burası.

     Bu arada küçük bir dipnot bilgisi: Yabancıların Türkçe yayın yapmasından şikayet eden Yeni Şafak’ın kendisi, İngilizce ve Arapça dillerinde de yayın yapıyor. Erdoğan yanlısı medyanın en büyüğü Sabah Gazetesi’nin İngilizce gazetesi, Almanca internet sitesi var. Devlet televizyonu TRT’nin 34 dilde, resmi haber ajansı Anadolu Ajansı’nın ise 13 dilde yayını var! Anlayacağınız, hepimizin vergileriyle yarımızı terörist ilan eden medyalar da dünyayı her dilde “kuşatıyor"!

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Kann sich nach dem Urteil des EU-Gerichts freuen: Apple-Chef Tim Cook

     Keine Milliarden-Nachzahlung : Apple gewinnt Steuerstreit mit der EU

     Apple muss nun doch keine 13 Milliarden Euro Steuern in Irland nachzahlen: Das EU-Gericht in Luxemburg hat die Nachforderung der EU-Kommission annulliert. Die Schlappe für Brüssel freut die Iren.
     Börsengang in Zeiten von Corona: Brockhaus Capital Management debütiert auf dem Parkett.

     Finanzinvestoren : Private Equity für alle

     Finanzinvestoren agieren im Verborgenen. Einige von ihnen sind aber an der Börse notiert – wie jetzt auch Brockhaus. Und es gibt sogar einen dritten Weg.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.