https://www.faz.net/-gqz-9q0dt

Erdoğan’dan medyaya yeni darbe : İnternete “susturucu” taktılar!

 • -Aktualisiert am

Bloß nichts Kritisches hören oder sehen: Mit der Regulierungsbehörde fürs Internet wähnt sich Erdogan auf dem richtigen Weg. Bild: AFP

Türkiye medyasının yüzde 95’ini direkt ya da dolaylı olarak kontrol eden Saray, gerçeklerin alternatif medya üzerinden sızmasına katlanamadı. İnternetten sesli ya da görüntülü yayın da artık RTÜK kıskacında...

     4 Min.

     17 yıldır içinde yaşadığımız “Yeni Türkiye”de sendikalardan iş dünyasına, eğitimcilerden çevrecilere kadar birçok odak; iktidarın yoğun baskılarına maruz kaldı. Ancak kuşkusuz Erdoğan iktidarının gazabına en çok uğrayan iki alan, alkollü içkiler ve medya oldu! Birbiriyle ilgili görünmeyen, -sadece özgürlük paydasında yolları kesişen- bu iki mesele, ülkedeki iklim ne olursa olsun Erdoğan’ın hedefi olmaktan kurtulamadı.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Türkiye’yi yönetenler, hem dinen “haram” olması hem de kendi muhafazakâr seçmen kitlelerini çok da ilgilendirmediği için içkiye savaş açmış durumda. Alkollü içeceklerden kesilen vergilere neredeyse her ay fahiş bir zam geliyor. İçkiden alınan vergilerin bütçenin önemli kalemlerinden birine dönüşmesiyle, Türkiye’nin alkol tüketen seküler yarısı, ülkenin diğer yarısını sübvanse eder hale geldi.

     İktidarın gerek dini ve ideolojik, gerekse mali sebeplerle içki fiyatlarını düzenli artırması, tüketimi düşürmedi elbette. Ancak ekonomik krizin ezdiği kitleler, Erdoğan’ın iktidarında vergisi yüzde 500 artırılan içkiyi satın alamayınca, evde üretim yapmaya başladılar. Ya da merdiven altı tesislerde üretilen sahte içkileri tüketmeye başladılar. Market rafındaki ürün fiyatına, bir de yüzde 234 vergi ödemek istemeyenleri pek de iyi bir son beklemiyordu. Sadece geçen ay, son zamdan sonra kaçak üretilen içkilere yönelenlerden 30’u yaşamını yitirdi. Bir deprem, tren faciası ya da terör saldırısından söz etmiyorum. Kendileri bir kadeh içerken, Erdoğan’ın damadının yönettiği Maliye’ye iki kadeh ısmarlamak istemeyen 30 kişi, kaçak içkilerin yol açtığı alkol zehirlenmesi nedeniyle can verdi.

     İktidarın en çok baskıladığı ikinci alan olan medya, -şükürler olsun ki- henüz içki kadar tehlikeli değil. Ancak Türkiye’de gazetecilik yapmanın zemini her geçen daha güç hale geliyor. Konvansiyonel medyayı kontrol altına alan iktidar, gerçeklerin sızdığı son alan olan interneti de zapturapt altına almak için düğmeye bastı. Devletin medya denetleme aygıtı olan RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yönetmelikle, internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü yayınları da denetim kapsamına aldı.

     AKP iktidarı tarafından geçtiğimiz yıllarda çıkarılan internet yasası, zaten internetteki özgürlük ortamını epey daraltmıştı. Mahkeme kararı olmaksızın internet siteleri karartılabiliyor, iktidarın canını sıkan URL’ler tek imzayla bloklanıyordu. Wikipedia’dan Booking.com’a binlerce sitenin engellendiği bir Türkiye'den söz ediyorum. Yazılı içerikleri bu yasayla denetleyen iktidar, internet üzerinden sesli ve görüntülü yayın yapanları susturmak için son yönetmeliği çıkardı. Ana akımı tamamen kontrolüne alan Ankara, izleyicilerin gerçeklere internet üzerinden ulaştığının farkında. Özellikle son seçimlerde ekranlara çıkmaları engellenen muhalefet adayları, tüm kampanyalarını internet üzerinden yürütmek zorunda kaldı. Ana akım haber kanallarının izlenme oranları yerlerde sürünüyor, Erdoğan’ın Katarlı dostlarına sattığı ülkenin en büyük TV platformu BeIn abone kaybettiği için batmak üzere. Ancak alternatif medya içerikleri üreten bağımsız gazetecilerin ürettikleri video içerikleri, dijital platformların listelerinde en üst sırada. Evinde çalışma masasına kamera koyarak her sabah gündemi yorumlayan gazeteci Ünsal Ünlü’nün reytingi, birçok TV kanalını gölgede bırakıyor.

     Weitere Themen

     „Parasite“ Video-Seite öffnen

     Trailer : „Parasite“

     „Parasite“, 2019. Regie: Joon-ho Bong. Darsteller: Kang-Ho Song, Woo-sik Choi, Park So-Dam. Kinostart: 17. Oktober 2019

     Topmeldungen

     Der britische Premierminister Boris Johnson (links) und Jean-Claude Juncker in Brüssel.

     Brexit-Einigung : Abschied von London

     Es besteht die Chance auf einen geregelten Brexit. Ganz Europa muss das Thema hinter sich lassen, das so viele physische und psychische Ressourcen verbraucht hat. Doch die EU sollte sich nicht täuschen: Mit Großbritannien verlässt nicht nur ein Nettozahler das gemeinsame Haus.
     Wolfgang Tiefensee beim Wahlkampf in Thüringen

     Wahlkampf in Thüringen : Frühstück bei Tiefensee

     Ob Rot-Rot-Grün in Thüringen weitermachen kann, hängt von vielen Dingen ab – unter anderem vom Abschneiden der FDP. Die schickt einen Spitzenkandidaten ins Rennen, der ganz nach dem Geschmack von Parteichef Christian Lindner ist.

     Globales Ranking : Apple ist die wertvollste Marke der Welt

     Die Marken von Amerikas Digitalkonzernen sind die wertvollsten der Welt, befindet eine neue Untersuchung. Deutschlands Autobranche schwächelt. Dennoch führt ein Autohersteller das deutsche Ranking an.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.