https://www.faz.net/-iha-ai90j

İstanbul’dan mektuplar : Winter is coming: Vatandaşa başka, Erdoğan’a başka…

 • -Aktualisiert am

Recep Tayyip Erdogan spricht am 17. November vor Abgeordneten seiner Partei in Ankara. Bild: AFP

Ekonomist olmak için bu alandaki bir bölümden; Türkiye’de Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor. Her ikisini de ispatlayamayan Erdoğan’ın yarattığı ekonomik düzen nedeniyle, bu kış herkes için daha sert geçecek.

     4 Min.

     Turistik nedenlerle Türkiye’yi ziyaret edenlerin en büyük yanılgısıdır. Özellikle sahil bölgelerimizde deniz-kum-güneş tatili yapanlar; memleketimizin dört bir yanının, hep Akdeniz iklimini yaşadığını sanır. Oysa bizim de kışımız var. Özellikle Anadolu’nun iç kesimlerindeki soğuk Almanya’yı hiç de aratmaz. Dolayısıyla ısınma maliyetleri, yurttaşların her zaman en önemli giderlerinden biri olmuştur. Ama bu yıl Türkiye’de kış, her zamankinden çok daha sert geçecek. Hayır hayır, iklim değişikliği nedeniyle havalar geçen yıllara göre daha fazla soğumayacak. Doğalgaza arka arkaya gelen olağanüstü zamlar nedeniyle, soğuk havayı iliklerimize kadar hissedeceğiz. Meselenin, Avrupa dahil tüm dünyada enerji fiyatlarının yükselmesiyle ilgili olduğunu sanmayın hemen. Elbette enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz, dünyadaki gelişmeler bizi de etkiliyor. Ancak Erdoğan’ın ekonomi politikaları nedeniyle bu yıl en soğuk kışımızı geçireceğiz. Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin ünlü cümlesindeki gibi "Winter is coming” (Kış Geliyor), hepimiz için…

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Erdoğan’ın Türkiye’yi otokrasiye taşımasıyla Türkiye ekonomisi ciddi sıkıntılar yaşıyor. Gerek iç, gerekse dış politikadaki hamleleri Türkiye’yi ekonomik anlamda da yalnızlaştırdı. Hukukun üstünlüğünün ortadan kalkması ve belirsizlik, Türkiye’ye dış yatırım girişini büyük ölçüde yavaşlattı. Fırsatını bulan yabanca yatırımcılar da, Türkiye piyasasından çekildi. Tüm kararların Erdoğan’ın iki dudağının arasında olduğu bir ülkeye, kim neden yatırım yapar? Ekonomiyi çevirmek için sıcak paraya ihtiyacı olan Türkiye, bu gerekçelerle finansal açıdan zor zamanlar geçirmeye başladı. Ancak Erdoğan’ın, piyasa ekonomisinin tam aksine geliştirdiği “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” teorisi, Türk Lirası’na tarihi düşüş yaşatıyor. Erdoğan, sadece son iki yılda, faiz indirimine gitmeleri için 4 kez Merkez Bankası başkanını değiştirdi.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Erdoğan, faizleri indirerek kredi maliyetlerinin düşeceğini, böylece ekonomik büyümenin Türkiye’ye refaha taşıyacağını düşünüyor. Piyasa gerçeklerinin altına çekilen faiz oranları, kısmen kredi genişlemesine yol açıyor. Ama çok daha büyük bir soruna yol açıyor: Enflasyondan daha düşük bir faiz oranı açıklanınca, parasının erimesini istemeyenler yabancı kurlara akın ediyor. Böylece Türk Lirası serbest düşüşe geçiyor. Peki paramız değersizleşince ne oluyor? Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” tezi yüzünden daha fazla üşüyoruz. Niye mi? Dışarıdan dövizle aldığımız doğalgaza yılın 11 ayı içinde 10 kez zam geldiği için kombimizi en kısık seviyede yakıyoruz. Ya da doğalgaz kullanmaktan vazgeçip geleneksel yöntemlere geçiyoruz. Odun ve kömür sobası satışları, son 20 yılın en yüksek seviyesine geldi. Büyük kentlerde unuttuğumuz is kokusu ile karşılaşıyoruz artık.

     Isınma sorunu yaşayanların, sadece dar gelirli küçük bir grup olduğunu da düşünmeyin. Daha birkaç hafta önce yapılan ankete göre halkın yüzde 82’si, bu kış ısınma giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşayacağını söylemiş. “Winter is coming” endişesi yaşayanların, ezici olarak muhalefet seçmenleri olduğunu da sanmayın. Erdoğan’ın seçmenlerinin yüzde 65’i de aynı dertten muzdarip olduğunu söylüyor. Sadece evde değil, sokakta da üşüyeceğiz. Ülkenin neredeyse yarısı, asgari ücretle geçiniyor. Türk Lirası’nın erimesi, iğneden ipliğe her şeye zam gelmesiyle; kışlık bir çift bot almak da asgari ücretliler için hayal oluyor. Asgari ücretlinin, giyime ayırabileceği bütçe ile bir çift bot alabilmesi için 11 ay çalışması gerekiyor! Bu arada sizin için küçük ama yoksul Türkiyeliler için büyük bir dipnot: Bu yılın başında asgari ücretin karşılığı 312 Euro’ydu. Türk Lirası’nın yaklaşık yüzde 25 erimesiyle 246 Euro’ya düştü.

     Weitere Themen

     Dindar seçmen de Erdoğan’ı terk ediyor

     İstanbul’dan mektuplar : Dindar seçmen de Erdoğan’ı terk ediyor

     Tüm ekonomik veriler, Erdoğan’ın 2002’de yönetmeye başladığı Türkiye’yi çok daha kötü hale getirdiğini ortaya koyuyor. Refah ve istikrar gerekçesiyle bir dönem AKP’ye oy verenler artık Saray’a mesafeli. Dini gerekçelerle AKP’ye oy verenler de Erdoğan’ı terk etmeye başladı.

     Pariser Obelisk wird restauriert Video-Seite öffnen

     Place de la Concorde : Pariser Obelisk wird restauriert

     Anlass der Reinigung des Monuments ist der 200. Jahrestag der Entzifferung der Hieroglyphenschrift durch Jean-François Champollion. Das eine Million Euro teure Vorhaben wird zu einem Großteil durch das deutsche Unternehmen Kärcher finanziert.

     Schauspieler Gaspard Ulliel gestorben

     Im Alter von nur 37 Jahren : Schauspieler Gaspard Ulliel gestorben

     Der Franzose hat schon in jungen Jahren vielschichtige und gebrochene Charaktere verkörpert, etwa den jungen Hannibal Lecter in Peter Webbers „Hannibal Rising“. Jetzt ist er an den Folgen eines Skiunfalls gestorben.

     Topmeldungen

     Ex-Präsident Trump darf Dokumente zum Sturm auf das Kapitol am 6.1.2021 nicht zurückhalten.

     Sturm aufs Kapitol : Supreme Court erteilt Trump eine Abfuhr

     Das Oberste Gericht befand, dass der ehemalige Präsident die Herausgabe von Dokumenten an den Ausschuss zur Aufarbeitung der Erstürmung des Kapitols nicht verweigern kann. Trump wehrt sich mit aller Macht dagegen, die Papiere zu übergeben.
     Microsoft hat gerade die größte Übernahme in seiner bisherigen Geschichte eingeleitet.

     Activision-Zukauf : Microsofts neue Gigantomanie

     Der Softwarekonzern wagt seinen mit Abstand größten Zukauf. Das dürfte ihm erschweren, in der Debatte um die Macht von „Big Tech“ unter dem Radar zu bleiben – und hat mit dem Metaversum zu tun.