https://www.faz.net/-iha-9stve

İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’nin en tehlikeli sorusu: Servetinizin kaynağı nedir?

  • -Aktualisiert am

Kritik sorular yöneltebilecekleri için devlet büyüklerinin basın toplantılarına alınmayanlar, gerçeklerin peşini bırakmıyor elbette. Ama başları da beladan kurtulmuyor. Sorularına dışarıdan yanıt arayanlar, mahkeme kapılarında sürünüyor. Türkiye’nin ana akım medyasında uzun yıllar yöneticilik yapan Mehmet Yılmaz, bugünlerde sığındığı internetteki köşesinde, Erdoğan’ın sağ kolu olan eski Başbakan Binali Yıldırım’a çok basit bir soru sordu: “Ailenizin servetinin kaynağı nedir?” Çok haksız bir soru sayılmazdı. AKP iktidara gelmeden önce alt düzeyde bir bürokrat olan Yıldırım’ın çocukları, 17 yıl içinde bir mucizeye imza atmıştı: 17 şirketleri, 28 gemileri, iki süper yatları ve Hollanda’da milyonlarca Euro’luk malvarlıkları vardı. Soru basit ama bir o kadar tehlikeliydi. Yıldırım’ın şikayeti üzerine yazı mahkeme kararıyla yayından kaldırıldı, soruyu yönelten gazeteci hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Erdoğan’a da dışarıdan soru yöneltmek epey tehlikeli. Gazeteci Fatih Polat, birkaç yıl önce sızdırılan Malta Dosyaları’ndan çıkan bir iddianın peşine düştü. Sızıntılara göre Erdoğan’ın ailesi, bir Azeri işadamı ile milyonlarca dolarlık bir petrol tankerinde ortak olmuştu. İddiaların ardından Ankara’dan çıt çıkmadı. Türk gazeteci Polat da bu sessizlik üzerine; “Erdoğan, ailesiyle ilgili olarak bu iddialara ne diyor?” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Sadece soru sorduğu için “Cumhurbaşkanı’na hakaret”le suçlanan Polat, 4 yıllık hapis istemiyle yargılanıyor.

Erdoğan ailesini ilgilendiren haberler, eski de olsa “tehlike saçmaya” devam ediyor. Erdoğan’ın pek göz önünde bulunmayan büyük oğlu Burak Erdoğan, gençlik yıllarında bir trafik kazasına karışmıştı. Kullandığı otomobille, yaşlı bir kadın ses sanatçısını ezerek ölümüne yol açmıştı. Burak Erdoğan, bu kazadan dolayı tek bir gün bile hapis yatmamıştı. Gündemden düşen mesele, sadece gazete arşivlerinde kalmıştı. Ancak bu “kaza”nın arşivlerde olması bile riskliydi anlaşılan. Mahkemeden çıkarılan kararla, Burak Erdoğan’ın karıştığı kazaya ilişkin haberlere erişim yasağı getirildi. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kullandığı pahalı çantalara ilişkin haberler de sakıncalı artık. Türkiye’nin en popüler bloglarından biri olan Ekşi Sözlük’te First Lady’nin çantalarına ilişkin haberleri okumak isteyenler, şu metinle karşılaşıyor artık: “Emine Erdoğan’ın talebi üzerine mahkemenin verdiği karar uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.”

Yukarıda bazı kararlarını paylaştığım Türkiye’deki mahkemeler, basını susturarak iktidarın yolunu açan bir enstrümana bir günde dönüşmedi. Yargıyı göbekten Saray’a bağlayanlar, hem adliyelerdeki kadroları, hem de hukukçuları yetiştiren hukuk fakültelerini de felç etti. Ülkenin en yüksek yargı kurumu olan Anayasa Mahkemesi’nin 16 üyesinden yarısı hukukçu değil. Ülkedeki 67 hukuk fakültesinden 19’unun dekanı da hukukçu değil. İlahiyat mezunu hukuk dekanı da var, ziraat mühendisi olan da… İnanmayacaksınız ama avukat-hakim-savcı yetiştiren bir hukuk fakültemizin dekanı, veterinerlikten mezun! Sıkıntı sadece hukukta da değil elbette… Türkiye’de sık sık kaza yapan hızlı trenlerin yöneticisi de bir imam… Bir önceki görev yeri mi? Mezbahada çalışıyordu… Raylarında her yıl katliam yaşanan bir ülkeye de bu yakışırdı.

Weitere Themen

Gestohlenes Klimt-Werk nach 20 Jahren wieder aufgetaucht Video-Seite öffnen

Sensationsfund : Gestohlenes Klimt-Werk nach 20 Jahren wieder aufgetaucht

Ein durch Zufall gefundenes Gemälde wurde als das vor mehr als 20 Jahren gestohlene Werk von Gustav Klimt "Bildnis einer Frau" identifiziert. Das Gemälde wurde im Dezember in der Außenmauer eines italienischen Museums in Piacenza entdeckt. Nun bestätigt die Museumsleitung, dass es sich bei dem Fund tatsächlich um das Original handelt.

Die Revolution, ein böses Tier

Anfänge der Sowjetunion : Die Revolution, ein böses Tier

Das erste Jahrzehnt der Sowjetunion war ein literarisches Dorado unter Terror. Das zeigen ein Roman von Olga Forsch und Michail Prischwins Tagebücher, die vom Kampf gegen weltliche und geistige Entbehrungen erzählen.

Topmeldungen

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.