https://www.faz.net/-iha-9i9qi

İstanbul’dan mektuplar : Türkiye medyasını Charlie Hebdo katliamı ile terbiye etmek!

  • -Aktualisiert am

Saray’ın emrindeki devletin din kurumu Diyanet, 31 Aralık’tan birkaç ay önce bir mesaj yayınlayarak, “Yılbaşı kutlamak en büyük günahlardandır” açıklaması yaptı. Bilim, sanayi ve teknolojiye ayrılandan tam 4 kat daha fazla bütçesi olan Diyanet, yılbaşı kutlayanları “kafir”lere benzetti. Yani yılbaşı kutlaması yapanlar, kendi ödedikleri vergilerle “faaliyet” gösteren bir kuruluş tarafından, dinden çıkmakla suçlandı. Tarikat yurtlarında çocuklara tecavüz edilmesine, din adına kafa kesenlere, yolsuzluklara karşı sesini çıkarmayanlar; yeni yıla merhaba demeyi belli ki daha büyük bir günah sayıyorlar.

Bu arada ülkeyi ve toplumu dinsel kurallarla yönetme hülyasının, her türlü muhafazakar baskının bir işe yaramadığını onlar da görüyor olmalı. Aynı Diyanet’in “üzülerek” yaptığı şu açıklama, hayatın doğal akışının tersine çevrilemeyeceğini gösteriyor: “Anadolumuzun milliyetçi muhafazakâr şehirlerinde dahi, kalabalık cadde ve sokaklarda, sarmaş dolaş olmuş vaziyette, hatta dudak dudağa sevişen gençleri üzülerek görmekteyiz.”

Hayatlarımızı din üzerinden şekillendirmek isteyenlerin yılbaşı kutlamalarından, sokaklarda sarılmaya kadar birçok şeye karışmaları ne yazık ki artık şaşırtmıyor. Ama geçen hafta aynı Diyanet’te çalışan bir bürokratın saldığı bir tehdit, bugüne kadar yapılan dini baskıların, tehditlerin aslında bir hiç olduğunu ortaya koydu. Bu topraklarda farklı düşünmenin bir bedeli olduğunu hep biliyorduk. Ama muhtemelen “demokrasi” tarihimizde ilk kez, devletin kıdemli bir imamı, bir basın kuruluşunu katliamla tehdit etti.

Türkiye’nin en etkili haber portallerinden biri olan Oda TV, geçtiğimiz günlerde ilahiyatçı Nazif Ay’ın bir makalesine yer vermişti. Cihat kavramının okul müfredatlarına girmesine karşı çıkan ilahiyatçı, ders kitaplarındaki vahim örnekleri sıralamıştı. Bu makale, çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde aşırı dinci bazı grupların tepkisini çekti. Ama Diyanet’in bürokratı Ahmet Altınok, makaleyi yayınlayan Oda TV’ye kanlı bir tehdit savurdu. 2015’te Paris’te Charlie Hebdo dergisine El Kaide’nin yaptığı saldırıyı hatırlatan Altınok, “Onların yanlarına kâr kalmadı” diyerek gözdağı verdi. Devletin memuru, Oda TV’de çalışan gazetecilere de  şu tavsiyede bulundu: “Ölmeden önce tövbe etsinler…”

Sokaklarda öpüşmemize kızan, yeni yıla nasıl gireceğimize karışan Diyanet, kendi bürokratının gazetecilere katliam hazırlatması yapmasına tek kelime etmedi. Sessizliğini koruyan sadece Diyanet de değildi. Tweet atana soruşturma açan, iktidarı eleştiren sanatçıları sabah polis eşliğinde mahkemeye çıkaran, barış için imza atan akademisyenlere hapis cezaları yağdıran yargımızdan da “çıt” çıkmadı.

Kaç çocuk yapmamız gerektiğini bizden daha iyi bilen, paramızı nereye yatıracağımıza karar veren, oy tercihimize göre bizi terörist ilan eden, her konuda söyleyecek sözü, atacak fırçası olan Erdoğan da bu konuda “sessiz” kalmayı tercih etti. Gazetecilere El Kaide saldırısı tehdidi savuranlara hiçbir şey yapmayan Erdoğan, aynı günlerde ABD üzerinden tüm dünyaya şu taahhütte bulunuyordu: “Siz Suriye’den çıkın, IŞİD ile mücadeleyi biz yaparız.” Bakalım bu mücadeleye önce kendi bürokratlarından başlayacak mı…

Weitere Themen

Sendestopp und Kampf um Sendeplätze

Streik bei der ARD : Sendestopp und Kampf um Sendeplätze

Während die Intendanten der ARD über die Zukunft beraten, fällt ihr Programm aus. Die Sender werden heute bestreikt, das bekommen Zuschauer und Zuhörer zu spüren. Und dann ist da noch die Sache mit dem Magazin „Weltspiegel.“

Topmeldungen

Emmanuel Macron am Dienstag bei einer Veranstaltung im Elysée-Palast

Frankreich : Der Präsident entdeckt das einfache Volk

Emmanuel Macron will in der zweiten Hälfte seiner Amtszeit stärker auf die Ängste ärmerer Franzosen vor Migranten eingehen – und stößt damit auf Widerstand.

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.