https://www.faz.net/-iha-a65w3

İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’de koalisyonun yeni ortağı: Mafya

 • -Aktualisiert am

Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan Ende November nach einer Kabinettsitzung in Ankara Bild: AP

Erdoğan’ın “reform” iddiasının raf ömrü, ortağının Çakıcı’yı meydana çıkarması kadarmış. Gıkını çıkaranı kapıya koyan Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sine yaşananlar 90’lardan çok da farklı değil. Bir tek “Beyaz Toros”larımız eksik, onların yerini alan siyah panelvanlarımız var zaten.

     4 Min.

     Türkiye’de yaşıyorsanız, herhangi bir konuda vade vermek çok mantıklı olmayabiliyor. Ben de size yazdığım mektuplarda herhangi bir konuda projeksiyon yaparken, buna özen göstermeye çalışıyorum. Okuduklarım, tanık olduklarım yaptığım analizlerde bir vade ortaya koysa bile, yuvarlak sözcüklerle geçiştirmeye çalışıyorum. Çok sevmesem de, “Ne zaman olacağını zaman gösterecek”, “Hayata geçirilmesi zaman alacak”, “Bekleyip göreceğiz” gibi kalıpları kullanarak ihtiyat payı bırakıyorum. Burası Türkiye çünkü. İlk kez, son mektubumda riske girmek istedim. Erdoğan’ın açıkladığı “reform seferberliği”nin ne kadar etkili olacağını belirtirken, “En fazla iki hafta sürer” demeyi düşünüyordum. Ama bilgisayarın başına oturduğumda, yine klişelerden birine sığındım: “Bunun yanıtını vermek için biraz beklemek gerekecek. Ama attığı adımların içeride gerçek bir demokrasi getirme ihtimali oldukça düşük.”

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Erdoğan’ın aniden ilan ettiği “reform seferberliği”nin koskoca bir hiçten ibaret kalacağını anlamak için, kafamdan geçirdiğim “en fazla iki hafta” da fazlaymış. Erdoğan’ın açıklamasından sadece birkaç gün sonra, dünyanın herhangi bir demokrasisinde yaşanmayacak bir şeye tanık olduk. Erdoğan’ın ortağı aşırı milliyetçi MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’nin cezaevinden çıkardığı mafya lideri Alaattin Çakıcı, ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu’na hakaret ve tehditler yağdırdı. Bahçeli, bu hakaret ve tehditleri kınamak bir tarafa; “dava arkadaşım” diyerek mafya liderini sahiplendi. Birkaç gün öncesinde “demokrasi ve hukuk” alanında reform sözü veren Erdoğan ise tek kelime etmedi. Kamuoyundan tepkiler yükselmesi üzerine, cılız bir soruşturma açıldığı haberi geldi. Oğlunun annesi olan karısını tetikçiye öldürten, suç örgütü kurmaktan yıllarca hapiste yatan Çakıcı; bırakın gözaltına alınmayı, ifadeye bile çağrılmadı. Birkaç gün sonra olana ise hiç kimse şaşırmadı. Çakıcı’nın tehditlerini izlemekle yetinen yargı, sosyal medyada bu mafya liderini eleştiren bir vatandaşı hapse attı!

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Mafya lideri üzerinden muhalefetin tehdit edildiği ortam, reform iddialarını başlamadan bitiren ilk işaret fişeğiydi. Bu adımı, Erdoğan’a yakın iki ismin tasfiye edilmesi takip etti. AKP’yi kuran 4 isimden biri olan Bülent Arınç, Erdoğan’ın reform çıkışını sahiplenerek atılması gereken adımları sıraladı. Arınç, yıllardır düzmece iddialarla hapiste tutulan aydınlardan Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istedi. 4 yıldır cezaevinde olan Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş’ın da tahliye edilebileceğini söyledi. “Reform”un bu kadarı, Erdoğan’a fazla geldi. Arınç’ın sözlerini “fitne ateşi” olarak niteleyerek partiyi birlikte kurduğu isme kapıyı gösterdi. Ertesi gün Arınç, Saray’daki görevinden istifa etti. Erdoğan’a en yakın halkada yer alan İhsan Arslan da benzer bir akıbetle karşılaştı. Oğlu halen Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Arslan, iktidarın terör örgütü olarak nitelendirdiği Gülencilerin taktiklerini kullandığını, yargıyı kullanarak başarılı olmaya çalıştığını söyledi. Bu sözler de “reform” ruhuna aykırı bulundu. Arslan, AKP’den ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

     Weitere Themen

     Videospiele sind für alle da

     Deutscher Computerspielpreis : Videospiele sind für alle da

     Beim Deutschen Computerspielpreis treffen sich lauter Desperados. Das betrifft das Spiel, das den Hauptpreis gewann, die Moderatoren und vielleicht sogar Dorothee Bär und Andreas Scheuer.

     Topmeldungen

     Showtime für Ola Källenius, 51: Am Donnerstag präsentiert er sein elektrisches Spitzenmodell: „So etwas hat die Welt noch nicht gesehen.“

     Elektro-S-Klasse von Mercedes : Der Tesla-Jäger

     Der Daimler-Chef Ola Källenius verkauft fünfmal so viele Autos wie Elon Musk. Trotzdem ist Tesla das Siebenfache wert. Jetzt bläst der Schwede zum Angriff.
     Hier wurde die Notbremse schon gezogen: Passanten am 14. April in der Münchener Innenstadt

     Infektionsschutzgesetz : Hitzige Debatte in Koalition über Notbremse

     In den Fraktionen von Union und SPD wird die Bundes-Notbremse bis in die Details diskutiert. Manche wollen Sport im Freien sicherstellen, andere fragen nach Sonderregelungen für Kinderschuhgeschäfte.

     Champions League : Das sind die Gründe für das Bayern-Aus

     In der anstrengenden Corona-Saison fehlte dem FC Bayern in den entscheidenden Spielen gegen Paris Saint-Germain die Qualität. Trainer Hansi Flick bemängelt das schon länger.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.