https://www.faz.net/-iha-a65w3

İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’de koalisyonun yeni ortağı: Mafya

  • -Aktualisiert am

Reform rüzgarı; mafya tehditleri, AKP’li de olsa sesini çıkaranların tasfiyesiyle devam ederken, Erdoğan’dan bir başka çıkış geldi. Aniden Avrupa Birliği rotasından söz etti: “Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa'yla kurmayı tasavvur ediyoruz.” Çok şaşırtıcı değildi. Türkiye’ye gelen turistin de, dış yatırımın da kaynağı büyük ölçüde Batı’ydı. Yüzünü Rusya’ya, Çin’e dönmek ekonomik anlamda dişe dokunur bir fayda sağlamamıştı. Ülkede yaşanan ekonomik krizin derinleşmesiyle, Avrupa’yı yeniden tavlayabilmek için atılmış bir hamle bu. Oysa daha birkaç yıl önce Avrupa’yı “Haçlılar” diyerek eleştiriyordu. 2016’da, AB’ye “Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git” çağrısı yapıyordu. 2017’de, “Avrupa’ya muhtaç değiliz, asıl muhtaç durumda olan Avrupa’dır” diyerek bağımsızlık nutukları atıyordu. Hadi o kadar geçmişe gitmeyelim. Sadece birkaç ay önce, “Avrupa Birliği’nin sonu geldi” müjdesi veriyordu. Geçen ay da, Macron ve Merkel’e şöyle sesleniyordu: Siz gerçek manada faşistsiniz, siz gerçek manada Nazi'nin zincir halkalarından birisiniz.”

Erdoğan, “faşist ve Nazi” dediği Avrupa’ya neden yöneldiğini şöyle temellendirmişti: “Demokrasiyi, adaleti, ekonomik kalkınmayı birileri dayattığı için değil, kendi halkımız bunlara layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz.” Bu açıklamadan sonra yaşadıklarımız, “layık olduğumuz” demokrasiden oldukça uzaktaydı. Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP’yi “ulusal güvenlik sorunu” olmakla suçlayarak operasyon sinyali verdi. Kendisine muhalefet edenleri çok daha ürkütücü sözlerle tehdit etti:“Ne milletvekili veya gazeteci sıfatı sizi kurtarır, ne STK kuruluşu maskesi tepenize binilmesine engel olur.”  Erdoğan’ın reform çıkışıyla, başta Demirtaş olmak üzere Kürt siyasetçileri serbest bırakması beklenmiyordu elbette. Ama iklimin nisbeten yumuşayacağı beklentisi vardı. O beklentileri de bertaraf etti Erdoğan. Bir dönem PKK ile barış süreci başlatan Erdoğan, birkaç gün önce “Kürt sorunu yoktur” dedi. Oysa 2005’te “Kürt sorunu bu milletin bir parçasının değil, hepsinin sorunudur” diye cesur bir çıkış yapmıştı. Erdoğan Kürt sorununu yok sayar da, yargımız boş durur mu hiç… Yargılanan bir Kürt gazeteci, hakimin sorularına kendi anadilinde yanıt verince, mahkeme tutanaklarına şöyle kayıt düşüldü: “Anlaşılmayan bir dil..” Öyle ya… Kürt sorunu yoksa, Kürtçe de yoktur!

Erdoğan’ın demokrasisi, sadece Türkleri ve Kürtleri etkilemiyor. Alman olmak da sizi kurtarmıyor. Antalya’ya tatile gelen 63 yaşındaki Kristian B., havalimanında Türk yolcularla tartışınca kendisini polis karakolunda buldu. Gözaltına alınan Alman diş hekimi, “Siz Türkler böylesiniz, Türkiye zaten demokratik bir ülke değil” dediği için 4 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Elbette bu sürede ülkesine de dönemeyecek. Çünkü yurtdışına çıkışı yasak!

Bu tür trajedilerin yaşandığı bir ülkede, gençlerin en popüler “şaka”larından birinin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Başlarına bir şey gelmemesi için, herhangi bir yorum yapamayacakları haberleri, şu cümleyi ekleyerek paylaşıyorlar: “Silivri şimdi soğuktur…” Silivri neresi mi? Erdoğan’ın tüm muhaliflerini hapsettiği, Türkiye’nin pardon Avrupa’nın en büyük cezaevi!

Weitere Themen

Erdoğan’ın fiyaskoya dönüşen müjdeleri

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın fiyaskoya dönüşen müjdeleri

İktidar, ömrünü uzatmak için “müjde” yağdırıyor. Ayasofya’yı camiye çevirdiler, kesmedi. Aniden doğalgaz keşfettiler, tablo değişmedi. Millet ay sonunu getiremezken aya gitmekten söz ettiler, umursayan olmadı. Ama bu müjdelerden hiçbiri Gara’daki kadar fiyaskoyla sonuçlanmadı.

„Azor“ Video-Seite öffnen

Trailer (OmU) : „Azor“

„Azor“, Regie: Andreas Fontana. Mit: Fabrizio Rongione, Stéphanie Cléau, Carmen Iriondo, Juan Trench, Ignacio Vila, Pablo Torre, Elli Medeiros, Gilles Privat, Alexandre Trocki, Augustina Muñoz, Yvain Julliard. CH, F, ARG, 2021.

Topmeldungen

Zielen auf den eigenen Kommandeur: KSK-Soldaten, die den Verlust von „Stolz und Ehre“ beklagen

KSK-Kommandeur Kreitmayr : Der General im Feuer

Markus Kreitmayr kommandiert und reformiert das KSK der Bundeswehr. Manche loben ihn, andere äußern anonym ihre Wut über den Brigadegeneral.
Eine Niqab-Trägerin auf dem Jungfraujoch im Berner Oberland

Erste Hochrechnung in Schweiz : Knappe Mehrheit will Verhüllungsverbot

Laut einer ersten Hochrechnung haben sich 51 Prozent der Schweizer für ein landesweites Verhüllungsverbot im öffentlichen Raum ausgesprochen. Gegner warfen dem Verein, der die Volksabstimmung durchgesetzt hat, vor, er fördere antiislamischen Rassismus.

Meghan und Harry bei Oprah : Sie zünden die Bombe

Meghan Markle und Prinz Harry setzen ihre Trennung vom britischen Königshaus groß in Szene. Das Interview mit Oprah Winfrey ist der Gipfel. Ein Royals-Experte befürchtet schon einen „Atomschlag“ gegen die Windsors.

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.