https://www.faz.net/-iha-913j6

İstanbul’dan mektuplar : Yeni Türkiye’nin Nefret İklimi

 • -Aktualisiert am

Ein Artikel wie eine Anklageschrift: Die türkische Zeitung Akşam knöpft sich auf der ersten Seite den deutschen Journalisten Frank Nordhausen vor. Das Blatt gehört dem Unternehmer Ethem Sancak, einem Vorstandsmitglied von Erdogans Partei. Bild: Akşam

Almanların kafasında hep aynı soru: “Erdoğan neden bizimle uğraşıyor?” Yaşanan krizde her iki tarafın politik ve diplomatik çıkarların payı elbette var. Ama işin çok farklı bir boyutu var. 2010’dan bu yana içeri kapanan, kendi gibi düşünmeyen vatandaşını hain, terörist ilan eden, sürekli iç ya da dış düşman üreten bir iklim hüküm sürüyor buralarda. “Ilıman” Akdeniz iklimimiz, artık sadece coğrafya kitaplarında kaldı.

     4 Min.

     Almanya ile Türkiye arasında son dönemde yükselen gerilimde iki taraf da kendisini türlü sebeplerle haklı görüyor. Ankara’ya soracak olursanız, “Almanya teröristleri koruyor, hatta destekliyor, bizi bölmeye çalışıyor, 3. havalimanımızı kıskanıyor. Büyümemizi istemiyor…” Türkiye’nin Almanya’ya yönettiği suçlayıcı tezler uzatılabilir. Berlin yönetimi ise öncelikle Ankara’nın Nazizm hatırlatmasına varan suçlamalarından, vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmasından, son olarak da Erdoğan’ın seçimlere müdahalesinden şikayet ediyor.

     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın
     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne

     Karşılıklı bu suçlamalar, diyaloğun ve diplomasinin yolunu tıkıyor kuşkusuz. Yaşananların toplumsal zemininde Almanya açısından ne tür unsurların bulunduğunu tam olarak kestirmem mümkün değil. Ama Türkiye tarafında bu gerilimin arka planında yatan ve Batı basınında çıkan gündelik haberler arasında ıskalanan bir iklimden söz edeceğim size. Türkiye’de AKP iktidarının son yıllarda pompaladığı, bizzat yönettiği ve sonuç aldığı “Nefret İklimi”nden…

     Bülent Mumay

     Türkiye'de Erdoğan rejimine dair neredeyse tüm tarafların üzerinde birleştiği bir milat var: 2010. Erdoğan’ın o dönemki gayriresmi ortağı olan Fethullah Gülen cemaatiyle birlikte anayasayı değiştirerek devleti şekillendirmeye başladığı tarih. Kendisini en güçlü gördüğü bu tarihten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kutuplaştırıcı söylem yükseldi, neredeyse toplumun bütün kesimleriyle restleşmeler başladı. Bu süreçte Avrupa Birliği’nden gelen olumsuz sinyaller, ABD ve bölgesel aktörlerle başta Suriye olmak üzere birçok konuda ters düşülmesi gibi sebeplerin de, Erdoğan’ın içe kapanmasında rolü oldu kuşkusuz. Erdoğan’ın gerek gücünün zirvesinde olması, gerekse Batı Kulübü ile birçok alanda anlaşmazlığa düşmesiyle 'Nefret İklimi’nin tohumları ekilmeye başladı.

     2012’de “Dindar bir nesil yaratacağız” açıklaması yapan Erdoğan, ülkedeki seküler yaşamı tehdit edecek adımları hızla atmaya başladı. Din adamı yetiştirmek üzere kurulan liselerin sayısı çoğaltıldığı gibi, normal okulların müfredatına da yeni dini dersler eklendi. Birçok köklü okulda karma eğitime son verildi. İnternet sansürlendi, evrim teorisini anlatan siteler bile bloklandı. Adeta otoriter bir baba figürü tarafından yönetiliyorduk. Sürekli ne yapacağımızı söyleyen, sınırlarımızı bize sıklıkla hatırlatan bir babamız vardı. İçki satış saatleri kısıtlandı, açıkta alkol kullanımı yasaklandı. Erdoğan, “İçki içen alkoliktir” açıklaması bile yaptı.

     Kadınlar da bu “baba uyarıları”ndan nasibini aldı elbette. Herkese en az 3 çocuk yapılmasını tavsiye eden Erdoğan, çocuk yapmak istemeyen kadınları “eksik” olarak tanımladı. Cinsiyet eşitliği konusunda da gereken ayarı verdi: “Kadınla erkeği eşit konuma getiremezsiniz.” İstanbul’da Boğaz kenarındaki ofisinden dışarı bakan Erdoğan, vapurdan inen kız ve erkeklerin el ele olmalarını bile eleştiriyordu.

     Kuşkusuz bu yaklaşımların tek amacı “dindar bir nesil yetiştirmek” değildi. Muhafazakar, kendisi gibi düşünmeyeni düşman belleyen, içine kapanmış, farklı olana tahammül edemeyen, her şeyin arkasında yabancı parmağı arayan bir toplum olma yolunda ilerliyorduk. Bunu kabul etmeyip isyan edenler de açıkça tehdit ediliyordu. Erdoğan, Gezi isyanına katılanların gözünü şu cümlelerle korkutuyordu: “Yüzde 50’yi evde zor tutuyoruz!” Kuşkusuz bu kadarı ona yetmiyordu. Dindarlığın yanı sıra, milliyetçiliği de yükseltmek istiyordu. Kürt sorununun çözümü için, binlerce insanı kaybettikten sonra bizzat kendi kurduğu barış masasını bir tekmeyle devirdi. Dindar nesle, milliyetçi takviye gerekiyordu çünkü. Neo-Osmanlı adımları atmak için gerekli koalisyon oluşmuştu artık.

     Weitere Themen

     Kasa kazandı, vicdanlar kaybetti

     İstanbul’dan mektuplar : Kasa kazandı, vicdanlar kaybetti

     Adettendir; her yılın sonuna doğru, almanak tadında geçen yılın özeti yapılır. Türkiye’de yaşayanların bunun için aralık sonunu beklemesine gerek yok. 2019’u tek br cümle özetliyor çünkü: “Sandıkta kaybedenler, vicdanlarını da kaybediyor.”

     Tortenkunst mal anders Video-Seite öffnen

     „The Bakeking“ : Tortenkunst mal anders

     Eine Schimpansentorte in Lebensgröße - das ist die neue Kreation von Ben Cullen, der als „The Bakeking“ mit seinen Backkreationen begeistert. Auf der „Cake International“ trifft er die besten Tortenkünstler der Welt.

     Topmeldungen

     Buttigieg in Iowa vorn : Suche nach der Mitte

     Pete Buttigieg liegt in den Umfragen zur demokratischen Vorwahl in Iowa erstmals vorn. Ist er der Hoffnungsträger für die Zentristen oder nur der Aufreger des Monats? In jedem Fall verfügt er über ein gut gefülltes Konto.

     Lacht doch mal! : Warum jammern die Deutschen so viel?

     Ob Kriminalität, Flüchtlinge oder Wohlstand: Die Lage entwickelt sich besser, als es in der Debatte den Eindruck macht. Mit der eigenen Situation zufrieden, aber in Sorge um das Land – wie passt das zusammen?
     Logik ist sein zweiter Vorname: Youtuber Rezo

     Journalismus im Wandel : Die Logik, das bin ich

     Das Deutschlandradio fragt auf einer Tagung, ob Journalisten aus der Öffentlichkeit verdrängt werden. Wie das geschieht, zeigt der Auftritt eines präpotenten Influencers.
     Einst war beim Arbeits- und Gesundheitschutz das technisch Machbare die Richtschnur. Nun definiert das arbeitsmedizinisch Unbedenkliche den Maßstab – notfalls auch um den Preis, dass manche Arbeiten unterbleiben müssen.

     F.A.Z. exklusiv : Der Straßenbau droht gestoppt zu werden

     Ein Grenzwert soll in Zukunft verhindern, dass Arbeiter zu viele Asphaltdämpfe einatmen. Nun fürchtet die Branche, komplett lahmgelegt zu werden. In einem Brandbrief bittet man um eine Übergangszeit.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.