https://www.faz.net/-iha-9w8v7

İstanbul’dan mektuplar : Çocuklarla evlensek deprem olmaz!

 • -Aktualisiert am

Der türkische Präsident Erdogan nach dem Beben am 25. Januar in Elazig Bild: dpa

Maden faciasına “fıtrat”, depreme “kader” dediniz. Depremde yardım beklediğimiz Kızılay’ın bağışları Ensar’a, depremde sığınacağımız toplanma alanları AVM’lere verdiniz. Peki çocuklarımızdan ne istiyorsunuz?

     4 Min.

     “Orda kimse var mııııııııııı?..”

     Türkiye’de, duyulduğunda hâlâ herkesin tüylerini diken diken eden bir soru bu… Bundan 21 yıl önce Türkiye’yi sarsan 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi’nde, enkaz altında kalanlara ulaşmak için kullanılıyordu. Televizyonların canlı yayınladığı kurtarma çalışmalarından yükselen bu acıklı soru, ekranlar aracılığıyla evlerimizde de yankılanıyordu. Enkazdaki sessizlik, hüznümüzü daha da büyütüyordu. Önce 45 saniye süren sarsıntıyı, ardından enkazdaki o acıklı sessizliği yaşadığımız 1999 depreminde; resmi rakamlara göre 17 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik, on binlercesi yaralandı. 300 binden fazla bina hasar gördü.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayı

     “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şeyler var” cümlesi, ilkokulda öğrendiğimiz ama büyüdükçe unuttuğumuz bir şiir dizesi. 1999’da yaşadığımız felaket, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlattı belki ama bu gerçeği unutmamız da çok vakit almadı. 21 yıldır Türkiye’yi yoklayan küçük sarsıntılar, hafızamızı zaman zaman tazelese de rehavet makamına geçmemizi engelleyemedi… Gerek toplumun büyük bir bölümü, gerekse ülkeyi yönetenler en acı deneyimi unutsa da; bilim tehlikenin varlığını hatırlatmaya devam ediyordu. İstanbul’da büyük bir depremin beklendiğini, Türkiye’nin önemli fay hatlarında enerji biriktiğini uzmanlar sıklıkla yineliyordu.

     Deprem uzmanı Prof. Naci Görür, özellikle Türkiye’nin doğusundaki Elazığ’da yakın bir tehlikeden söz ediyordu. Çalıştığı üniversitede Elazığ’a ilişkin raporlar hazırlayıp devletin bu kenti depreme hazırlamasını istiyordu. Ülkenin en yüksek bilim kurulu TÜBİTAK’tan orduya kadar birçok kuruma başvurdu. Ülkeyi yönetenler Görür’ün işaret ettiği tehlikeye kulak asmayınca, tepkisini üniversitedeki görevinden istifa ederek gösterdi. Bu “uyarı” da işe yaramadı. En acı uyarı, yerin altından geldi. Görür’ün yıllardır işaret ettiği Elazığ, geçtiğimiz günlerde 6.8 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Yaklaşık 500 bina hasar gördü, 41 vatandaşımız enkazın altından “Orada kimse var mı?” sorusuna yanıt veremedi.

     Bülent Mumay

     Gece karanlığında meydana gelen depremden hemen sonra kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Ülke nefesini tutmuş, acının bilançosunu öğrenmeye çalışırken, devlet televizyonu TRT haber vermek yerine ne yaptı dersiniz? Depremde ölenlerin ruhuna canlı yayında selâ okuttu! 150 yıllık yardım kuruluşu Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık da, sosyal medya hesabının başına geçerek, vatandaşların SMS atarak para ödemesini istedi. Enerji Bakanı Dönmez de, “Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz” diyerek halkı göreve çağırdı. Böylesi bir felaketten sonra vatandaşlardan fedakarlık istenmesi siz çok tuhaf gelmeyebilir. Ama 1999’dan bu yana depremi unutmuş olsak bile, 21 yıldır tüm vergilerden ayrı olarak ödediğimiz deprem vergisini unutmadık. Daha doğrusu devlet unutturmadı. 1999 depreminin yaralarını sarmak, olası depremlere karşı Türkiye’yi hazırlıklı hale getirmek için bugüne kadar tam 31 milyar Euro tutarında deprem vergisi ödedik. Cep telefonundan internete birçok hizmetin faturasına 21 yıldır yüzde 7,5’lik deprem vergisi ekliyor devlet.

     Weitere Themen

     Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

     İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

     2023 seçimleri, Saray’ı kara kara düşündürüyor. Mesele sadece her geçen gün eriyen oylar, ekonomik krizin getirdiği aşınma falan da değil. 2023’te seçmen listelerine eklenecek olan 6,5 milyonluk genç nüfus, Türkiye’yi uzun süredir etkisi altına alan “otoriter hava”yı dağıtabilir.

     Topmeldungen

     Eine Razzia in einer Shisha-Bar in Bochum

     Aussteigerprogramm : Raus aus dem Clan

     Nordrhein-Westfalen will den Ausstieg aus kriminellen Großfamilien erleichtern. Das Programm läuft gut an, doch die Erfahrungen lehren auch: Wer den Ausstieg wagt, wird meist brutal zurück gezwungen.
     Ein provisorisches Krankenhaus für die Corona-Infizierten in der Stadt Lleida.

     Corona- und Wirtschaftskrise : Spaniens Kampf ums Überleben

     Das südeuropäische Land muss wegen des heftigsten Corona-Ausbruchs seit der Öffnung neue Ausgangssperren verhängen. Und auch wirtschaftlich sieht es düster aus: Ministerpräsident Sánchez kämpft um die Kredite und Zuschüsse der EU.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.