https://www.faz.net/-iha-906ce

İstanbul’dan mektuplar : Matematik Erdoğan’a “lütfen” dedirtti

 • -Aktualisiert am

„Hero“-Shirts sind nun politisch belastet. Bild: DHA

Türkiye ile Almanya arasındaki gerilim, Berlin’in ekonomi kartını masaya sürmesiyle ilginç bir boyut aldı. Berlin’in mali restinden sonra Ankara’dan ne “Eyy”li bir diskur geldi, ne de Nazi geçmişini anımsatan bir çıkış. Erdoğan dahil çok sayıda bakanın “Yalan, uydurma” dediği “teröre destek veren Alman şirketler “ listesi ise “İletişim kazası” denerek geri çekildi.

     5 Min.

     Bugünkü niyetim, son mektubumdan bu yana Türkiye’de bir haftada yaşadığımız yeni tuhaflıklardan söz etmekti sadece. "Ancak bizde yaşanır” denecek cinsten şeyleri paylaşacaktım sizinle. Bizi artık şaşırtmayan şeyleri… Sıkıntısını çekmesek, bize de komik gelebilecek şeyleri yazacaktım. Her zamanki gibi, siz okumadan bir iki gün önce gönderecektim mektubu… Türkçe yazdığım için çevirmenim ve editörüme zaman kazandırmam gerekiyordu. Hafta boyunca size yazmak için biriktirdiklerimi mektuba dökmeye hazırlanıyordum ki… Almanya yüzünden bütün planlarım değişti… Nedenini yazının sonuna doğru anlatacağım. Ama yine da kaçırmamanız için size tuhaflıkları özetleyerek başlayayım mektubuma.

     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın
     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne

     Biz Türkiye’de, kitap yazdığı için, hatta başkasının yazdığı kitabı okuduğu için insanların gözaltına alındıklarına çokça tanık olduk. Hatta yazdığı kitap yüzünden Gülencilerin tutuklattığı gazeteciyi, birkaç yıl sonra Gülencilere savaş açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha hapse attığına tanık olduk. Evlerde çıkan 1 dolarlık banknotlar, terör örgütü üyeliğinin kanıtı bile oldu. Çıtayı yine yükselttik: Tişört yüzünden sokakta insan avı başlattık. Nasıl yani diyorsunuz, değil mi? Haklısınız, hemen açıyorum meseleyi…

     Darbeye katıldığı gerekçesiyle tutuklu bir asker, son duruşmaya üzerine “Hero” (Kahraman) yazan bir tişörtle geldi. Hükümet yanlısı basın, bu tişörtün bir meydan okuma olduğu iddiasıyla “Tüm darbe sanıklarına Guantanamo sanıkları gibi turuncu tulum giydirilsin” manşetleri attı. Erdoğan da, bu alanda hazırlık yapması için talimat verdi. Darbecilikten yargılanan o askerin niyeti neydi, tam olarak bilmiyoruz. Ama sonrasında yaşananları hepimiz biliyoruz: O askerden sonra Türkiye’de aynı tişörtü giyen herkes gözaltına alındı! Antalya’da yakalanan bir çift, “Kaç gündür gazete okumuyoruz, haberimiz yoktu” dediği için serbest kalabildi. Samsun’da oğluyla geçen bir baba, aynı tişörtü giydiği için gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şubesi’nde 10 saat sorgulandıktan sonra salıverildi. Bu haberlerin çoğalması üzerine, Erdoğan’ın destekçisi bir işadamına ait olan şirket, tanesini yaklaşık 5 Euro’ya sattığı on binlerce tişörtü toplatmak zorunda kaldı.

     Bülent Mumay

     İstanbul’a birkaç mil uzaklıktaki adada, insan hakları örgütlerinin düzenlediği toplantıya yapılan polis baskınını duymuşsunuzdur. Aralarında Alman aktivist Peter Steudtner’in de olduğu 10 kişi tutuklandı. “Erdoğan’a aşığım” demeciyle tanınan, AKP’nin yönetim kurulu üyesi Ethem Sancak’a ait Star Gazetesi baskından birkaç gün sonra şu manşetle çıktı: “Büyükada’da İngiliz parmağı.” Habere göre, "Türkiye’de yeni darbe hazırlığı yapan” bu aktivistlerin arkasında, İngiliz istihbarat örgütü MI6 vardı. Oysa baskının yapıldığı gün öğleden sonra, çok sayıda bakanımız, darbeden kurtulan Genelkurmay Başkanı ile birlikte Ankara’da İngiltere Büyükelçiliği’nen bahçesindeydi. İngiltere'nin “darbeyle devirmek istediği” yetkililerimiz, Kraliçe II. Elizabeth’in 91. yaş günü için kadeh kaldırıyorlardı. Tabii ki portakal suyuyla. Bu arada Büyükada’daki “darbe toplantısının arkasındaki parmak”, birkaç gün önce değişti. Erdoğan’a yakın bir başka gazete Yeni Şafak, Büyükada’daki toplantıyı Alman haber alma teşkilatı BND’nin organize ettiğini yazdı. Örgüt değişirse ben size yine haber vereceğim, merak etmeyin.

     Terörist tişörtlere, hain istihbarat örgütlerine inat devletimiz çalışmalarına son sürat devam ediyor. Türkiye’ye artık daha az geldiğinizi biliyorum ama.. Yine de bu gelişmeden haberdar olursanız iyi olur. Otel ve turizm sektörüne eleman yetiştiren meslek liselerinde, “Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama Dersi” artık verilmeyecek. Dersin kaldırılmasının gerekçesi, “18 yaşından küçük öğrencileri içkiden korumak.” Bundan sonra Türkiye’ye seyahat ilanlarında “Her şey dahil, mojito hariç” uyarısı görürseniz, şaşırmayın.

     Weitere Themen

     Ekmek bulamıyorsanız, Ayasofya yiyin!

     İstanbul’dan mektuplar : Ekmek bulamıyorsanız, Ayasofya yiyin!

     Barolara darbe vurmak, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak, Ayasofya’yı camiye çevirmek, internete kelepçe takmak… Erdoğan, 18 yıllık iktidarının en sıkıntılı döneminde attığı bu adımlarla, kendisinden uzaklaşan seçmenleri durdurmaya çalışıyor. Karnı doymayanlar, Ayasofya kararı ile ne zamana kadar gurur duyacak?

     „Sing On!“ Video-Seite öffnen

     Showtrailer : „Sing On!“

     Die Karaoke-Show „Sing On!“ läuft seit dem 07. August 2020 beim Streaminganbieter Netflix.

     Topmeldungen

     Tichanowskaja abgetaucht : Wieder Gewalt in Belarus

     Bei Protesten in Belarus sind Sicherheitskräfte neuerlich mit Blendgranaten und Tränengas gegen Demonstranten vorgegangen. Ein Mensch starb. Der Geheimdienst behauptet derweil, einen Angriff auf das Leben von Lukaschenkas Gegnerin verhindert zu haben.
     Die Polizei geht am Montag in Beirut gegen Demonstranten vor, die gegen die Regierung protestieren.

     Proteste gegen Regierung : Libanons skrupelloses Machtkartell

     Seit vielen Jahren plündert eine korrupte politische Klasse ungestört den Libanon aus. Auch der Rücktritt der derzeitigen Regierung wird daran nichts ändern. Selbst Todfeinde verbünden sich für den Machterhalt.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.