https://www.faz.net/-iha-9wnuo

İstanbul’dan mektuplar : Le Fontaine’in kaplumbağası Müslüman oldu!

 • -Aktualisiert am

Er macht immer weiter, auch mit dem Krieg: Recep Tayyip Erdogan vor ein paar Tagen vor Anhängern seiner Partei im türkischen Parlament. Bild: dpa

Dört asır önce yazılan masalların bile İslami motiflerde deforme edildiği Türkiye’yi anlamak çok zor değil. Sıkıştıkça koalisyon değiştiren bir siyasi liderin, siyasi ömrünü uzatmak için her şeyi yapabileceğini bilmek, Türkiye’yi okurken hayatınızı kolaylaştırabilir.

     4 Min.

     Türkiye’ye dair gerçeküstü, size “O kadar da olmaz” dedirten haberler okuduğunuzda tekrar tekrar şaşırmamak istemiyorsanız, birazdan sizinle paylaşacağım gerçeklik işinizi kolaylaştırabilir. Meseleye bu filtreyle bakarsanız, “Yeni Türkiye”nin neye benzediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Erdoğan iktidarının tek bir ilkesi vardır: Her ne pahasına olursa olsun iktidarı kaybetmemek, siyasi gücün ve parasal kaynakların merkezinde olmak…

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Sıklıkla İslamcı olmakla itham edilen Erdoğan’a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Erdoğan İslamcı değil. Amerikancı da değil, Putin hayranı da… İsrail’in ne dostu, ne düşmanıdır. Avrupa’yla da özel bir düşmanlığı ya da dostluğu yoktur. Erdoğan, sadece ve sadece Erdoğancıdır. İhtiyacı varsa dünyanın eli kanlı diktatörlerini Saray’da ağırlar, gerektiğinde ise demokrasi dersleri verir. Kendisini iktidarda tutabilmek için o sırada gereken enstrüman din ise İslamcılığa hizmet eden adımlar atar. İhtiyacı olan şey milliyetçilikse, ülkeyi birçok cephede savaşa sürükler… O’nu gücün ve paranın merkezinden uzaklaştırabilecek en küçük gelişmeye karşı da orantısız bir öfke sergiler.

     Yukarıda ana hatlarını verdiğim tarz-ı siyaseti sonsuz kılmak için yarattığı ekonomik model de oldukça basitti. Geniş toplum kesimlerinin refahını sağlamaktansa, koltuğunun ömrünü uzatacak, siyasetini finanse edecek işadamlarına rant aktarmak. Bu ekonomik model, Erdoğan’ın “askeri vesayeti bitiren Müslüman demokrat” maskesinin Batı tarafından satın alındığı günlerde geçici bir başarı da sağladı. Ancak gerek siyasi gerekse ekonomik öngörülemezliğin artması nedeniyle dışarıdan gelen para muslukları kesildi. Bize kalan ise sadece otoriterlik ve yoksulluk oldu.

     Bülent Mumay

     Otoriterlik, siyaseten Erdoğan’a karşı olanları hedef alıyordu sadece. Ekonomik kriz ise ülkenin tümünü… Geniş toplum kesimleri, Erdoğan’a hayat veren alt ve orta sınıflar da dahil olmak üzere yoksullukla pençeleşiyor. İflas, patlayan işsizlik, kriz nedeniyle intihar haberleri okumadığımız gün yok artık. Erdoğan’ın oy deposu olan en muhafazakâr kentlerden Konya’da yaşayan bir kamyon şoförü, borçlarını ödeyemeyince intihar etti. Kendisini, ekmek teknesi olan kamyona bağladığı iple astı. Türkiye’nin Suriye sınırındaki kentlerinden Hatay’da yaşayan bir baba da, uzun süre iş bulamayınca ölmeyi seçti. Valiliğin önünde “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diye bağırarak kendini yaktı. Bu intihar kadar vicdanları kanatan şey, AKP’li bir siyasetçinin yaptığı açıklama oldu. AKP Belediye Meclis Üyesi Selma Gökçen, intiharı şöyle yorumladı: “Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez!”

     Krizin yarattığı trajediler, sadece metropollere uzak kentlerde değil, Saray’ın bulunduğu Ankara’da da yaşanıyor. Parlamentonun önüne gelen bir baba, “Açım, çocuklarım aç” diyerek kendini yakmak istedi. Meclis’i koruyan polisler, üzerine yanıcı madde döken babayı elindeki çakmağı ateşleyemeden yakalamayı başardı. Çaresiz baba ölümden kurtuldu ama gözaltından değil… İntihar girişiminden hemen sonra “Yasa dışı eylem yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındı.

     İşsizliğe bir isyan da, Erdoğan’ın epey yakınında yaşandı. AKP grup toplantısını Meclis’te izleyen bir vatandaş, Erdoğan konuştuğu sırada “Beni işimden ettiler, benim çocuğum aç” diye bağırmaya başladı. Erdoğan’ın konuşmasını canlı veren TV’ler hemen yayını kesti. İşsizliğe isyan eden baba da gözaltına alındı. Bir tuhaf gözaltı da İstanbul’da yaşandı. Muhalefeti aşağılayan ifadelerinden dolayı Erdoğan’a noter kanalıyla tebligatname göndermek isteyen Nuri B, noterin çağırdığı polisler tarafından gözaltına alındı. Nuri B.’nin hazırladığı tebligat metnindeki “Cumhurbaşkanlığınızı tanımıyor ve kabul etmiyorum" ifadesi, Erdoğan’a hakaret sayıldı.

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Nach einer langen Nacht in Brüssel ging es für Bundesfinanzminister Olaf Scholz am Mittwoch in Berlin weiter.

     Corona-Bonds : Büchse der Pandora

     Die Behauptung, Corona-Bonds würden ein Ausnahmefall bleiben, zeigt bestenfalls politische Naivität. Wer die Büchse der Pandora öffnet, kann sie nie wieder schließen.
     Genau hinschauen: Ein Ermittler der OPCW bei Kontrollen in Syrien im Jahre 2013.

     Chemiewaffeneinsatz in Syrien : Mit dem Mittel maximalen Terrors

     Internationale Ermittler haben festgestellt, dass das Assad-Regime in mindestens drei Fällen Chemiewaffen eingesetzt hat. Syrien und Russland haben das immer wieder bestritten – und Moskau versuchte, die Einsätze mit Desinformationskampagnen zu verschleiern.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.