https://www.faz.net/-iha-a4q7h

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın öldüren vergileri

 • -Aktualisiert am

Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan am Freitag in Istanbul Bild: AP

Yüksek vergilerin altında ezilmekle kalmıyoruz artık. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sinde vergiler artık can almaya başladı. İçkiye 10 yılda yüzde 500 zam gelince evlerde üretim patladı. Etil alkol satışı da yasaklanınca, sahte içkiden iki haftada 70 kişi öldü.

     4 Min.

     Türkiye’de ekonomi kötüye gittikçe, Saray rejiminin kaynak yaratmak için başvurduğu yöntem hiç değişmiyor. Üretimi ve istihdamı, böylece ülkenin refahını arttıracak adımlar atmaktansa; -öğrenilmiş bir çaresizlik içinde- kısa yoldan halkın cebine el uzatılıyor. Hali hazırda fahiş olan vergi oranları, bir kez daha yükseltiliyor.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Erdoğan hükümeti; Covid19 salgınından önce kriz sinyalleri veren, son birkaç aydır dibe vuran ekonomiye can suyu vermek için iki önemli kalemde vergi artışına gitti. Otomobil ve alkollü içkilere ödenen vergiler, geçtiğimiz günlerde bir kez daha yükseltildi. Artık araba alırken, devlete de iki tane satın alacak kadar vergi ödüyoruz. İçki içerken daha da bonkörüz. Alkolün etkisiyle değil, devletin zoruyla… Bir kadeh içerken, Erdoğan’ın bütçesine de 3 kadeh ısmarlıyoruz.

     Vergi kalemleri artırılırken, en fahiş zamların içkiye gelmesi tesadüf değil elbette. Ucu Erdoğan’ın tabanına pek değmediği, iktidarın İslamcı karakterine uygun olduğu için; Türkiye’de en ağır vergileri içki içenler ödüyor. Son 10 yıl içerisinde içkiden alınan vergiler yaklaşık yüzde 500 arttı. Fiyatların nereye geldiğini tam olarak anlatabilmek için Almanya ile karşılaştırma yapayım. Almanya’daki asgari ücret ile 3158 şişe bira satın alabiliyorsunuz. Türkiye’de ise sadece 186 tane…

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Vergiler yüzünden içki fiyatları arttıkça, ekonomik zorluklarla boğuşan vatandaşlar yeni arayışlara yöneldi. Bir şişe rakıya servet ödemektense, çok da sağlıklı olmayan koşullarda evde kendi içkilerini üretmeye başladılar. Sadece rakı da değil… Yaşadıkları yerleri küçük bir damıtım evine çevirenler; hazır tesis kurmuşken viski de üretmeye başladılar, votka da…

     Her ne kadar “Milli içkimiz ayrandır” dese de Erdoğan’ın en sevdiği içki -üzerinden topladığı vergi nedeniyle- rakıdır… Farklı sebeplerle, yurttaşların da… Evde üretim yaygınlaştıkça, internet üzerinden rakı tarifleri veren bloglar mantar gibi çoğaldı. Hatta evde rakı üretmek için başta etil alkol olmak üzere, anason yağı gibi ürünleri satan çevrim içi marketler kuruldu.

     Vatandaşın, neredeyse beşte bir fiyatına ev yapımı rakı içmeye başlaması, ülkeyi yönetenlerin hesabına gelmedi. Toplam vergi gelirleri içinde içkiden gelen payın küçüldüğünü fark eden devletimiz, hemen devreye girdi. Rakıda kullanılması şart olan en önemli ham maddenin satışını yasakladı. Tarımsal kökenli etil alkol, marketlerde ve internette satılamıyor artık.

     Vergiler nedeniyle içki satın alamayacak hale gelenler, bu yasaktan etkilenmemek için farklı çözümler aradı. Etil alkol bulamayanlar, daha çok kimyasal alanlarda kullanılan metil alkol ile rakı üretmeye başladı. Sahte rakı üretip vatandaşa daha ucuza ulaştıranlar ise çok daha tehlikeli bir yönteme başvurdu. İçinde alkol bulunan dezenfektan gibi temizlik ürünlerini, içki aromalarıyla karıştırarak rakı diye sattılar.

     Hükümetin fahiş zamları, ucuza içki üretilmesini önlemek için etil alkol satışını da yasaklaması, akabinde yukarıdaki tehlikeli yöntemlerin devreye girmesiyle tam bir facia yaşandı. Son iki hafta içerisinde kaçak içkileri içenlerden en az 70’i hayatını kaybetti. Birçoğu da, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde ölümle pençeleşiyor. Sağ kalsalar bile görme kaybı gibi kalıcı hasarlarla hayata dönecekler… Daha fazla vergi toplama hırsı nedeniyle onlarca vatandaşın can vermesi, ülkeyi yönetenleri pek üzmedi. Aksine bazılarını sevindirdi… Erdoğan’ın partisinin gençlik kolları üyelerinden biri, şu açıklamayı yaptı: “Laikler, Recep Tayyip Erdoğan'dan kurtulmak istiyorsanız bol bol sahte içki için!”

     Weitere Themen

     Gazoz gibi reformlarımız var, içer misiniz?

     İstanbul’dan mektuplar : Gazoz gibi reformlarımız var, içer misiniz?

     Türkiye’yi 18 yılda kör topal bir demokrasiden otokrasiye taşıyan Erdoğan, aniden “ekonomi, demokrasi ve hukukta seferberlik” vaadinde bulundu. Peki bu hamleler ne kadar sahici? “Seferberlik” ilanından sonra yaşadıklarımız, Saray’ın samimiyetiyle ilgili ipuçları vermeye yetiyor.

     „Yellowstone“ Video-Seite öffnen

     Trailer : „Yellowstone“

     Die erst Staffel der Serie „Yellowstone“ ist beim Streamingkanal Sony AXN zu sehen.

     «Gabriel» von George Sand Video-Seite öffnen

     Spielplanänderung : «Gabriel» von George Sand

     Jella Haase, bekannt aus „Fack ju Göhte“ und „Berlin Alexanderplatz“, entdeckt unter der Regie der jungen Regisseurin Laura Laabs die Abgründe des kapitalistischen Systems und das anarchistische Wesen des weiblichen Geschlechts in einem bislang noch nicht uraufgeführten Text der französischen Schriftstellerin George Sand.

     Topmeldungen

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.