https://www.faz.net/-iha-a0yow

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

 • -Aktualisiert am

Das Lächeln wird ihm vergehen: Jungen Leuten wollte der türkische Staatspräsident auf Youtube etwas sagen. Als sie antworteten, machte er den Laden dicht. Bild: Anadolu/Getty

2023 seçimleri, Saray’ı kara kara düşündürüyor. Mesele sadece her geçen gün eriyen oylar, ekonomik krizin getirdiği aşınma falan da değil. 2023’te seçmen listelerine eklenecek olan 6,5 milyonluk genç nüfus, Türkiye’yi uzun süredir etkisi altına alan “otoriter hava”yı dağıtabilir.

     5 Min.

     İktidarları sadece icraatları ya da ideolojileri ayakta tutmaz. Siyasi ömürlerinin uzayabilmesi için hedefledikleri demografinin de aynı kalması gerekiyor. Ancak eşyanın tabiatı gereği, bir iktidarı ayakta tutabilmek için demografiyi uzun süre sabit tutmak mümkün değil. Hele, Erdoğan ve partisi AKP gibi 18 yıldır iktidardaysanız… Alt  ve orta sınıflara sırtını dayayan AKP, muhafazakar ve popülist söylemiyle özellikle kırsal bölgelerde yaşayan ve buradan metropollerin eteklerine göç etmiş kitlelerin desteğiyle iktidara geldi. Ancak 2002’de AKP’yi iktidara taşıyan kitlelerin çocukları, ebeveynleriyle aynı fikirde değil.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     2000’den sonra doğan Z kuşağı, Türkiye’de Erdoğan’ın iktidarından başkasını görmedi. İnternetin içinde doğan, özgürlüklerine düşkün bu nesil; özellikle büyükşehirlerde ailelerinin politik tercihlerine itaat etmiyor. Onlardan bir önceki Y kuşağı da, zaten son birkaç seçimdir AKP’den uzaklaştığını göstermeye başlamıştı. AKP’nin tüm seçim araştırmalarında şu iki gerçek ortaya çıkıyor artık. Birincisi, AKP’ye oy veren gençlerin oranında ciddi bir düşüş var. İkincisi, eğitim seviyesi yükseldikçe iktidara destek düşüyor. Bu veriler ışığında, eğitimli genç nüfus oranının en yüksek olduğu büyükşehirlerde AKP’nin yerel yönetimleri 25 yıl sonra kaybetmesi sebepsiz değil. 2017’de yapılan Anayasa referandumunda, Türkiye’nin bütününün kılpayı farkla onayladığı yeni sisteme; İstanbul, Ankara ve İzmir’in hayır demiş olması da tesadüf değil.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Y kuşağının yukarıda özetlediğim etkisi, AKP’ye sandıkta büyük bir şok yaşatmıştı. Ancak bir sonraki kuşak, AKP açısından çok daha tedirgin edici görünüyor. Türkiye, normal takvime göre 2023 yılında sandık başına gidecek. Hem -dünyada eşi benzeri olmayan Türk tipi başkanlık sistemine göre- “seçilmiş sultan”ımızı, hem de parlamentomuzun üyelerini belirleyeceğiz. İşte bu seçimlerde ilk kez oy kullanacak olan Z kuşağı, daha şimdiden AKP’nin uykularını kaçırıyor. Seçmen listelerine eklenecek 6,5 milyonluk bir kitleden söz ediyorum. Ne yiyip içeceklerine, ne giyeceklerine, ne okuyacaklarına karar verilmesini istemeyen bir kitleden… Türkiye ve dünyayı iktidarın şekillendirdiği medyadan değil, dijital kanallardan takip eden bir gençlikten söz ediyorum. Dünyaya entegre olmuş, moderniteyle tanışmış, Erdoğan’ın “terbiye edici” dilinden hazzetmeyen 6,5 milyon gençten…

     AKP, yaklaşan tehlikeyi fark etmiş olmalı ki geçen hafta Z kuşağını yakalamak için bir çalışma başlattı. Dijital medyayı merkezine alan bu stratejinin işe yarayıp yaramayacağını şimdiden kestirmek kolay değil. Ancak Erdoğan’ın birkaç gün önce internet üzerinden yaptığı bir canlı yayında yaşananlar, Z kuşağına yönelik endişesini artırmış olmalı… Ama önce biraz arka plan bilgisi… Malum, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomimiz alt üst olmuş durumda. Türkiye’nin en büyük gelir kapılarından biri olan turizm sektörü, özellikle Almanya’nın kendi vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamasını sürdürmesi nedeniyle kara günler yaşıyor. Yabancı turistlerin gelmeyeceğini anlayan Erdoğan, iç turizmi canlandırmak için 2,5 milyon gencin girdiği üniversiteye giriş sınavlarını erkene çekti. Böylece temmuz ve ağustos ayları tamamen boşalacak, Türk ailelerin tatilleri bölünmeyecekti.

     Weitere Themen

     Was die DNA verrät

     Schwarzwald-„Tatort“ : Was die DNA verrät

     Ein „Tatort“ ohne Mord, dafür mit dem FC Bayern: Eine Frau wird Opfer einer Vergewaltigung. Den Kommissaren stellen sich Fragen von Racial Profiling und Datenschutz. Am Ende bleibt man ratlos zurück. Wie kann das sein?

     Topmeldungen

     Nordkoreas Machthaber Kim : Stalinist mit PR-Qualitäten

     Tausendsassa, Basketballfan und Trumps Männerfreund: Seit zehn Jahren ist Kim Jong-un der starke Mann in Nordkorea – seit knapp neun an der Spitze des Regimes. Dabei ist der skurrile Diktator Projektionsfläche für Wünsche und Erwartungen. Doch als Reformer enttäuscht er auf ganzer Linie.

     Zum Tod von Wolfgang Clement : Eigenständig und zuweilen unbequem

     Er hat Wirtschaftspolitik in den letzten Jahren stets größer gedacht als seine alte sozialdemokratische Partei. 2008 verließ Wolfgang Clement die SPD. Im gesellschaftlichen und politischen Leben blieb er aber bis ins hohe Alter präsent. Ein Nachruf.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.