https://www.faz.net/-iha-a0yow

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

  • -Aktualisiert am

Youtube yayınını yoruma kapatmak, sosyal medyaya yasak koymak belki mümkün. Ama bastırılan bu tepkilerin 2023’teki seçim sandığına yansımasına nasıl engel olunacak? Mesele, sadece gençlerin sanal ve gerçek özgürlükleri, sınav tarihlerinin değiştirilmesi de değil. AKP ikliminde büyüyen Z kuşağı, kendisine bir gelecek göremiyor. 15-19 yaş arasındaki gençler, ekonomik kriz derinleştikçe eğitimlerini sürdürmek yerine kalifiye olmayan işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Belirsizlik sadece gençlerin sorunu da değil. İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin anketine göre, “Önümüzdeki bir yılda ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna, halkın yüzde 25’i “daha kötü”, yüzde 26’si “çok daha kötü” yanıtını vermiş. “Değişmez” diyen yüzde 15’i de eklerseniz, ülkenin yüzde 66’sı ekonominin düzelmesini beklemiyor. Devlete soracak olursanız, ekonomimize olan güven her geçen gün artıyor. Ülkenin resmi istatistik kurumu TÜİK’in ekonomik güven endeksi yüzde 73,5 olarak açıklandı. Bu “mucize” istatistiğin açıklanmasından hemen önce TÜİK’in başkanı ile kendisine bağlı 10 daire başkanının Erdoğan’ın damadı olan Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından değiştirilmiş olduğunu hatırlatmam gerek.

TÜİK’in açıkladığı bu mucize rakamlara rağmen Erdoğan ilk kez ekonomik kriz yaşadığımızı kabul etti. Kurtuluş reçetesini ise şöyle açıkladı: “İslam iktisadı krizden çıkışın anahtarıdır.” Oysa Erdoğan 2004’te "Paranın dini olmadığı gibi ekonominin de dini olmaz”, 2005’te “İster Körfez, ister Yahudi, ister Batı sermayesi öpüp başımın üzerine koyarım, “2006’da “Paranın dini olmaz, sermaye ırkçılığı yapmayın”, 2007’de “Paranın dini, milleti, ırkı olmaz” demişti… 2008’den bugüne, yaptığı benzer açıklamaları tek tek sıralayarak sizi sıkmak istemem. Ülkeyi, soktuğu ekonomik krizden çıkaramayan Erdoğan’ın “İslam iktisadı” kavramına sarılması şaşırtıcı değil. Her zamanki gibi muhafazakar tabana “geleneksel ekonomi” ile ekmek veremeyince, içinde din geçen bir kavramla gözlerini boyamaya çalışıyor.

Ama hayatın gerçekleri, bu dini diskurlarla örtülecek gibi değil. Devletin bütçesi bir tarafa, yoksul halktan toplanan bağışlar bile kısa sürede buharlaşıyor. Korona salgınında dünyanın önde gelen devletleri halka karşılıksız yardım dağıtmıştı. Erdoğan ise bunun yerine faizli kredi dağıtmayı ve vatandaşlardan yardım toplamayı tercih etti. Halka IBAN numarası vererek salgından etkilenen vatandaşlara yardım etmelerini istedi. Kampanyada 2,1 milyar Türk Lirası (yaklaşık 273 milyon Euro) toplandı. Bu paranın nereye harcandığını ise kimse öğrenemedi. Muhalefet, IBAN numarasını halka duyuran Saray’a “Bu para nerede?” diye sordu. Yanıt oldukça ilginçti: “Biz bilmiyoruz, Aile Bakanlığı’na sorun.” Muhalefet, bunun üzerine Saray’a bağlı Aile Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Buradan gelen yanıt Saray’ınki kadar tuhaftı: “İnternet sitemizde yazıyor, oraya bakabilirsiniz.” İnternet sitesinin altını üstüne getiren muhalefet, 2,1 milyar liranın tek kuruşuna bile rastlamadı. Erdoğan’ın hesap açarak başlattığı kampanyanın ismi “Biz Bize Yeteriz”di. Acaba verdiğimiz bağışlar kime yetmişti? İslam iktisadıyla öğreniriz belki…

Weitere Themen

Topmeldungen

Französische Sicherheitskräfte nach dem Messerangriff vor dem früheren Redaktionsgebäude der Satirezeitschrift „Charlie Hebdo“ in Paris

Regierung in Paris alarmiert : Von Islamisten unterwandert

Der Islamismus breitet sich in der französischen Gesellschaft immer weiter aus und dominiert mittlerweile ganze Stadtviertel. Die Regierung in Paris will ihn mit schärferen Gesetzen zurückdrängen.
Ein Schlauchboot, mit dem Migranten über den Ärmelkanal nach Großbritannien übergesetzt sind.

London will abschrecken : Fähren für Asylbewerber?

Immer mehr Migranten erreichen Großbritannien über den Ärmelkanal. Die Regierung will die Migration jetzt eindämmen. Auch die Einrichtung von Asylzentren auf Papua Neuguinea soll dafür im Gespräch gewesen sein.
Spuren der Verwüstung: Ein Mann steht in einem zerstörten Mehrfamilienhaus in Tartar, Aserbaidschan.

Rohstoffförderer Aserbaidschan : Der Krieg einer Öl-Macht

Aserbaidschan liefert wichtige Rohstoffe nach Europa. Ein militärischer Konflikt mit Armenien könnte die Handelsbeziehungen nun gefährden. Die Türkei will das verhindern – aus eigenem Interesse.

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.