https://www.faz.net/-iha-a0yow

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

  • -Aktualisiert am

İktidarın turizm sektörünü canlandırmak için gençlerin kaderini etkileyen sınav tarihiyle oynaması büyük tepkilere yol açtı. Sosyal medyayı mesaj bombardımanına tutan Z kuşağı, #SandıktaGörüşürüz ve #GelecekBizizGidecekSizsiniz etiketiyle Erdoğan’a 2023 yılındaki seçimleri hatırlattı. Bu tepkilere Erdoğan kayıtsız kalamadı, sabaha karşı 04:00’te twitter hesabından gençleri sakinleştirmeye çalıştı. Ancak hazirana çekilen sınav takvimi yaklaştıkça tepkiler dinmek bilmedi. Bunun üzerine Erdoğan, geçen hafta sonu yapılan sınavlardan önce Youtube kanalı üzerinden bir video konferans düzenledi, Saray’ın seçtiği gençlerle sohbet etti. Yayına katılmasına izin verilen gençler elbette uslu durdu. Ancak Erdoğan’ın YouTube kanalına girenlerin susmaya niyeti yoktu. Videonun altındaki yorumlar bölümünde isyanlarını dile getirdiler. #OyMoyYok etiketiyle yine 2023 seçimlerini işaret ettiler, videoyu “dislike” yağmuruna tuttular. Tepkiler üzerine Saray’ın iletişim ekibi videoyu yorumlara kapattı.

Z kuşağını yakalamak için strateji hazırlatan Erdoğan, aynı gençleri daha da kızdıracak “sosyal medyayı kontrol yasası” hazırlattığını duyurdu. Bu yasanın detaylarını ise Erdoğan’ın ailesine yönelik sosyal medya paylaşımlarından sonra öğrenebildik. Yasanın detaylarına girmeden önce, yakın geçmişe dair detay vermem gerek… Sosyal medya üzerinden örgütlenen 2013’teki Gezi direnişi, Erdoğan ve partisi için bir alarm zili olmuştu. İstanbul’dan başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan direnişi kan ve şiddetle bastıran Erdoğan, dijital medyada yükselen muhalefeti bastırmak için de her düğmeye basmıştı. İnternet yasasıyla özgürlükler sınırlandırıldı, AKP’ye bağlı trol orduları oluşturulmuş. Bu ülkede dijital medyada Erdoğan’a yönelik en küçük eleştiri yapanlar, kendilerini mahkeme salonlarında buluyor. İnternette kendisine yönelik tepkilerden şikayet eden Erdoğan, siyasi rakiplerinin belden aşağı görüntülerinin internete sızdırılmasını ise keyifle izlemişti. 2010 yılında anamuhalefet partisi CHP’nin lideri Deniz Baykal’ın seks videosu internete sızdırılınca, ülkeyi yönetenler kılını kıpırdatmamıştı. Aksine Erdoğan, bu görüntülerin seçim meydanlarında oy toplamak için kullanmıştı: “Yahu kendi eşiyle mi bir şey oluyor da özeli oluyor? Ne özeli, genel geneeeel..”

Başkasının özel hayatı konusunda bu denli “hassas” olan Erdoğan, konu kendisi ya da ailesi olunca kıyametleri kopardı. Sosyal medyanın neredeyse fişini çekecek yasayı açıkladı. Kızı Esra ile damadı Berat Albayrak’la ilgili atılan çirkin tweetlerin ardından kameraların karşısına geçip şu açıklamayı yaptı: “Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor. Bir an önce parlamentomuza getirip tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz.” Bu açıklamasıyla sosyal medyanın tamamen yasaklanacağını söyledi. Ama birkaç saat Saray’dan, Erdoğan’ın sözlerini sansürleyen açıklama geldi. Sosyal medya tamamen kapatılmayacağı, özel bir yasayla “denetim” altına alınacak. Türkiye’nin (bu elbette Erdoğan anlamına geliyor), hoşuna gitmeyen içeriği kaldırmayan platformlar bloke edilecek.

Weitere Themen

Die Kunst der Leere

„Silent Cities“ von Mat Hennek : Die Kunst der Leere

Kleine Störfaktoren betonen die Formvollendung: Mat Hennek hat schon lange vor der Corona-Krise menschenleere Orte in Großstädten fotografiert. Nun versammelt ein Bildband seine originellsten Aufnahmen.

Topmeldungen

Angebot zur Amerika-Wahl : Lesen Sie F+ für nur einen Euro

Die Präsidentschaftswahl in Amerika wird schicksalhaft. FAZ.NET macht Ihnen ein besonderes Angebot: Lesen Sie als Neukunde unsere komplette Berichterstattung für 1 Euro in der Woche.

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.