https://www.faz.net/-iha-9iq0x

İstanbul’dan mektuplar : Dünya Pulitzer, Türkiye hapis veriyor!

 • -Aktualisiert am

Berichtete über die Türkei-Dimension des „Panama Papers“-Skandals: Pelin Ünker Bild: EPA

“Yerli ve milli” sloganıyla siyaset yapan bir babanın çocuğu olarak, vergi ödememek için Malta’da off-shore şirketleri kurmak serbest! Hatta bu şirketler aracılığıyla o babanın yönettiği devletten ihale almak da serbest. Suçlu kim peki? Elbette haberini yapan gazeteci...

     Türkiye’nin son 16 yılına damgasını vuran Recep Tayyip Erdoğan’a dair bugüne kadar çok şey duyduğunuzdan eminim. Ülkeyi yönetme biçiminden, uluslararası ilişkilerdeki yaklaşımından çeşitli sonuçlar çıkarmış olmalısınız. Ama bugüne kadar okuduğunuz ya da duyduğunuz her şeyi içinde barındıran, en kritik karakter özelliğini bilmeniz yetiyor aslında. Cumhurbaşkanı’nın tüm özelliklerinin DNA’sında aynı şey yazıyor: Yüzde 100 biat. Yüzde 99’la asla yetinmiyor. Kendisine yönelik sadakatten bir milim bile şüphe ediyorsa asla affetmiyor. Kendi çekirdek çevresinde yer alanlardan hiçbiri, “Reis”lerine en ufak bir eleştiri yaptıktan sonra aynı yerde kalamadı.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     AKP’yi, 2000’lerin başında İslamcı Milli Görüş hareketinden kopan 4 kişi kurmuştu. Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Bülent Arınç ve Erdoğan yeni partinin temellerini atmıştı. Çeşitli sebeplerle Erdoğan’la ters düştükten sonra bu isimlerin tümü tasfiye edildi. Partiyi birlikte kurduğu isimleri bile harcayan Erdoğan, rütbesi düşük olanları doğal olarak affetmedi.

     Yakın zamandaki en büyük tasfiyelerinden biri, kendisi Cumhurbaşkanı seçildikten sonra başbakanlığa getirdiği Ahmet Davutoğlu’ydu. Onunla da ilişkileri oldukça eskiye dayanıyordu. Erdoğan başbakan olduğunda, o dönem üniversitede uluslararası ilişkiler dersi veren Davutoğlu’nu kendisine dış politika danışmanı olarak almıştı. Yıllar önce başlayan hukuk, Davutoğlu’nu başbakanlık koltuğuna kadar taşıdı. Taa ki Davutoğlu, gerçekken başbakan olduğunu sanıp Erdoğan’dan bağımsız bazı adımlar atana kadar... Erdoğan’a yakın isimler, bir internet sitesi üzerinden bir bildiri yayınlayarak Davutoğlu’nu ihanetle suçlayıp istifaya zorladı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Sinyali alan Davutoğlu, 2016’nın mayısında hem başbakanlık hem de AKP Genel Başkanlığı’ndan istifasını açıklamak zorunda kaldı.

     Bülent Mumay

     Davutoğlu’nun istifaya zorlandığı günlerde, yeni başbakanın nasıl bir profil olacağına ilişkin tahminler yürütülüyordu. İpucunu, Erdoğan’ın yıllarca danışmanlığını yapan, hatta konuşma metinlerini kaleme alan AKP Milletvekili Aydın Ünal şu sözlerle verdi: “Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak.” Bu açıklamanın anlamı şuydu: Sözümüzden çıkmayacak birini başbakan yapacağız. Aranan kan çok uzakta değildi. Bugüne kadar gerçekten Erdoğan’ın bir dediğini iki etmeyen bir isim, Davutoğlu’nun boşalttığı koltuğa oturdu.

     Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı dönemindeki bürokratlarından biri olan Binali Yıldırım, yeni sistemle ortadan kalkacak Başbakanlık koltuğunun son sahibi oldu. Erdoğan belediye başkanıyken, deniz otobüslerinden sorumlu şirketin yöneticisiydi Yıldırım. AKP’nin 2002’de iktidar olmasıyla Ulaştırma Bakanı oldu. Onlarca isim kabineye girdi çıktı. AKP saflarında görev yapan nice güçlü isim tasfiye oldu. Ama Erdoğan’ın en yakın adamlarından biri olan Yıldırım, tam 11 yıl kesintisiz bakanlık yaptı. “Yüzde 100 biat” prensibinden bir milim sapmayınca, “düşük profilli başbakan” olmayı hak etti. Davutoğlu’nun yerine son başbakan koltuğuna oturdu.

     Türkiye’de anayasanın değişip tüm güçlerin Erdoğan’da toplandığı güne kadar neredeyse hiçbir yetkisini kullanmadı Yıldırım. Başbakanlığın tüm yetkilerini, anayasa değişene kadar sembolik yetkileri olan Cumhurbaşkanı’nın emrine sundu. Bu fedakarlığı da karşılıksız kalmadı elbette. Yeni sistem ile başbakanlık tarihe karışınca, devlet protokolünün 2 numaralı koltuğu olan Meclis Başkanlığı’na getirildi. Kural basitti. Ters düşenin kellesi alınıyor, sadık olanlar ödüllendiriliyordu. 

     Weitere Themen

     Türkiye’nin en hızlı büyüyen holdingi: Diyanet A.Ş.

     İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’nin en hızlı büyüyen holdingi: Diyanet A.Ş.

     Yasaklarla, TOMA’larla Beyoğlu’nu bitirdiler. Kültür ve sanatın kalbinin birkaç yüzyıldır attığı yer, adım adım kitch’liğin merkezine dönüştü. İstanbul’da oluşan alternatif gettoları da rahat bırakmaya niyetleri yok. Bomonti Bira Fabrikası’nın Diyanet’e devredilmesi oldukça planlı bir adım gibi görünüyor.

     Ba-ba-ba-ba-Batman! Video-Seite öffnen

     Comic-Reihe wird 80 : Ba-ba-ba-ba-Batman!

     Wie in Gotham City wurde in Mexiko Stadt pünktlich um 8 Uhr abends das Batman-Symbol an ein Hochhaus geworfen. Viele Fans ließen sich das Spektakel zum 80. Geburtstag der Comic-Reihe nicht entgehen.

     Vom Glück hinter den Mauern

     Städte-Schau in Magdeburg : Vom Glück hinter den Mauern

     Die große Ausstellung „Faszination Stadt“ in Magdeburg will von der Stadt als Motor der europäischen Geschichte erzählen. Leider hat sie ihre historischen Hausaufgaben nicht gemacht. Der Anschluss an die Gegenwart gelingt nicht.

     Topmeldungen

     Länger leben : Kerle, macht’s wie die Frauen

     Von der Gleichstellung der Geschlechter profitieren auch Männer – sie sind gesünder und leben länger. Die regionalen Unterschiede, die in einer Studie sichtbar werden, überraschen.
     Viele Fragen an den Präsidenten in der Whistleblower-Affäre: Donald Trump beantwortet Reporterfragen vor dem Weißen Haus.

     Telefonat mit Selenskyj : Trumps Erpressung

     Für Donald Trump ist das Telefonat mit dem ukrainischen Präsidenten nicht verwerflich. Er sieht nichts Schlimmes darin, seine Macht zu nutzen, um politischen Konkurrenten wie Joe Biden zu schaden. Dabei beginnt der Skandal schon an anderer Stelle.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.