https://www.faz.net/-iha-9u0lw

İstanbul’dan mektuplar : Dondurmamız erotik, kitaplarımız bombadan tehlikeli!

 • -Aktualisiert am

Ein Eisverkäufer in Istanbul Bild: Picture-Alliance

Türkiye’de halkın gerçekleriyle Saray’ın ortaya koyduğu tablo arasındaki makas gitgide büyüyor. Ülke demokrasisi ve ekonomisini uçurumun kenarına getirenler, ortaya çıkan tablodan sefalete mahkum ettiklerini suçlu ilan ediyor.

     4 Min.

     Türkçe bilmediğiniz için çok şey kaçırıyorsunuz bence… Hayır hayır, Nazım Hikmet’ten Yaşar Kemal’e Türk edebiyatının en iyi şair ve yazarlarını kendi dillerinde okuma fırsatından olmuyorsunuz sadece. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sinde her sabah okuduğumuz onlarca trajikomik haberden mahrum kalıyorsunuz aynı zamanda. Düşünsenize bir sabah gazetenizi karıştırırken, devletin sansür kurulunun dondurma reklamlarını yasaklamaya hazırlandığını okuyorsunuz.

     Devletimizin kış aylarının yaklaştığı bugünlerde dondurma yiyerek hasta olmamıza engel olmaya çalıştığını sanmayın sakın. Hassasiyet, sağlığımızla ilgili değil yani. Daha doğrusu boğazlarımızla ilgili değil… Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkilileri, dondurma reklamlarının cinsel çağrışımlar yarattığı görüşünde. Anlaşılan, bizim reklamlarda izlediğimiz dondurmada başka şeyler görüyor devletimiz. Sansür kurulu yetkililerine göre, “Dondurma reklamlarında sıkıntılı hususlar ve genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor.” Dondurma reklamını izlerken çokça heyecanlandığı belli olan sansürcüler, daha önce kestikleri para cezaları işe yaramayınca daha “sert” önlemler almaya hazırlanıyor…

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayı

     Dondurma reklamlarına el atarak milletçe ahlakımızı koruyan devletimiz, hangi otelde kiminle ne yaptığımızı da merak ediyor… Ekonomik kriz nedeniyle kasası boşalan hükümet, geçen hafta yeni vergiler ilan etti. Bunlardan biri de “konaklama vergisi.” Bunda ne var dediğinizi duyar gibiyim… Dünyanın birçok ülkesinde otelde kaldığınızda, faturanıza turizm ya da şehir vergisi ekleniyor. Buraya kadar sorun yok… Devletin bu vergiyi tahsil etmek için kullandığı yöntem, özel hayatın takip edilmesine yol açacak. Turizm Bakanlığı’nın kuracağı bir sistemle, GSM operatörleri müşterilerinin hangi şehre ve otele gittiğini devlete bildirecek. Böylece konaklama vergisindeki olası “kayıp ve kaçak”lar önlenmiş olacak.

     Bülent Mumay

     Türkçe bilseydiniz, sizi dehşete düşürecek bir haber daha okuyacaktınız. Olay büyük acılara tanıklık eden Frankfurt’un ünlü Römer meydanında değil, Anadolu’nun doğusundaki bir kentte geçiyor. Yaşandığı tarih de 1933 değil, 2019. Jandarma, Erzincan’da teröre destek iddiasıyla bastığı bir evin kütüphanesindeki iki kitaba el koydu. El konulanlar “yasak” kitaplar değildi üstelik, yayınlandıkları tarihte çok satanlar listesine giren siyaset tarihi kitaplarıydı. Aylar süren soruşturmadan sonra evdekilerden hiçbirinin terörle bağlantısı bulunamadı. Zanlılar özgürlüklerine kavuştu ancak kitaplar özgür kalamadı. Evden alınan iki “sakıncalı” kitap için savcılıktan “imha” kararı çıktı. Jandarma, bu talimat üzerine iki kitabı kalorifer kazanında yaktı. Talimatın yerine getirildiğini de bir tutanakla savcılığa bildirdi. “Bazı kitaplar bombadan daha tehlikelidir” diyen bir Cumhurbaşkanımız var ne de olsa…

     Weitere Themen

     Gestohlenes Klimt-Werk nach 20 Jahren wieder aufgetaucht Video-Seite öffnen

     Sensationsfund : Gestohlenes Klimt-Werk nach 20 Jahren wieder aufgetaucht

     Ein durch Zufall gefundenes Gemälde wurde als das vor mehr als 20 Jahren gestohlene Werk von Gustav Klimt "Bildnis einer Frau" identifiziert. Das Gemälde wurde im Dezember in der Außenmauer eines italienischen Museums in Piacenza entdeckt. Nun bestätigt die Museumsleitung, dass es sich bei dem Fund tatsächlich um das Original handelt.

     Topmeldungen

     Wünscht sich wieder bessere Beziehungen zu Burma: Chinas Staatschef Xi Jinping trifft „Staatsrätin“ Aung San Suu Kyi

     Xi Jinping in Burma : Das Spiel mit dem Schmuddelkind

     Lange pflegte China enge Beziehungen zu Burma. Doch mit dem Ende der Militärdiktatur entfremdeten sich die Nachbarländer. Nun will Peking die alte Nähe wiederherstellen – und stärkt dem Land im Streit um den Umgang mit den Rohingya den Rücken.
     Hier funkelt noch nichts: Der Sewelô getaufte Rohdiamant ist derzeit von einer Kohlenschicht umhüllt.

     Nach Sensationsfund : Louis Vuitton im Diamantenfieber

     Eigentlich ist die Marke für Kleidung und Taschen bekannt, jetzt expandiert Louis Vuitton ins Schmuckgeschäft. Der Luxuskonzern kauft den zweitgrößten Rohdiamanten der Welt.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.