https://www.faz.net/-iha-9u0lw

İstanbul’dan mektuplar : Dondurmamız erotik, kitaplarımız bombadan tehlikeli!

 • -Aktualisiert am

Ein Eisverkäufer in Istanbul Bild: Picture-Alliance

Türkiye’de halkın gerçekleriyle Saray’ın ortaya koyduğu tablo arasındaki makas gitgide büyüyor. Ülke demokrasisi ve ekonomisini uçurumun kenarına getirenler, ortaya çıkan tablodan sefalete mahkum ettiklerini suçlu ilan ediyor.

     4 Min.

     Türkçe bilmediğiniz için çok şey kaçırıyorsunuz bence… Hayır hayır, Nazım Hikmet’ten Yaşar Kemal’e Türk edebiyatının en iyi şair ve yazarlarını kendi dillerinde okuma fırsatından olmuyorsunuz sadece. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sinde her sabah okuduğumuz onlarca trajikomik haberden mahrum kalıyorsunuz aynı zamanda. Düşünsenize bir sabah gazetenizi karıştırırken, devletin sansür kurulunun dondurma reklamlarını yasaklamaya hazırlandığını okuyorsunuz.

     Devletimizin kış aylarının yaklaştığı bugünlerde dondurma yiyerek hasta olmamıza engel olmaya çalıştığını sanmayın sakın. Hassasiyet, sağlığımızla ilgili değil yani. Daha doğrusu boğazlarımızla ilgili değil… Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkilileri, dondurma reklamlarının cinsel çağrışımlar yarattığı görüşünde. Anlaşılan, bizim reklamlarda izlediğimiz dondurmada başka şeyler görüyor devletimiz. Sansür kurulu yetkililerine göre, “Dondurma reklamlarında sıkıntılı hususlar ve genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor.” Dondurma reklamını izlerken çokça heyecanlandığı belli olan sansürcüler, daha önce kestikleri para cezaları işe yaramayınca daha “sert” önlemler almaya hazırlanıyor…

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayı

     Dondurma reklamlarına el atarak milletçe ahlakımızı koruyan devletimiz, hangi otelde kiminle ne yaptığımızı da merak ediyor… Ekonomik kriz nedeniyle kasası boşalan hükümet, geçen hafta yeni vergiler ilan etti. Bunlardan biri de “konaklama vergisi.” Bunda ne var dediğinizi duyar gibiyim… Dünyanın birçok ülkesinde otelde kaldığınızda, faturanıza turizm ya da şehir vergisi ekleniyor. Buraya kadar sorun yok… Devletin bu vergiyi tahsil etmek için kullandığı yöntem, özel hayatın takip edilmesine yol açacak. Turizm Bakanlığı’nın kuracağı bir sistemle, GSM operatörleri müşterilerinin hangi şehre ve otele gittiğini devlete bildirecek. Böylece konaklama vergisindeki olası “kayıp ve kaçak”lar önlenmiş olacak.

     Bülent Mumay

     Türkçe bilseydiniz, sizi dehşete düşürecek bir haber daha okuyacaktınız. Olay büyük acılara tanıklık eden Frankfurt’un ünlü Römer meydanında değil, Anadolu’nun doğusundaki bir kentte geçiyor. Yaşandığı tarih de 1933 değil, 2019. Jandarma, Erzincan’da teröre destek iddiasıyla bastığı bir evin kütüphanesindeki iki kitaba el koydu. El konulanlar “yasak” kitaplar değildi üstelik, yayınlandıkları tarihte çok satanlar listesine giren siyaset tarihi kitaplarıydı. Aylar süren soruşturmadan sonra evdekilerden hiçbirinin terörle bağlantısı bulunamadı. Zanlılar özgürlüklerine kavuştu ancak kitaplar özgür kalamadı. Evden alınan iki “sakıncalı” kitap için savcılıktan “imha” kararı çıktı. Jandarma, bu talimat üzerine iki kitabı kalorifer kazanında yaktı. Talimatın yerine getirildiğini de bir tutanakla savcılığa bildirdi. “Bazı kitaplar bombadan daha tehlikelidir” diyen bir Cumhurbaşkanımız var ne de olsa…

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Die Weichen werden gerade neu gestellt, es geht raus aus der Kohleförderung.

     „Soziale Wendepunkte“ : Wenn der Klimaschutz ansteckend wird

     Irgendwann kippt das gesellschaftliche Klima, dann kann es doch noch klappen mit dem Stopp der Erderwärmung. Eine Illusion? Forscher haben sechs „soziale Wendepunkte“ ausgemacht, die allesamt bereits aktiviert sind – und ein Umsteuern einläuten könnten.
     Niederlage für Boris Johnson: Das House of Lords votiert für eine Anpassung seines Brexit-Gesetzes zum Bleiberecht für EU-Ausländer in Großbritannien.

     Anpassung des Brexit-Gesetzes : Johnson erleidet Schlappe im Oberhaus

     Das House of Lords will die rund 3,6 Millionen europäischen Ausländer in Großbritannien stärker schützen – und erteilt den Brexit-Plänen des Premiers in diesem Punkt eine Absage. Nun entscheidet das Unterhaus. Droht ein Ping-Pong-Prozess?

     F.A.Z. Podcast für Deutschland : Die neue deutsche Rolle im Libyen-Konflikt

     Kann es wirklich Frieden geben in Libyen? Der politische Herausgeber Berthold Kohler und Nahost-Korrespondent Christoph Ehrhardt sprechen darüber mit Moderator Andreas Krobok. Außerdem: Wikipedia-Gründer Jimmy Wales über Fakenews und Sportwissenschaftler Professor Daniel Memmert über immer jüngere Fußballstars.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.