https://www.faz.net/-iha-9mc0k

İstanbul’dan mektuplar : Demir hâlâ kızgın, bu ülkeye daha bahar falan gelmedi

 • -Aktualisiert am

Erdogan in seinem Präsidentenpalast in Ankara Bild: dpa

Erdoğan’ın, Türkiye’nin en büyükşehirlerini kaybedince kucaklamaktan söz etmesi kimseyi aldatmasın. Saray otokrasisi gazetecileri tutuklamaya, muhalefet liderini yumruklayanın sırtını sıvazlamaya, barış isteyen öğretmeni hapsetmeye devam ediyor!

     5 Min.

     Erdoğan’ın Ankara’da birkaç yıl önce yaptırdığı 1000 odalı saray, bu topraklarda inşa edilen ilk heybetli yapı değil. Ancak Erdoğan’ın şimdilerde başkanı olduğu, 1923 doğumlu modern Cumhuriyet’in saraylar inşa etmek gibi bir geleneği yoktu. Yıkılan bir imparatorluktan devasa borçlar miras alan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, yeni saraylar inşa etmek yerine; yoksul Anadolu'da sağlam bir ekonominin temellerini atmaya çalışmışlardı. Atatürk’ün cumhuriyetine milyonlarca liralık borç bırakan Osmanlı ise özellikle gerileme döneminde, elinde avucundaki son parayı saraylara harcadı. Çökmek üzere olan imparatorluk, ihtişamını sürdürebilmek için 19. yüzyılda Avrupa ülkelerinden borçlar alarak İstanbul’un dört bir yanına yeni saraylar inşa etti. “İtibardan tasarruf olmaz” diyen Erdoğan’ın atalarının amacı, pahalı yapılar inşa ederek, yaklaşan çöküşü hem iç hem de dış kamuoyuna karşı perdelemekti. 

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Osmanlı’nın inşa ettiği son saraylardan biri, Boğaz’daki Çırağan Sarayı’ydı. Dünyanın dört bir tarafından nadide mermer ve sedef gibi malzemeler getirilerek tamamlanan saray, 1871’de tamamlandı. Sarayın ihtişamı, ziyaretçilerin de gözlerini kamaştırıyordu. Çırağan’ı gezen Alman imparatoru Kayser II. Wilhelm, sarayın som altından yapılan kapılarını oldukça beğenir. Bunun üzerine, Sultan II. Abdülhamit kapıların kanatlarından birini Alman imparatoruna hediye eder. Kapılarından biri Berlin’deki bir müzede sergilenen Çırağan Sarayı’nın da sonu Osmanlı’dan farklı olmadı. Farklı amaçlarla kullanıldıktan sonra viraneye dönen metruk bir yapıya dönüştü. Sadece birkaç duvarı ayakta kalabilen yapı, neredeyse bir asır sonra aslına uygun bir şekilde restore edilerek otele dönüştürüldü. Şimdilerde, jet sosyetenin düğünlerine ev sahipliği yapıyor.

     Tarihi eser statüsündeki sarayın Boğaz’a bakan bahçesinde birkaç hafta önce esrarengiz bir inşaat başladı. Normalde çivi çakmanın bile yasak olduğu saraydaki yapılaşmanın sebebi birkaç gün sonra ortaya çıktı. Saray, Erdoğan’ın servetlerine servet kattığı iki oligarkın düğününe hazırlanıyordu. Erdoğan’ın devlet bankasından 700 milyon dolar kredi vererek medya grubu satın aldırdığı Yıldırım Demirören’in kızı, yine Erdoğan’ın ihalelerle zengin edip medya grubu satın aldırdığı Hasan Kalyoncu’nun oğlu ile evleniyordu.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Nikah şahitliğini “doğal” olarak Erdoğan ve eşinin yaptığı düğün, sadece iki gencin hayatını birleştirmiyordu. Türkiye medyasının yüzde 95’ini temsil eden iki grubun evliliği de değildi sadece. Saray’a biat ederek parasını çoğaltan Türkiye burjuvazisi ile AKP döneminde milyarları kasasına atan muhafazakârların birleşmesine ev sahipliği yaptı Çırağan. Ortak noktası güç ve para olan iki ayrı dünyanın evliliğiydi bu. Düğündeki atmosfer de, bu birleşmenin izlerini taşıyordu. Masaların bir kısmında smokinli beyler ve ışıltılı gece kıyafetleri giyen kadınlar vardı. Gerisinde ise takım elbiseliler ve başörtülü kadınlar. Masaları süsleyen pahalı kadehlerde içki değil, su ve meyve suları vardı. Özel bir hocaya Kuran okutularak başladı düğün, kadın pop sanatçısının verdiği konserle sona erdi.

     Düğün gecesi, herkes için o kadar eğlenceli değildi. Kentin göbeğindeki bu düğün için yolların kapatılması İstanbulluları perişan etti. Bu kentte hayatı yeterince güçleştiren trafik, düğün yüzünden tam bir keşmekeşe döndü. Yolların kapatılmasına tepki gösterenleri ise çok daha kötü bir gece bekliyordu. Trafik tamamen durunca polise “Yol neden kapatıldı?” diye soran avukat Sertuğ Sürenoğlu, Erdoğan’ın korumaları tarafından komalık edilene kadar dövüldü. Geceyi hastanede geçiren avukat hakkında, Erdoğan’a hakaretten soruşturma başlatıldı. Yetmedi, hastanede çıkar çıkmaz ev hapsine çarptırıldı.

     2014 hatte Erdogan den neuen Palast bezogen.
     2014 hatte Erdogan den neuen Palast bezogen. : Bild: dpa

     Düğün sahiplerinin gazeteleri, avukatın başına gelenleri haberleştirmedi elbette. Ertesi günkü gazetelerinin 1. sayfalarında, sürmanşeti şu başlık süslüyordu: “Yılın düğünü.” Aslında yılın değil, Türkiye’nin son 17 yılının düğünüydü bu. Saray’ın bahçesine birkaç günde kondurulan kaçak binasıyla, düğünün arkasındaki ilişkiler sarmalıyla, faturası İstanbullulara ödetilen bir düğün gecesiyle Erdoğan’ın 17 yıllık hegemonyasının özetiydi.

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Moderator Ken Jebsen während einer Demonstration am 13.12.2014 vor dem Schloss Bellevue in Berlin

     Anonymous : Hacker greifen Ken Jebsen an – Webseite lahmgelegt

     Die Hacker-Gruppe Anonymous hat sich die Seite des Verschwörungstheoretikers Ken Jebsen vorgenommen. Dabei habe sie nicht nur zehntausende Daten zu Abonnenten erbeutet, sondern auch Informationen zu Spenden abgegriffen.

     G 7 in Cornwall : Brexit-Störgeräusche für Johnson

     Eigentlich sollte es beim G-7-Gipfel vor allem um Corona und die Herausforderung durch China und Russland gehen. Doch immer wieder muss sich Gastgeber Boris Johnson auch mit dem Streit mit der EU auseinandersetzen.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.