https://www.faz.net/-iha-a3rml

İstanbul’dan mektuplar : Silahlı selefileri izleyip doktorları ihanetle suçlamak!

 • -Aktualisiert am

Man kommt leicht rein in seinen Staat, aber schwer wieder heraus: der türkische Präsident Erdogan. Bild: Reuters

Türkiye’yi yönetenlerin tehlike anlayışı oldukça tuhaf. Tarihi propaganda dizisini eleştirmenin bile gözaltı sebebi, doktorların ise virüsten tehlikeli sayıldığı ülkede; selefilerin silahlandığı ihbarını devlet uzun süre izlemekle yetindi.

     4 Min.

     Vurdulu kırdılı Türk filmlerinde, mafya liderlerinin klişe cümlelerinden biridir: „Bu aleme girmek kolay, çıkmak zordur…“ Bu replik, tüm dünyanın Covid-19 belasıyla boğuştuğu bugünlerde Türkiye’nin uyguladığı politikayı da özetliyor. Dünyanın hangi ülkesinde yaşıyor olursanız olun, elinizi kolunuzu sallayarak Türkiye’ye girebiliyorsunuz. Ne bir Covid-19 testi soruluyor size, ne de bir sağlık raporu… Oysa Türkiye’den ayrılmak isterseniz, check-in bankosunda Türk Hava Yolları görevlisine “Covid-19 negatif” raporunuzu göstermeden uçağa binemiyorsunuz. Test sonucu olmadan Türkiye’yi terk edememenin sebebi belli: Uçağın gideceği ülkeler, Türkiye’deki salgın durumunun ne kadar ciddi olduğunu gayet iyi biliyor. O nedenle test yaptırmayan kimseyi kabul etmiyor. Bizim kimseye test sormamamızın nedeni de çok açık: Paramız yok, turistin getireceği dövize ihtiyacımız var! Mafyanın keskin kuralı işliyor yani bizde de: Türkiye’ye girmek kolay, çıkmak zor!

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Salgın, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mart ayından itibaren yükselişe geçti. Günlük vaka sayımız, nisan ayında zirveye ulaştı: 5138! Haksızlık etmemek lazım, hükümetin aldığı bazı önlemler ve sağlık çalışanlarının büyük özverisiyle haziran ayı başında 786’ya kadar düştü. Ancak Türkiye’yi yönetenler için sağlıktan daha önemli bir şey vardı: Ekonomi! Erdoğan, 1 Haziran’da kameraların karşısına geçerek “normalleşme” adımları açıkladı. Salgından önce krize giren ekonomiyi canlandırabilmek için iç ve dış turizmi hareketlendirmek için neredeyse tüm önlemleri askıya aldı. Vaka sayısını 1000’in altına düşürmeyi başaran doktorlar, turizm için erken normalleşme adımlarının salgını kontrolden çıkaracağı uyarısında bulunuyordu. Ancak bu çağrılara hükümette kulak asan pek olmadı.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Hali hazırda yabancı turistlerin Türkiye’ye gelmesi için vaka sayılarının kasten düşük açıklandığı eleştirileri varken; tüm iç ve dış seyahat kısıtlamaları kaldırıldı. İç turizmin canlanması için, öğrencilerin sınav takvimleri öne çekildi. Alışveriş merkezleri, kapılarını ardına kadar açtı. Erdoğan, 350 bin kişiyle birlikte Ayasofya’yı cami olarak hizmete açtı. Anadolu’daki bir kentte, binlerce insanın katıldığı miting düzenledi. Hekimler izolasyon ve sosyal mesafe diye yalvarırken, partisine 100 bin üyenin katılımı için İstanbul’da tören düzenledi. Hükümetin hem para kazanmak hem de siyasi propaganda için attığı bu adımlar, vaka sayısını yeniden 2 binlere yaklaştırdı. Gerçekliğine şüpheyle yaklaşılan aynı resmi rakamlara göre; koronadan günlük can kaybı 60’ı geçti. Aylardır verdikleri amansız mücadelenin boşa gittiğini gören ve resmi rakamlara göre yaklaşık 70 sağlık çalışanını koronadan kaybeden hekimler, geçen hafta isyan etti.

     Türkiye’deki doktorların yüzde 88’inin üyesi olduğu Türk Tabipler Birliği (TTB), hükümetin adımları yüzünden vaka sayısında yaşanan artışlara dikkat çekmek ve koronayla mücadelede can veren meslektaşlarını anmak için; geçen haftayı „Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz“ haftası ilan etti. Salgının başından bu yana hükümetin sağlık politikalarını eleştiren, rakamların şeffaf şekilde paylaşılmasını isteyen hekimler; sözlerini duyuramayınca çareyi eylem yapmakta buldu. Yakalarına taktıkları siyah kurdelelerle, örgütlü oldukları hastanelerde kısa süreli eylemler yaptılar. Ülkenin en büyük sağlık örgütü, bu isyanı nedeniyle „ihanet„le suçlandı. Erdoğan’ın ittifak ortağı olan aşırı milliyetçi MHP’nin lideri Devlet Bahçeli, siyah kurdele eyleminin „zehirli ve illet bir komplo“ olduğunu savunarak TTB’nin kapatılmasını istedi. Hızını alamayan Bahçeli, eylem yapan doktorların “Virüsten daha tehlikeli” olduğunu açıkladı!

     Weitere Themen

     Erdoğan’ın öldüren vergileri

     İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın öldüren vergileri

     Yüksek vergilerin altında ezilmekle kalmıyoruz artık. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sinde vergiler artık can almaya başladı. İçkiye 10 yılda yüzde 500 zam gelince evlerde üretim patladı. Etil alkol satışı da yasaklanınca, sahte içkiden iki haftada 70 kişi öldü.

     Topmeldungen

     Corona-Debatte im Bundestag : Merkel und der Preis des Menschenlebens

     Von Merkel über Lindner bis zur AfD zog sich eine Frage durch die Debatte im Bundestag: Was gilt ein Menschenleben? Die überzeugendste Antwort gab Ralph Brinkhaus: Wir sind keine Diktatur.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.