https://www.faz.net/-iha-a3rml

İstanbul’dan mektuplar : Silahlı selefileri izleyip doktorları ihanetle suçlamak!

  • -Aktualisiert am

Doktorların hain ve virüs ilan edildiği günlerde, çok daha büyük tehlikeler bekliyordu bizi. Örneğin hükümete desteğiyle bilinen bir tarikat lideri, çıktığı bir canlı yayında Türkiye’de silahlı 2 bin selefi derneğin olduğunu açıkladı. Hayatlarında mantar tabancası bile kullanmayan onlarca gazeteci ve aydının tutuklu olduğu bir ülkede, bu açıklamaya ne Erdoğan, ne de doktorlara savaş açan Bahçeli kulak kabarttı. Milyonların televizyondan izlediği bu açık itirafa, yargımız da kulak vermedi. Aynı tarikat lideri, sorumluluk sahiplerinin ses vermemesi üzerine bir açıklama daha yaptı: “Savcılar beni çağırsın, silahlanan derneklerin isimlerini vermeye hazırım.”

Tarikat liderini bu çağrısına rağmen ifadeye davet eden olmadı. Çünkü savcılarımızın çok daha önemli işleri vardı. Devlet televizyonunda yayınlanan propaganda kıvamındaki tarih dizisini eleştiren gazeteci Oktay Candemir, “tarihi kişiliklerin hatırasına hakaret” suçundan sabaha karşı evi basılarak gözaltına alındı. Şaka değil, silahlı selefi örgütleri araştırmak yerine; tarih dizisini eleştiren bir gazetecinin peşine düştü savcılarımız. Yargımızın yapacak başka işleri de vardı elbette. Eski bakanlara hakaret ettiği gerekçesiyle, 90 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Basri Aydın tutuklayarak cezaevine koymak gibi!

Sadece son bir yıl içerisinde “Erdoğan’a hakaret” suçlamasıyla tam 36 bin kişi hakkında soruşturma açıldı. 12 bin kişi yargılandı, yaklaşık 4 bin kişiye hapis cezaları verildi. Yargılananlardan 308’i 18 yaşın altındaydı, yani çocuktu. Hapis cezasına çarptırılanlardan sadece binlerce vatandaştan birinin „suç“unu paylaşayım sizlerle… Sosyal medya hesabında şu cümleyi yazmıştı: “Benzini boş verin, dünyanın en pahalı cumhurbaşkanı bizde…” Elbette böylesi bir cümlenin bedelini epey “pahalı” ödedi Vezir Emeç adlı vatandaş… 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hakkınızda dava açılması için ille Erdoğan’ı eleştirmeniz de gerekmiyor. Göreve getirdiği bürokratları eleştirmek de büyük bir risk. Mısra Öz, iki yıl önce 25 kişinin can verdiği tren kazasında, 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda’yı kaybetmişti. Faciada sorumluluğu olanların yargılanması için attığı tweetler nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya. Tren kazasındaki ihmaller nedeniyle tek bir kişi hakkında bir dava yok. Ama anne Mısra Öz, faciada sorumluluğu olanları eleştirdiği için 4 yılı aşkın hapis istemiyle mahkeme önüne çıkarıldı geçen hafta…

„Virüsten daha tehlikeli“ ilan edilen doktorların ihanetle suçlandığı, dizi eleştiren gazetecilerin tutuklandığı, 90 yaşındaki öğretmenlerin hapse konulduğu, silahlı selefi örgütlerin yerine çocuklarını kaybeden annelerin yargılandığı hafta; Erdoğan’dan şöyle bir açıklama geldi: “Avrupa ve Amerika, demokraside ve ekonomide tümüyle yerle yeksan olsa bile biz, milletimizi her alanda kalkındırmaya, hak ve özgürlüklerini genişletmeye devam edeceğiz. Bunun adı Türkiye modelidir. Başka bir yerde, insani değerler üzerinde bina edilmiş böylesine samimi bir demokrasi bulamazsınız.”

„Samimi“ olarak söylüyorum; yerinizde olsam, Erdoğan’ın sözünü dinlerdim. Demokrasiyi başka yerde arayarak başımı belaya sokmazdım.

Weitere Themen

Gazoz gibi reformlarımız var, içer misiniz?

İstanbul’dan mektuplar : Gazoz gibi reformlarımız var, içer misiniz?

Türkiye’yi 18 yılda kör topal bir demokrasiden otokrasiye taşıyan Erdoğan, aniden “ekonomi, demokrasi ve hukukta seferberlik” vaadinde bulundu. Peki bu hamleler ne kadar sahici? “Seferberlik” ilanından sonra yaşadıklarımız, Saray’ın samimiyetiyle ilgili ipuçları vermeye yetiyor.

Wie aus Zwängen Zwingendes wird

FAZ Plus Artikel: Nachverdichtung : Wie aus Zwängen Zwingendes wird

In Rüsselsheim zeigen die städtische Wohnungsgesellschaft und ein Münchner Architektenbüro, dass Nachverdichtung unter erschwerten Bedingungen gelingen kann. Entstanden is eine Mischung aus südhessischer Herbheit und mediterraner Anmut.

«Gabriel» von George Sand Video-Seite öffnen

Spielplanänderung : «Gabriel» von George Sand

Jella Haase, bekannt aus „Fack ju Göhte“ und „Berlin Alexanderplatz“, entdeckt unter der Regie der jungen Regisseurin Laura Laabs die Abgründe des kapitalistischen Systems und das anarchistische Wesen des weiblichen Geschlechts in einem bislang noch nicht uraufgeführten Text der französischen Schriftstellerin George Sand.

Duell der ewig Oscarnominierten

„Hillbilly Elegy“ auf Netflix : Duell der ewig Oscarnominierten

Die Verfilmung der „Hillbilly Elegy“ zeigt etwas überdramatisiert, dass der amerikanische Traum ein Monopoly-Spiel ist. Aber eigentlich geht es um etwas ganz anderes: Wer bekommt den nächsten Oscar, Amy Adams oder Glenn Close?

Topmeldungen

Hildburghausen in Thüringen

Corona in Ostdeutschland : Hildburghausen schließt sich ein

Lange gab es im Osten kaum Corona-Fälle, doch nun häufen sich dort die Infektionen. Ausgerechnet während des „Lockdown light“ steigen die Zahlen teils dramatisch. Einen Landkreis in Thüringen trifft die Pandemie besonders stark.
Scheinbar kühlschranktauglich: der in Oxford entwickelte Corona-Impfstoff

Anti-Corona-Serum aus Oxford : Haben die Briten den Impfstoff für alle?

Es passt nicht in das britische Selbstverständnis, dass deutsche und amerikanische Forscher zuerst einen Impfstoff präsentiert haben. Also preist man im Königreich die Kühlschranktauglichkeit der Substanz.

Newsletter

Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.