https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/brief-aus-istanbul/i-stanbul-dan-mektuplar/nuefusumuzu-kim-azalt-yor-lgbt-mi-erdo-an-m-18134922.html

İstanbul’dan mektuplar : Nüfusumuzu kim azaltıyor: “LGBT” mi, Erdoğan mı?

 • -Aktualisiert am

Er hat da eine Theorie: Der türkische Innenminister Süleyman Soylu Bild: Getty

Saray yargısına göre Hizbullah terörünü övmek “düşünce özgürlüğü”, Demirtaş resimli tişört giymek suç… Ekonomimiz uçuyor ama halkın yüzde 86.6’sı borçla yaşıyor. Erdoğan 3 çocuk istiyor ama doğurganlığımız azalıyor. Çelişkiler ülkesinden bildiriyorum…

     4 Min.

     Türkiye’nin adını, son dönemde daha çok NATO ile ilgili haberlerde duyuyor olmalısınız. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini bir süre bloke ettiği için… Ankara, her iki ülkenin terör örgütü PKK’ya destek verdiğini savundu. Bu destek kesilene kadar da İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmadı. Dün akşam saatlerinde bu kriz, NATO ile Ankara’nın bir şekilde anlaşmasıyla son buldu.* Ankara’nın “Teröre destekliyorlar” argümanının, kâğıt üzerinde haklı olduğunu düşünelim. Ancak böyle bir ön kabul, Türkiye’nin kendi NATO üyeliğini bile sorgulamamıza yol açabilir. Aynı Türkiye, kendi ülkesinde teröre destek suçu konusunda iki yüzlü bir politika sergiliyor. Erdoğan gibi düşünmeyen herkesin terörist ilan edildiği bir ülke, kendi yasalarına göre terörist sayılan bazı örgütlere ayrıcalıklı davranıyor. Özellikle de İslamcı terör örgütü Hizbullah’a… Son mektubumda, 24 kişiyi vahşice katleden Hizbullah militanlarının, “adil yargılama” kılıfıyla serbest bırakıldığını yazmıştım. Bugünlerde bir gelişme daha oldu… Hizbullah’ın 2001’de bir polis müdürünü öldürmesine övgüler yağdırmak, Erdoğan’ın yargısı tarafından “düşünce özgürlüğü” sayıldı. Suikastı öven bu 4 kişi, devlet okulunda öğretmenlik yapmaya devam edecek.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     İslamcı teröre yönelik övgülere hoşgörülü davranan Türkiye yargısı, mesele Kürtler olunca şahin kesiliyor. Önümüzdeki yılki seçimlerde muhalefet blokuna destek veremeyecek hale gelmesi için, Kürtlerin partisi HDP’ye neredeyse her gün operasyon düzenleniyor. Yöneticileri bir bir gözaltına alınıyor… Kürtlere siyaset dışında da nefes aldırılmıyor. Polisler, Kürtlerin geleneksel renkleri olan sarı-kırmızı-yeşil renkli puşiler takıldığı gerekçesiyle düğün bastı, damat dahil 9 kişiyi gözaltına aldı. Savaş sadece renklere de açılmıyor, Erdoğan’ın 5 yıldan uzun süredir cezaevinde rehin tuttuğu Kürt lider Selahattin Demirtaş’ın resmine de tahammül yok. Demirtaş’ın resminin olduğu tişörtü giyen çocuk, annesiyle birlikte gözaltına alındı. Diyarbakır’da görev yapan 16 Kürt gazeteci, sabaha karşı evlerine yapılan baskının ardından tutuklandı. Suçları ne mi? Askeri uçakların iniş kalkışını haber yaparak örgüte (PKK) haber vermek!

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Saray rejiminin, medya ve sivil toplumu baskılamasının en önemli sebebi, muhalefetten yana esen rüzgarı dindirmek, mümkünse tersine çevirmek. Ancak ekonomik kriz, Erdoğan’ın polis ve yargı marifetiyle kurduğu baskıyı anlamsız kılıyor. Krizin yarattığı etki derinleştikçe, Erdoğan ve partisi daha fazla kan kaybediyor. Yılın sadece ilk 5 ayında, 47 bin şirket iflas etti. Kapanan şirket sayısı, geçen seneye göre yüzde 260 arttı. İşsizlik ordusuna her gün yüzlerce insan ekleniyor. İcra mahkemelerindeki dosya sayısı 24 milyona dayandı. Geliri eksilen ya da kalmayanların cinneti her gün gazetelere haber oluyor. Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki sorunlar, polisiye olaylara dönüşüyor. Geçen hafta ev sahibi ile tartışan kiracı evi yaktı. Bir başka kiracı, tartıştığı ev sahibini öldürdü.

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Seite an Seite: Bundeskanzler Olaf Scholz und Frankreichs Präsident Emmanuel Macron 10:32

     F.A.Z. Frühdenker : Europas neue Allianz gegen Putin

     In Prag gründen 44 Staaten die „Europäische Politische Gemeinschaft“, die Öl-Allianz lässt den Ölpreis steigen, beim Ironman Hawaii starten die Frauen und der Literaturnobelpreis könnte für eine Überraschung sorgen.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Sie können bis zu 5 Newsletter gleichzeitig auswählen Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.