https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/brief-aus-istanbul/i-stanbul-dan-mektuplar/koltu-u-sallanan-erdo-an-ne-yapmaya-cal-yor-18055587.html

İstanbul’dan mektuplar : Koltuğu sallanan Erdoğan ne yapmaya çalışıyor?

 • -Aktualisiert am

Mitte August 2019: Erdoğan und Putin beim Eisessen in der Nähe Moskaus Bild: picture alliance / Russian Look

Erken seçim yapılırsa bu kasım, sandıklar zamanında gelirse Haziran 2023 tarihi Erdoğan için bir milat. Kendi anketleri bile Erdoğan için zafer göstermiyor. Hezimetin kokusunu alan Erdoğan, tarihi akışı tersine çevirmek için hangi planı uyguluyor?

     4 Min.

     Türkiye’nin ekonomisi tepetaklak. Frenleri patlamış bir araba gibi, yokuş aşağı hızla dibe doğru sürükleniyoruz. Bundan 20 yıl önce yine bir ekonomik kriz sonrası ülkenin direksiyonuna geçen Erdoğan, arabayı teslim aldığı yere doğru götürüyor. Daha büyük bir hasarla hem de… AKP, 2002 Kasım ayında iktidara geldiğinde, ekonomik krizin girdabındaki Türkiye’de enflasyon yüzde 30 bandındaydı, -Saray’ın türlü manipülasyonlarına rağmen- bugün ise yüzde 70. En temel ürünler, bir yıl içinde -Erdoğan’ın kontrol ettiği istatistiklerde bile- üç haneli artış göstermiş. Fiyat artışları ette yüzde 100’ü, sebzede yüzde 126’yı, akaryakıtta yüzde 207’yi geçti. Yıllardır hiperenflasyon yaşayan Venezuela’yı geride bıraktık!

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Maaşlarımız (gerçeği en az iki kat olan) resmi enflasyon oranında artmadığı için, Avrupa’da en ucuz iş gücü bizde. Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) rakamlarına göre AB’de saatlik ortalama ücret 28,6 Euro. Biz ise bunun 8’de birini kazanıyoruz. Bir saatlik kazancımızla, bir kilo domates bile alamıyoruz. Bu söylediklerim, işi-gücü olanların sıkıntısı. Peki ya işsizler? Erdoğan’ın ekonomi politikaları nedeniyle, işsizler ordusuna her gün yenileri ekleniyor. Yine Eurostat’ın verilerine göre, Türkiye'de iş gücüne dahil olmayan nüfus Avrupa ülkeleri ortalamasının iki katı. Nüfusun neredeyse yarısı, iş gücüne dahil değil. Resmi rakamlara göre; yılın sadece ilk üç ayında, işini kaybeden 440 binden fazla insan işsizlik maaşı için başvurdu. Google’da “iş bulma duası” arayanların bir ay içinde yüzde 1850 oranında artması sebepsiz değil.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Tüm bunlar yaşanırken, Erdoğan tam bir hayal âleminde yaşıyor. Hayat pahalılığından, yoksulluktan şikayet edenleri “nankör” olmakla suçluyor: “Maalesef bazı kesimlerde, şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık var.” Erdoğan, yarattığı ekonomik yıkımın aksine pembe bir tablo çizmeyi de ihmal etmiyor: “Milletimizin refah seviyesini geçmişle mukayese edilemeyecek derecede yükselttik.” Muhtemelen “refah seviyesi yükselen” milletten kast ettiği, sadece kendi çevresi. Çünkü millet, refah sözcüğünün anlamını bile unuttu. Devletin bu yıl yapması gereken 183 okulun inşaatı parasızlık nedeniyle durdurulurken, Erdoğan’ın 3. sarayının yanına bakanları için 9 özel villa inşa ediliyor. Tanesi yaklaşık 1 milyon Euro’ya!

     2002’de iktidara geldiğinden bu yana Erdoğan’ın en büyük vaatlerinden biri, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmaktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023’te bu hedefe ulaşacağımızı söylüyordu. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, Türkiye’nin ilk 10’a girmesinin “2023’te yapılacak tercihe bağlı” olduğunu söylüyor. Yani kendisini bir kez daha seçersek, 20 yılda yapamadığını hayata geçirecekmiş. (Aynı şeyi, hukuk için de söyledi: “İmkan bulduğumuzda ülkemizi sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız.” Ne acelemiz var, 20 yıl daha bekleriz.) İster vaat deyin, ister şantaj; Erdoğan’ın söylediklerine kanmak pek mümkün değil. Çünkü sayesinde, ilk 10 ekonomiye girmek bir yana, uzun yıllardır içinde olduğumuz ilk 20’den bile düştük. Böyle bir performansa imza atan Erdoğan’ın, kendi elleriyle yarattığı ekonomik sorunları çözeceğine halk da inanmıyor. MetroPoll’ün son anketine göre, halkın yüzde 66,2’si iktidarın ekonomiyi düzeltemeyeceğini düşünüyor.

     Weitere Themen

     Dorotheum kommt nach Hamburg

     Auktionshandel : Dorotheum kommt nach Hamburg

     Das Wiener Dorotheum stärkt seine Position in Deutschland und eröffnet eine Repräsentanz in Hamburg. Katharina Prinzessin zu Sayn-Wittgenstein wird sie leiten.

     Topmeldungen

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Sie können bis zu 5 Newsletter gleichzeitig auswählen Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.