https://www.faz.net/-iha-9ethf

İstanbul’dan mektuplar : Kriz “psikolojik”, intihar gerçek!

 • -Aktualisiert am

Die Silhouette des Herrschers: Recep Tayyip Erdogan Ende Juni 2016 in Kocaeli, der Stadt, in der sich Ismail Devrim kürzlich das Leben genommen hat, weil er die Schuluniform für seinen Sohn nicht bezahlen konnte. Bild: Picture-Alliance

Türkiye’de ölüm kadar soğuk bir gerçeklik var: Ekonomik kriz. Yapılan anketlerde halkın yüzde 82’si bir krizin varlığından söz ediyor. Ama ülkeyi yönetenlere göre hem krizin kendisi, hem de bir babanın parasızlıktan intiharı tamamen “psikolojik.”

     4 Min.

     Düşünce özgürlüğü konusunda Türkiye’nin siciline dair bir şey söylememe gerek yok sanırım. Ama şu ek bilgiye ihtiyacınız olabilir: Yargıçların peşinize düşmesi için ille de kendi düşüncenizi paylaşmanız gerekmiyor. Başkalarının düşünceleri yüzünden kendinizi mahkeme salonunda bulabiliyorsunuz. Yüzyıllar önce yaşayan düşünürlerin cümlelerini kullanmak bile suç unsuru sayılabiliyor buralarda. 19. yüzyılda yaşayan Rus anarşist düşünür Bakunin’in “Hukuk, iktidarların fahişesidir” sözünü paylaşan Türkiyeli gazeteci Murat Güreş hakkında geçen sene soruşturma açılmıştı. Güreş’e isnat edilen suç, dava kadar fantastikti: “Türklüğü aşağılamak…”

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Meslektaşımın başını derde sokan alıntıyı tekrarlamak biraz riskli. Ama Türkiye’de son dönemde yaşananları doğru biçimde anlatabilmek için, aynı “suç”u işlemeyi göze almam gerekiyor benim de. Türkiye, kendisi gibi düşünmeyenleri susturmak ve iktidarlarını mutlak hale getirmek isteyenlerin oyuncağı artık. İçinde adalet barındırmayan bir hukuk, iktidara “hizmet” etmekten başka bir şey yapmıyor. Sadece son bir hafta içinde yaşadıklarımız, bu konudaki karamsarlığı katmerli hale getirdi.

     “Hayatın Sesi”, 15 Temmuz darbe girişimiyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen devletin kapısına kilit vurduğu haber kanallarından biriydi. Televizyonun kapatılması, devlete yetmemişti anlaşılan. Açık kaldığı dönemdeki yayınlarından dolayı kanalın sahipleri yaklaşık 4’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. TV kanalı, hem IŞİD hem de PKK propagandası yapmakla suçlandı. Anlayacağınız, birbirine savaş açmış iki örgütün birden propagandasını yapmaktan hüküm giydi televizyon sahipleri!

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Eskiden de yargımız, basın özgürlüğü konusunda pek hoşgörülü değildi. Ama Saray rejiminde basın savcıları, Bakunin’i haklı çıkarmak için çırpınıyor adeta. Muhalefet çağrışımı yapan hiçbir içeriğe göz açtırmıyorlar. Yargı kadroları da, böyle davranacak isimlerden oluşturuluyor. 2017’de yapılan referandumdan “Evet” çıkınca, yargının bağımsızlığı bu topraklarda tarihe karışmıştı zaten. Yargının neredeyse tamamı, artık Erdoğan’ın tek imzasıyla şekilleniyor. Geçen hafta yapılan bir atamayı anlatayım, tam olarak yargımızın ne kadar bağımsız olduğuna siz karar verin.

     Türkiye’de yargıçların giydikleri cübbelerin önünde düğme yoktur. Yine de Erdoğan’ı görünce ayağa kalkarak cübbesini iliklemeye çalışan bir Danıştay Başkanımız var. Ülkenin en yüksek yargı organlarından birinin başındaki Zerrin Güngör’ün hukuk bitiren kızı, 6 ay kadar önce okulunu bitirir bitirmez Yargıtay’a atanmıştı! Belli ki bu yetmemiş, Erdoğan’ın tek imzasıyla geçen hafta Saray’ın Hukuk Hizmetleri Daire Başkanı oldu! Memlekette, dolardan daha hızlı yükselen tek bir şey var. Danıştay Başkanı’nın kızı Gonca hanımın kariyeri! Bu arada küçük bir not… Danıştay, Türkiye’de idarenin kararlarını denetlemekle yükümlü. Yani Erdoğan’ın kararlarına karşı açılacak davalara bu mahkeme bakıyor. Saray’a karşı açılacak bir davada Gonca Hanım savunma yapacak; annesi ise davayı objektif bir şekilde karara bağlayacak! Şaşırmayacağınız bir ek bilgiyle bitirelim bu bölümü: Danıştay Başkanı’nın damadı, yani kariyeri hızlı Gonca Hanım’ın eşi de, Saray’ı inşa eden firma tarafından işe alındı.

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Armin Laschet sitzt im Studio für die „Elefantenrunde“ nach der Bundestagswahl.

     TV-Kritik: Bundestagswahl : Ein desillusionierender Fernsehabend

     Zunächst waren die Demoskopen die einzigen Wahlsieger. Wer noch dazu gehören wird, das hängt von der Kooperationsbereitschaft der FDP und der Grünen ab. Sie bestimmen, wer Bundeskanzler wird. Armin Laschets Schwäche könnte seine Chance sein.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.