https://www.faz.net/-iha-9yq8a

İstanbul’dan mektuplar : Evde sıkılanlara tavsiye: Karakolda hava değişimi!

 • -Aktualisiert am

Zugeschaltet: Der türkische Präsident wohnt am Montag der Eröffnung eines Krankenhauses bei. Bild: EPA

Ekonomiden dış politikaya birçok tüm alanda sıkışan Erdoğan, muhalefetin alternatif olarak görünmesine tahammül edemiyor. Büyükşehirlerde iktidara gelen CHP’li başkanların, tüm kesimleri kucaklayan salgın yardımlarıyla Saray’a göz dikmesini engellemeye çalışıyor. Ekmek dağıtmalarını bile yasaklaması bundan…

     4 Min.

     Empati duymayı bildiğimiz, başkalarının acılarını paylaştığımız yıllardan kalma bir atasözümüz vardır: “Allah düşmanımın başına vermesin…” Bu atasözü -bizim dışımızdaki herkesi düşman ilan etmeyi siyasi akla dönüştüren yeni rejimimizle birlikte- neredeyse tedavülden kalktı. Artık başkasının yaşadığı her sıkıntı, çok da gizlenmeyen bir sevinç kaynağı. Başkalarının krizi, bizim için bir fırsat olarak görülüyor.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Erdoğan iktidarının yarattığı bu “refleks”, Koronavirüs salgını ile birlikte çok daha yaygın bir hale geldi. İlk günlerde ciddiye almadığı salgını “sabır ve dua ile” atlatacağımızı söyleyen Erdoğan’ın propaganda aygıtları, Türkiye’deki vaka sayısı Çin’i geçince; “fırsat”lı manşetlerle devreye girdi. Saray’ın yönlendirdiği gazeteler, neredeyse her gün “Batı medeniyetinin maskesi düştü, Türkiye süper güç olacak” manşetleriyle çıkıyor.

     Seçmen kitlesine emperyal bir şov yapmak için bu manşetlere eşlik edecek hamleler de eksik kalmıyor. Kendi yurttaşına maske dağıtamayan iktidar, 34 ülkeye sağlık malzemesi gönderdi. Salgın ile batma noktasına gelen esnafa mali yardımda bulunamıyoruz ama Endonezya’da cami temizliyor, Yemen’de sağlık çalışanlarına eğitim veriyor, Sudan’a 3D yazıcılar bağışlıyoruz.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Saray’ın bu dış hamlelerinin, içerideki homurdanmaları bastırdığı söylenemez. Erdoğan’ın partisi AKP ile destekçisi aşırı milliyetçi MHP’nin seçmenleri bile, iktidarın salgından sonra attığı ekonomik adımları yetersiz buluyor. Yapılan bir ankete göre, Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik pakete AKP tabanının yüzde 71.5’i, MHP tabanının ise yüzde 80.9’u olumsuz görüş bildirdi.

     Ekonomi zaten batık, devletin kasası da bomboş olduğu için dişe dokunur bir adım atamayan iktidar, muhalefetin bu dönemdeki hamlelerini de siyasi nedenlerle engelliyor. Geçen yıl yapılan yerel seçimler öncesinde, “Biz gidersek sosyal yardımlar kesilir” şantajı yapan iktidar, -bu kez kendi eliyle- muhalefete kaptırdığı belediyelerin yardımlarını yasaklıyor.

     Geçen haftalarda İstanbul ve Ankara belediyelerinin yardım hesaplarına el konmuştu. Bu yetmedi, yardım kampanyaları düzenleyen, halka gıda paketleri dağıtan ana muhalefet partisi CHP’ye üye belediye başkanları hakkında soruşturma başlatıldı. Bu adımların arkası da geldi. Muhalefetin iktidar alternatifi olarak görünmesine tahammül edemeyen Saray’ın talimatıyla, CHP’li belediyelerin salgından sonra halk için attığı tüm adımlar engellendi.

     Mersin’de halka ekmek dağıtılması yasaklandı. Siyasi bildiri değil, ekmek! Salgında kullanılmak üzere Adana’da belediyenin kurduğu 1000 yataklı sahra hastanesi mühürlendi. Birçok kentte, yoksullara yemek dağıtan aşevlerinin hesapları donduruldu. Belediyelerin, ailelerine virüs bulaştırmamak için evine gidemeyen sağlık personeline otel ayarlamaları engellendi. Malzeme sıkıntısı yaşayan doktorlara maske dağıtılması da iktidarı rahatsız etti. İzmit’te maske gönderen belediyeye teşekkür eden kadın doktor hakkında soruşturma başlatıldı!

     Yasaklamalar sadece yardımlarla sınırlı değil… Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında halka moral vermek için CHP’li belediyenin sokaklarda gezdirdiği müzik TIR’ına da yasak geldi. Parlamentonun kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle CHP’li belediyenin sokaklara Türk bayrağı ve Atatürk posteri asmasına da…

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.