https://www.faz.net/-iha-9n7e9

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın formülü: Kürtleri ve parayı manipüle etmek

 • -Aktualisiert am

Der türkische Präsident am Donnerstag vor Sicherheitsbeauftragten in Istanbul Bild: AP

31 Mart seçimlerini iptal ettirmek için Erdoğan neden 36 gün bekledi? Sebebi çok basit, oyununu kurdu ve düğmeye bastı. İşte Saray’ın 23 Haziran planı...

     Erdoğan’ın açıkça kaybettiği İstanbul seçimlerini, sandıkların açılmasından 36 gün sonra iptal ettirmesi sebepsiz değil. Evet muhalefette zafer, kendi tabanında da yenilgi havası yaratmak istemiyordu. Ama daha önemlisi, kafasında yeniletmeyi düşündüğü seçimlere ilişkin taktiklerini geliştirmek için zaman kazanmaya çalışıyordu. Partisinin İstanbul seçimlerine itiraz sürecini uzattıkça uzattı. Planları hazır olunca da, Anayasa’ya aykırı şekilde görev sürelerini uzattığı Yüksek Seçim Kurulu’nun üyelerine seçimleri iptal ettirdi.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     31 Mart’taki seçimlerde Erdoğan’a başta İstanbul olmak üzere 11 metropolü kaybettiren çok sayıda sebep sıralanabilir. Ama en üst sırada, birbiriyle yarışan iki gerekçeden söz etmek mümkün. Alt ve orta sınıfları fena halde vuran ekonomik kriz ve Erdoğan’ın neredeyse terörist ilan ettiği Kürt seçmenler, iktidar partisi AKP’ye sandıkta ağır bir darbe vurdu. Neden kaybettiğini iyi bilen Erdoğan, 23 Haziran’da yenilenecek seçimlere kadar, ne ekonomik krizi bitirebilir ne de Kürtlerin gönlünü alabilir. Ama “-mış” gibi görünecek hamlelerle, hem ekonomiyi hem de Kürtleri manipüle etmenin peşinde şimdi...

     Kürtlerle başlayalım… Erdoğan’ın uzun yıllardır sürdürdüğü kutuplaştırma siyaseti ve geçen yıl devreye giren yeni başkanlık sistemi, ülkeyi ikiye böldü. Herhangi bir alanda kazanmak için yüzde 51 şart oldu. Eskiden seçimlerden sonra koalisyon arayışına giren partiler, artık seçimlerden önce ittifak yapar hale geldi. 2015’te barış sürecini bitirerek Kürtlerle köprüleri tamamen atan Erdoğan’ın doğal tercihi, aşırı milliyetçi parti MHP oldu. Barış sürecine başından beri karşı olan MHP, ittifak kurduğu AKP’yi çok daha milliyetçi bir çizgiye taşıdı. MHP’ye mahkum olan Erdoğan, oyları konsolide edebilmek için Kürt siyasetine açıkça savaş açtı. Kürtlerin partisi HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere çok sayıda milletvekilini tutukladı. Parlamentonun en büyük 3. partisi HDP’yi terörist ilan etti.

     Bülent Mumay

     İstanbul’da yüzde 10’dan fazla oyu olan HDP, Erdoğan’ın milliyetçi ortağıyla başlattığı savaşa sandıkta yanıt verdi. AKP-MHP’nin karşısında kurulan CHP-İyi Parti ittifakına dışarıdan, dolaylı bir destek verdi. Kazanma ihtimali olmayan Batı’daki illerde aday çıkarmadı, Kürt seçmenlerini “AKP-MHP’ye karşı en güçlü adaya oy vermeye” davet etti. Kürtlerin üzerinde önemli bir etkisi bulunan tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş da, “Belirleyici etkimizi göstermek için tarihi bir fırsat var kapımızda” diyerek seçmenlerini iktidar bloğunun karşısındaki adaylara oy vermeye çağırdı.

     Erdoğan’ın uzunca bir süredir teröre destek vermekle suçladığı HDP’nin Kürt seçmenleri, yukarıdaki çağrılara kulak verdi. Muhalefet ittifakının adaylarına verdikleri oylarla AKP’ye 25 yıldır yönettiği Ankara ve İstanbul’u kaybettirdiler. 23 Haziran’daki seçimlerde İstanbul’u kazanmak isteyen Erdoğan, Kürtlerin gözünü boyayacak adımlar atmaya başladı. 31 Mart’tan önce yerel seçimleri devlet için “beka seçimi” olarak niteleyen Erdoğan, partisinin kazanmaması halinde terörün galip geleceğini öne sürmüştü. Bu söylemden hızla uzaklaşan Erdoğan, “Türkiye ittifakı” kavramını ortaya attı önce. 23 Haziran’ın “beka seçimi” olmadığının altını çizmek için de şu açıklamayı yaptı: “23 Haziran'da bir belediye seçimine gidiyoruz. Bu bir hükümet seçimi değil, bir kabine seçimi değil, bir başkanlık seçimi değil.”

     Weitere Themen

     Erdoğan, Erdoğan’a karşı

     İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan, Erdoğan’a karşı

     2013’te iktidarına yönelik en büyük itirazla karşılaştı Erdoğan. Gezi direnişinden sonra devreye soktuğu kutuplaştırma ve nefret söylemi, Erdoğan’a üst üste zaferler yaşattı. Ancak “kazandıran formül” 31 Mart’ta tutmadı.

     Fans gedenken Michael Jackson Video-Seite öffnen

     Zehn Jahre nach dem Tod : Fans gedenken Michael Jackson

     Zehn Jahre nach seinem Tod ist er für sie immer noch ein Idol - trotz der Missbrauchsvorwürfe. Hunderte Menschen versammelten sich vor dem Forest-Lawn-Friedhof oder auf dem „Walk of Fame“ um dem „King of Pop“ zu gedenken.

     Erdoğan kendi medyasının kurbanı

     İstanbul seçimlerden sonra : Erdoğan kendi medyasının kurbanı

     Düşman saydığı Sisi’nin yöntemleriyle ortak manşetler attıran Erdoğan, kendi yarattığı propaganda makinesinin kurbanı oldu. 25 yıldır yönettiği İstanbul, Erdoğan’ın kutuplaştırma diliyle yayın yapan medyanın büyük katkılarıyla muhalefetin eline geçti.

     Zwischen Horrorfilm und Neorealismus Video-Seite öffnen

     Filmkritik „Wo ist Kyra?" : Zwischen Horrorfilm und Neorealismus

     "Wo ist Kyra?" von Fotograf Andrew Dosunmu ist ein Hollywood-Film und Arthouse zugleich. Und beides auch wieder nicht. Denn die Zielgruppen beider Genre müssen sich an etwas gewöhnen, das sie sonst ablehnen. Warum der Film sowohl inhaltlich als auch künstlerisch sehenswert ist, verrät F.A.Z.-Redakteur Dietmar Dath.

     Topmeldungen

     69 Prozent der Deutschen sind stolz auf ihr Zuhause.

     Überraschende Glücks-Studie : Die Deutschen lieben ihre Häuser

     Die Deutschen hegen und pflegen gerne Haus und Hof – und sind auch sehr zufrieden damit. Nur eine andere Nation empfindet beim Anblick des eigenen Zuhause mehr Stolz als sie. Dafür gibt es gleich mehrere Gründe.

     Klimawandel in einer Grafik : Maßlos überhitzt!

     Der Plot, der die Weltklimakrise besser begreifen lässt als jede Zahl: Unter #Showyourstripes“ hat ein Klimaforscher Daten aus aller Welt gesammelt und die Erwärmung in Streifenmustern visualisiert. Eine Ikonographie des Unheils.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.