https://www.faz.net/-iha-9hf5m

İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın arkasına saklananlara hukuk işlemiyor

 • -Aktualisiert am

Schulterschluss: Recep Tayyip Erdogan bei einem Parteitag in Ankara Bild: AFP

Anayasamıza göre hukuk karşısında her şey eşit. Ama “Saray’ın arkasında hizalananlar” daha eşit. Cinayete azmettirenlere de, onlarca işçinin ölümüne sebep olanlara da pozisyonları nedeniyle hukuk işlemiyor!

     4 Min.

     1995’te ABD’de çekilen bir filmin adı, Türkiye’de muhalif olanları tanımlar aslında. Bryan Singer’in yönettiği, Kevin Spacey’nin başrolünü oynadığı “Olağan Şüpheliler-The Usual Suspects”, AKP ile her dönemde ittifak kurmayı reddedenlerin sözlükteki karşılığıdır. Türkiye’yi yakından izleyenler bilecektir eminim, 2002’de iktidara geldiği günden bu yana ajandasını hayata geçirmek için gücünü adım adım artırdı Erdoğan. “Tramvay” diye tanımladığı demokrasiyi bir araç olarak kullanarak bazen AB’ye göz kırptı, bazen tarikatlarla koalisyon kurdu. Hedefine ulaşmak için en azılı düşmanlarıyla ittifak yapmaktan çekinmedi. Ama ona mesafeli durmayı başaran, gizli ajandasını ifşa eden, otoriterleşmesine isyan eden bir kesim hep vardı. Gezi direnişindeki milyonlar da, işsizliği ve hapsi göze alarak mesleğini yapmaya çalışan gazeteciler de Erdoğan’ın gözünde birer “Olağan Şüpheli”ydi. Erdoğan, kiminle ittifak kurarsa kursun faturayı bu olağan şüphelilere kesiyordu.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Ama muhtemelen bu şüpheli listesinin en şanssızı, en ağır bedel ödeyeni gazeteci Ahmet Şık oldu. Erdoğan’ın birkaç yıl öncesine kadar ittifak kurduğu cemaat lideri Fethullah Gülen aleyhinde bir kitap yazmaya başlamıştı Ahmet Şık. Emniyet teşkilatının, Erdoğan’ın izni ve bilgisi dahilinde Gülenci kadrolar tarafından nasıl ele geçirildiğini anlatıyordu kitabında. “Yazmaya başlamıştı” diyorum, çünkü kitap daha tamamlanmadan Ahmet Şık tutuklanarak cezaevine atıldı! Erdoğan piyasaya çıkmamış kitabı “Bombadan daha tehlikeli” olarak tanımlamış, Gülenci polisler ve yargıçlar da foyalarını ortaya çıkaran gazeteciden intikamlarını tutuklamayla almışlardı. 

     Bülent Mumay

     Gün geldi, Erdoğan devleti birlikte yönettiği Fethullah Gülen ile ters düştü. Gülenci emniyet ve yargı kadrolarını tasfiye etmek istedi, Gülen de son hamlesini yaparak ordudaki müritleri aracılığıyla askeri darbeye yeltendi. Ülkede tüm dengeler alt üst olmuştu ama “Olağan Şüpheliler”in yazgısı değişmemişti. Gülen-Erdoğan ortaklığıyla bir yıl hapiste tutulan Şık, Gülen-Erdoğan kavgasından sonra kendini yine cezaevinde buldu. Gülencilerin nefret ettiği isim, yaptığı bir haber nedeniyle kendisini daha önce tutuklayanların örgütü FETÖ’ye üye olmaktan hapse giriyordu! Ahmet Şık, uzun süren yargılama sürecinde, AKP iktidarını özetleyen efsane bir savunma yaptı. Hakimin engellemeye çalıştığı, hatta Şık’ın duruşmadan çıkarılmasına yol açan savunmasının en can alıcı cümlesi şuydu: “Benim bayrağın arkasına gizleyecek bir suçum, dinin arkasına gizleyecek bir günahım yok.”

     Tüm eleştirileri, her türlü muhalefeti milliyetçilik ve dini bir söylemle boğmaya çalışan bir iktidarımız var 16 yıldır. En basit demokratik talepleri bu iki söylemle ezmeye çalışan sadece rejimin kendisi değil. “Yeni Türkiye”nin ürettiği işadamları da tıpkı Ahmet Şık’ın savunmasında işaret ettiği gibi suçlarını, günahlarını bayrağın ve dinin arkasına saklayarak ilerliyor. İktidarın arkasında hizalanarak güçlerini de sermayelerini de büyütüyorlar. Erdoğan’ın arkasında durmak, tüm suçlarını temizlemeye yetiyor.

     Weitere Themen

     Topmeldungen

     In den Vereinigten Staaten wurden zuletzt immer mehr Ölpumpen installiert.

     Ölpreisverfall : Amerika verhandelt nicht mit Russland und Saudi-Arabien

     Das Weiße Haus fordert die beiden Parteien stattdessen auf, sich untereinander zu einigen. Derweil redet Präsident Trump mit Managern großer amerikanischer Ölfirmen über Maßnahmen, um den „Liquiditätsschock“ der Energieindustrie schnell zu beheben.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.