https://www.faz.net/-iha-96wfe

İstanbul’dan mektuplar : Alman tankında ölen 5 Türk askeri

 • -Aktualisiert am

Türkische Soldaten rüsten nahe der syrischen Grenze ihre Panzer vom Typ Leopard 2A4 aus. Bild: dpa

Darbeden 9 ay sonra yapılan referandumda çıkan yüzde 51.4, Erdoğan’ın kaderini belirleyecek 2019 başkanlık için umut vermiyor. Gerek ekonomide gerekse dış politikada yaşanan olumsuz gelişmeler, başkanlık koltuğunu daha da uzağa itiyordu. Afrin meselesini gelin bu açıdan konuşalım.

     Önce kısa bir yakın tarih özetiyle başlayalım. Anımsayanlarınız olacaktır…. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden 9 ay sonra, olağanüstü hal koşullarında ülkeyi referanduma götürmüştü. Dünyanın hiçbir demokrasisinde olmayan yetkilerle donatılacak başkanlık sistemini oyladık milletçe. Devletin bütün imkanlarının iktidar lehine seferber edildiği, basının susturulduğu, referandumda hayır kampanyası yapmak isteyenlerin polis gücüyle engellendiği bir seçimdi. “Hayır” oyu verecekler Erdoğan tarafından terör örgütlerine destek vermekle bile suçlanmıştı. Bu iklimde girilen referandumu, Erdoğan, yani “evet” cephesi kıl payı farkla kazanmıştı.

     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın
     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne

     Erdoğan, Nisan 2016’da aldığı yüzde 51.4’lük oy oranının, 2019 Kasımı’nda yapılacak ilk başkanlık seçimlerine doğru eridiğinin farkında. İkinci yılına doğru darbe mağduriyeti, etkisini kaybediyor. Ekonomi ve dış politikadaki gelişmeler, iktidarı yıpratmaya başladı bile. Özellikle ekonomide yaşanan durgunluk, Erdoğan’ın iktidarının sırtını yasladığı alt ve orta sınıfları fena halde vuruyor. Türkiye’de ilk kez işsizlik nedeniyle kendini yakan insanlar oluyor. Ana akım medyada haber olamıyorlar elbette, daha doğrusu haber olmalarına izin verilmiyor. Büyük bir beyin göçü yaşanıyor. Gençler, geleceklerini Türkiye dışında arıyor.

     Bülent Mumay

     Ülkeden ciddi bir sermaye kaçışı da var. Yabancı yatırımlar kesildiği gibi, parası olan yerli yatırımcılar da birikimlerini Türkiye’den çıkarmaya çalışıyor. Uluslararası bir araştırmaya göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke Türkiye. Son iki yılda 12 bin Türk milyoner, paralarıyla birlikte Türkiye’yi terk etti. Ekonomideki bu olumsuz gelişmelere, Türkiye’nin dış politikasında büyüyen yalnızlığı eklenince, Erdoğan’ın 2019 seçimlerine doğru milliyetçi bir zafer kazanması şart oldu. Uzunca bir süredir Kürtlerin denetiminde olan Kuzey Suriye’deki Afrin bölgesine bugünlerde savaş açmanın başka bir açıklaması yok.

     Nasıl olabilir ki? Suriye’de Esad rejimini indirmek için savaş açan İslamcı gruplara destek olan Erdoğan’ın kendisiydi. Şimdi bu destekten dolayı Şam’ın otoritesinin azalması ve bu boşluğu terör örgütü PKK’ya yakın PYD’nin doldurmasına neden şaşırıyoruz? ABD’nin PYD’ye verdiği desteğe sinirlenen iktidar, daha birkaç yıl önce Barzani’nin Türkiye üzerinden Kobani’deki PYD’ye yardım ulaştırmasına izin verdi. Hatta hükümetin propaganda bültenleri “Kardeşlik Koridoru” diye manşetler attı. Aynı PYD’nin liderini o dönemde Ankara’da ağırlayan Erdoğan’ın hükümetiydi. Ama biz, PYD’nin terör örgütü olduğunu ve ülkemizin sınırında terör koridoru oluşturduğunu bugünlerde aniden fark ettik. Ve liderimiz de gerekeni yaptı, “kardeşlik koridoru”nün yerle bir edilmesi için düğmeye bastı.

     Düğmeye basmakla da yetinmedi elbette. Kamuflajlı montlar giyerek askeri haritaların önünde pozlar verdi, Top Gun filminden fırlamış gibi deri pilot ceketi giyerek insansız hava araçlarının üzerine imza atıp saldırı emirleri verdi. Noam Chomsky’nin tabiriyle “rıza üretmek” için hükümetin kontrolündeki medyada büyük bir seferberlik başlatıldı. Hükümet yanlısı uzmanlar ellerinde sopalarla, askeri stratejiler anlatıyorlar saatlerce. Neredeyse bütün televizyon kanalları, logolarının yanına Türk bayrağı ve kamuflajlı imajlar sabitledi. Milliyetçi damarları kabartan programlar dönüyor sürekli.

     "Savaş meydanında önce gerçekler ölür” deyimi, Afrin’e yönelik operasyonda da gerçek oldu. ABD’li oyuncu Bradley Cooper’in “American Sniper” filminden alınan karesi, Türk medyası tarafından “Afrin’de PYD saflarında savaşırken Türk ordusunun öldürdüğü ABD askeri” olarak servis edildi. “Afrin operasyonundan sıcak görüntüler” başlığıyla televizyonlarda yayınlanan görüntülerin de, "Medal of Honor" isimli bilgisayar oyundan alındığı ortaya çıktı.

     Weitere Themen

     „Post von Karlheinz“ als Hörbuch Video-Seite öffnen

     Hörprobe : „Post von Karlheinz“ als Hörbuch

     Die Nachrichten, die die Schauspieler Bjarne Mädel, Cathlen Gawlich und Bernhard Schütz für dieses Hörbuch vorlesen müssen, liegen außerhalb der Vorstellungskraft anständiger Menschen.

     Tarantino stellt neuen Film vor Video-Seite öffnen

     Mit Hollywood-Stars besetzt : Tarantino stellt neuen Film vor

     Kult-Regisseur Quentin Tarantino präsentiert seinen neuen Film "Once Upon a Time in Hollywood" beim Filmfestival in Cannes. In den Hauptrollen sind Brad Pitt, Leonardo DiCaprio und Margot Robbie zu sehen. Im deutschsprachigen Raum läuft der Film ab Mitte August in den Kinos.

     Topmeldungen

     Faksimile des Ur-Grundgesetzes der Bundesrepublik Deutschland von 1949, unterzeichnet vom Konrad Adenauer (CDU), Präsident des Parlamentarischen Rates und seinen Vizepräsidenten Adolph Schönfelder (SPD) und Hermann Schäfer (FDP).

     70 Jahre Grundgesetz : Eine zeitlose Verfassung

     Das Grundgesetz ist zur Bibel der Deutschen geworden. Wer verstehen will, wer wir sind und woran wir glauben, sollte sie lesen. Wer zu uns gehören möchte, muss ihre Gebote befolgen.

     Ibiza-Video : Anwalt soll Drahtzieher der Strache-Falle sein

     Ein selbst ernannter Spionage-Fachmann behauptet im österreichischen Fernsehen, er wisse, wer die Hintermänner des „Ibiza-Videos“ sind. Er habe auf dem Video einen ehemaligen Geschäftspartner aus München erkannt.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.