https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/brief-aus-istanbul/i-stanbul-dan-mektuplar/aka-de-il-erdo-an-gazetecili-in-kurallar-n-yazd-18168092.html

İstanbul’dan mektuplar : Şaka değil: Erdoğan gazeteciliğin kurallarını yazdı

 • -Aktualisiert am

Ließ Ethikregeln“ für die Presse verfassen: Recep Tayyip Erdogan Bild: dpa

“Ekonomistim” dedi, Türkiye’nin ekonomisini 20 yıl önceden beter hale getirdi. Şimdilerde hazırladığı gazetecilik ilkeleriyle de, memleketi 150 yıl önceki istibdat rejiminin gerisine taşıyor.

     5 Min.

     Türkiye’yi yaklaşık 20 yıldır yöneten Erdoğan, “ekonomist” olduğunu iddia etmektedir. İddia diyorum çünkü, diplomasının orijinalini bugüne kadar gören olmadı. Bu nedenle “ekonomist” unvanını her kullandığında, iktidarın unutturmaya çalıştığı tartışma yeniden alevleniyor. “Sahte diploma” iddialarını güçlendiren ilk detay, Erdoğan’ın -Cumhurbaşkanlığı adaylığı için şart olan- üniversite diplomasının üzerindeki tarih. Diploma dediğime bakmayın, gösterebildiği şey diploma da değil. Erdoğan’ın ibraz ettiği “bitirme belgesi”nin üzerindeki tarihte, mezun olduğunu iddia ettiği okul henüz resmen açılmamıştı. Ayrıca, imam-hatip lisesindeki tüm arkadaşlarını siyaset ve ticarette büyüten Erdoğan’ın çevresinde, üniversiteden hiçbir arkadaşı görünmüyor. İlkokuldan, liseden, futbol oynadığı kulüpten, ticaret hayatından çok sayıda fotoğrafı var. Gelin görün ki üniversite yıllarında çekilmiş tek bir kare yayınlanmadı bugüne kadar. Gelin, diploma meselesini bir kenara koyalım… Çünkü Erdoğan’ın “ekonomist” unvanını sorgulatacak çok daha önemli bir durum var: Türkiye, Saray’ın ekonomi politikaları nedeniyle resmen batıyor.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     Erdoğan geçen senenin başından itibaren; kendisinden başka kimsenin bilmediği, hiçbir ekonomi teorisyeninin duymadığı bir tezi hayata geçirmeye başladı. İktisat literatüründekinin aksine “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” teziyle ekonomi politikalarını şekillendirmeye başladı. Enflasyonu düşürmek için, bağımsız olması gereken Merkez Bankası’na baskı yaparak faizleri yapay olarak düşürdü. Faizin İslam’a göre haram olduğunu vurgulayarak sıra dışı teoremini hayata geçirmeye başladığında; Türkiye’de enflasyon yüzde 15 bandındaydı. Faizleri indirmeye başladıkça, enflasyon ve kurlar patladı. Bugün enflasyon Saray’ın manipüle ettiği rakamlara göre bile, yüzde 78,6. Erdoğan’ın tuhaf tezi devreye girdiğinde 1 Euro, 9 Türk Lirası civarındaydı. Şimdi ise iki katı… Kurları patlatmak; döviz cinsinden büyük borçları olan, özellikle enerjide dışa bağımlı, ihracat yapmak için çok fazla ithalata muhtaç bir ülke için en büyük felaketlerden biri. Ülkenin 617 milyar dolarlık borcu var. Türk Lirası eridikçe, borç yükümüz daha da artıyor. Şu anda döviz cinsindeki borçlar, milli gelirimizin yüzde 78’ine tekabül ediyor.

     Bülent Mumay
     Bülent Mumay : Bild: privat

     Bu tablo; elbette üretim çarklarını da, istihdamı da olumsuz etkiliyor. Devletin resmi rakamlarına göre, kayıtlı işsizlerin sayısı geçen seneden bu yana yüzde 20 arttı. İşi olanlar da, refah içinde yaşıyor sayılmaz. Erdoğan’ın ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’de çalışanların yüzde 57’si asgari ücrete mahkum hale geldi. Bu oran Hollanda’da yüzde 3, Almanya’da yüzde 5, maksimum Romanya’da yüzde 21’ken… Yaşadığım ülkedeki çalışanların yüzde 57’si, yaklaşık 315 Euro ile geçinmeye çalışıyor. Orta sınıf tamamen yok oluyor. Sadece zenginler ve yoksulların ülkesine dönüşüyoruz. Bu mektupları kaleme aldığım İstanbul da, en alt ve en üsttekilerin kentine dönüşüyor. Patlayan kiralar nedeniyle orta sınıftakiler, geçinebilmek için ya kentin en dışındaki yeni banliyölere ya da Anadolu’daki kentlere göçüyor. Bu arada ekonomiden, sadece AKP karşıtları şikayet etmiyor. Geçen sene ekonomik tablo kötüleştiğinde, “Ayda 2 kilo et yiyorsak, yarım kilo yeriz” diyerek fedakarlık öneren AKP Milletvekili; bugünlerde katıldığı bir TV programında milletvekili maaşı yetmediği için borç alarak yaşadığını açıkladı. Bu arada milletvekili maaşının, yaklaşık 3200 Euro, yani asgari ücretin 10 katı olduğunu hatırlatayım.

     Weitere Themen

     Sıcak para Erdoğan’a seçim kazandırabilir mi?

     İstanbul’dan mektuplar : Sıcak para Erdoğan’a seçim kazandırabilir mi?

     AKP’nin 20 yıllık iktidarındaki en büyük fiyaskolar, diplomasi ve ekonomi alanında yaşanıyor. Erdoğan her iki alandaki tıkanmayı aşabilmek için dış politikada arka arkaya U dönüşleri yapıyor, Ortadoğu sermayesini çekmeye çalışıyor. Peki bu hamleler Haziran 2023’te sonucu değiştirebilir mi?

     „Bild“ ist komplett

     Neue Chefredaktion : „Bild“ ist komplett

     Die Chefredaktion von „Bild“ ist vollständig. Johannes Boie ist deren Vorsitzender, Robert Schneider kommt hinzu, Alexandra Würzbach und Claus Strunz bleiben.

     Topmeldungen

     Jetzt auch ohne negativen Test: Eine U-Bahn in Zhengzhou am 5. Dezember

     Null-Covid-Politik beendet : Xi Jinpings rasante Corona-Kehrtwende

     Nach den Protesten gegen die Null-Covid-Strategie entscheidet Xi Jinping sich zur Flucht nach vorn. Was die Führung in Peking gestern noch als Ausdruck des überlegenen chinesischen Systems pries, wird nun korrigiert.
     Bundestrainer Hansi Flick

     Nach Krisengipfel beim DFB : Hansi Flick bleibt Bundestrainer

     Hansi Flick tritt nach dem WM-Debakel nicht zurück: Das ist das Ergebnis eines Krisengesprächs mit der DFB-Spitze. Der Bundestrainer soll die Nationalelf zur Europameisterschaft 2024 im eigenen Land führen.
     Klimaaktivisten haben am 15. November 2022 ein Werk Gustav Klimts mit schwarzer Farbe beschmiert, einer klebte seine Hand daran fest.

     Soziale Systeme : Nützliche Radikale

     Schaden radikale Aktionen wie die der „Letzten Generation“ den Zielen einer Bewegung? Soziologen haben das untersucht und sind zu einem überraschenden Ergebnis gekommen.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Sie können bis zu 5 Newsletter gleichzeitig auswählen Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.