https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/brief-aus-istanbul/i-stanbul-dan-mektuplar/

Türkiye’de yaşam nasıl değişiyor

Bülent Mumay, 2015 Ekim ayına kadar Hürriyet’in internet yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’de iktidarın politik baskısı nedeniyle bu görevinden ayrılmak zorunda kaldı. 2016 Temmuzu’ndaki darbe girişiminden sonra bir süre gözaltında kaldı. Şimdi F.A.Z. için ülkesindeki değişimleri kaleme alıyor.

Seite 1 / 10

 • Der türkische Präsident unterhält zu Moskau wie zu Kiew gute Beziehungen: Recep Tayyip Erdoğan Anfang März 2020 mit dem russischen Präsidenten Putin im Kreml.

  İstanbul’dan mektuplar : Suriyeli göçmen kozu, bu kez Erdoğan’ı zorluyor

  Avrupa’nın Suriyeli göçmenler için uyguladığı “Parası neyse verelim, sizde kalsın” formülü, bir süre Erdoğan’ın elini güçlendirdi. Ancak Türkiye’de ekmek küçüldükçe göçmenlere karşı yükselen öfke, Saray’ın oyununu bozabilir.
 • Der türkische Präsident Erdogan am 18. März bei der Einweihung der 1915-Canakkale-Brücke über die Dardanellen

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’dan barış güvercini çıkar mı?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’den Suudi Arabistan’a, Mısır’dan Suriye’ye düşman ilan ettiği ülkelerle neden zeytin dalı uzatıyor? Rusya ile Ukrayna’yı barış masasına oturtmak için neden bu kadar ısrarlı? Yanıtı, “tamamen duygusal…”
 • Im Mai 2020 besichtigt der türkische Präsident das Dr. Ismail Niyazi Kurtulmus in Istanbul vor dessen Eröffnung.

  İstanbul’dan mektuplar : Doktorlar gidecek mi, Erdoğan kalacak mı?

  Ekonomisi ve demokrasisi aynı anda tökezleyen Türkiye’yi, sadece gençler değil orta kuşak profesyoneller de terk etmeye başladı. Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” resti ne anlama geliyor? MHP ile ittifak kurabilmek için kendi çıkardığı yasayı değiştirmek, 2023’te Erdoğan’ı kurtarabilir mi?
 • İSTANBUL’DAN MEKTUPLAR : Rusya, Erdoğan’ın hayallerini de işgal etti

  Moskova’nın 24 Şubat’ta ateşlediği füzeler sadece Ukrayna’yı değil, Erdoğan’ın dünyadaki güç dengeleri arasındaki çekişmeyi kullanarak kendisine fayda sağlamayı amaçlayan stratejisini de vurdu. Peki bu işgalin Erdoğan’a faturası ne olacak?
 • Bringt die letzten Stimmen des freien Journalismus zum Verstummen: recep Tayyip Erdoğan.

  İSTANBUL’DAN MEKTUPLAR : Sıra yabancı basına geldi: Erdoğan DW’yi kapatıyor

  Erdoğan, kazanması pek kolay olmayan 2023 seçimleri öncesinde işi sıkı tutmak istiyor. Geleneksel medyayı büyük ölçüde kontrol altına alan Saray, şimdi dijital medyayı RTÜK cenderesine sokma peşinde. Lisans almayan Batılı yayın kuruluşlarının kapısına kilit vurulması an meselesi…
 • İstanbul’dan mektuplar : İslamofaşizmin yeni hedefi: Türkiye’nin Sezen’i

  İktidara geldiği 2002’den itibaren “Müslüman demokrat” rolü oynayan AKP, gücünün zirvesine çıktıkça demokrasiyi kenara park etti. 2010’daki Gülencilerin desteğiyle yaptığı anayasa değişikliğinin ardından “Müslüman” AKP’nin “demokratlığa” ihtiyacı kalmadı. Böylece varılan İslamofaşizm durağının son hedefe Sezen Aksu oldu.
 • Der türkische Präsident Erdogan Mitte November bei einer Ansprache in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : Dindar seçmen de Erdoğan’ı terk ediyor

  Tüm ekonomik veriler, Erdoğan’ın 2002’de yönetmeye başladığı Türkiye’yi çok daha kötü hale getirdiğini ortaya koyuyor. Refah ve istikrar gerekçesiyle bir dönem AKP’ye oy verenler artık Saray’a mesafeli. Dini gerekçelerle AKP’ye oy verenler de Erdoğan’ı terk etmeye başladı.
 • Kommt ins Schwitzen, aber nicht ins Nachdenken: Recep Tayyip Erdogan bei der Verleihung des „Necip Fazıl Poetry Award“ am 26. Dezember in Istanbul.

  İstanbul’dan mektuplar : Korkunun ecele faydası yok

  2023 seçimleri, Erdoğan için ölüm kalım meselesi. O seçimleri kazanabilmek için yapmayacağı şey, yakmayacağı gemi yok. En büyük rakiplerinden Ekrem İmamoğlu’na “terör” teftişi de bunun habercisi. Ancak bu adım, 2019’da İstanbul seçimlerinin iptali kadar riskli. Neden mi?
 • Recep Tayyip Erdogan spricht am 17. November vor Abgeordneten seiner Partei in Ankara.

  İstanbul’dan mektuplar : Winter is coming: Vatandaşa başka, Erdoğan’a başka…

  Ekonomist olmak için bu alandaki bir bölümden; Türkiye’de Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor. Her ikisini de ispatlayamayan Erdoğan’ın yarattığı ekonomik düzen nedeniyle, bu kış herkes için daha sert geçecek.
 • Der übliche Gruß: Recep Tayyip Erdogan bei einer Versammlung der AKP.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan artık bölemiyor: Saray’ın ortak muhalefet kâbusu

  AKP’yi 2002’den bu yana iktidarda tutan en büyük etkenlerden biri, Erdoğan’ın muhalefeti parçalama becerisiydi. Erdoğan, türlü yöntemlerle rakiplerini devre dışı bırakarak Türkiye’yi otokrasiye taşıdı. Ancak muhalefet, son 20 yıl içinde ilk kez bu tuzağa düşmeden oyun kurmaya başladı.
 • Seite an Seite: Recep Tayyp Erdogan und Ali Erbas bei der Eröffnung einer Moschee in Istanbul im Mai 2019.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın büyük açmazı: Buzdolabını din doldurmuyor

  Geçen yıl Ayasofya’yı camiye çevirmek işe yaramadı, bugünlerde baş imam Ali Erbaş’ı sahneye sürmek de AKP’deki erimeyi durduramıyor. Marx’ın “Din toplumların afyonudur” sözünün bu topraklarda pek karşılığı kalmıyor. Buzdolabı boşalan İslamcı seçmene daha fazla din vermek artık işe yaramıyor.
 • Der türkische Präsident Erdogan am 11. September 2021 bei einer Rede in Istanbul

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın zor kararı: Seçmende, partide, bürokraside çözülme başladı

  Erdoğan’ın 2013’teki Gezi direnişinden sonra otokrasiye dümen kırmasıyla ekmeğimiz küçülmeye başladı. Demokrasiden uzaklaştıkça, cebimizdeki delik büyüdü. 2013’ten bu yana hepimizin cebinden 4 bin dolar eksildi. Peki ekonominin dibe vurmasıyla hız kazanan Erdoğan’ın çevresindeki çözülme neye yol açabilir?
 • Flüchtlinge, die zumeist aus Afghanistan stammen, in einem türkischen Abschiebezentrum an der Grenze zu Iran

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan çatıya çıktı: Yaklaşmayın, keserim!

  Erdoğan, Afganistan meselesini kendi siyasi ömrünü uzatmak için kullanmak istiyor. Bir gün, “Türkiye mülteci ambarı olmayacak” diyerek Avrupa’ya posta koyuyor; ertesi gün, “Müslüman Afganistanlılara kapımızı kapatacak değiliz” açıklaması yapıyor.