https://www.faz.net/-ihe

Türkiye’de yaşam nasıl değişiyor

Bülent Mumay, 2015 Ekim ayına kadar Hürriyet’in internet yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’de iktidarın politik baskısı nedeniyle bu görevinden ayrılmak zorunda kaldı. 2016 Temmuzu’ndaki darbe girişiminden sonra bir süre gözaltında kaldı. Şimdi F.A.Z. için ülkesindeki değişimleri kaleme alıyor.

Seite 1 / 8

 • Eine neue Partei ist gegründet: Recep Tayyip Erdogan grüßt seine Anhänger Mitte August 2001 in Ankara.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın 2001’de verdiği sözler neydi?

  2001’de AKP’nin kuruluş toplantısında Erdoğan hangi sözleri vermişti? Kuru ekmek ne zamandan beri refah göstergesi sayıldı? 70’lerin tüp kuyruğunun yerini ucuz ekmek kuyrukları nasıl aldı? İşte Erdoğan’ın “ekonomisi uçan” yeni Türkiyesi ...
 • Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan Ende November nach einer Kabinettsitzung in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’de koalisyonun yeni ortağı: Mafya

  Erdoğan’ın “reform” iddiasının raf ömrü, ortağının Çakıcı’yı meydana çıkarması kadarmış. Gıkını çıkaranı kapıya koyan Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sine yaşananlar 90’lardan çok da farklı değil. Bir tek “Beyaz Toros”larımız eksik, onların yerini alan siyah panelvanlarımız var zaten.
 • Bild aus vergangenen Tagen: Berat Albayrak legt Recep Tayyip Erdogan einen Schal um die Schultern.

  İstanbul’dan mektuplar : Gazoz gibi reformlarımız var, içer misiniz?

  Türkiye’yi 18 yılda kör topal bir demokrasiden otokrasiye taşıyan Erdoğan, aniden “ekonomi, demokrasi ve hukukta seferberlik” vaadinde bulundu. Peki bu hamleler ne kadar sahici? “Seferberlik” ilanından sonra yaşadıklarımız, Saray’ın samimiyetiyle ilgili ipuçları vermeye yetiyor.
 • Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan am Freitag in Istanbul

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın öldüren vergileri

  Yüksek vergilerin altında ezilmekle kalmıyoruz artık. Erdoğan’ın “Yeni Türkiye”sinde vergiler artık can almaya başladı. İçkiye 10 yılda yüzde 500 zam gelince evlerde üretim patladı. Etil alkol satışı da yasaklanınca, sahte içkiden iki haftada 70 kişi öldü.
 • Fototermin mit jungen Leuten: Der türkische Präsident Erdogan schüttelt Hände beim „2023 Youth Forum“ im Oktober 2017 in Istanbul.

  İstanbul’dan mektuplar : 100 gençten 76’sı neden Türkiye’yi terk etmek istiyor?

  AKP’nin 18 yıllık iktidarında doğup büyüyen nesil neden mutsuz? UNICEF’in araştırmasına göre en mutsuz çocuklar liginde neden ikinci sıradayız? Gençlerimizin yüzde 76’sı neden Türkiye’yi terk etmek istiyor? Bu kuşağın aileleri AKP’yi iktidara getirdi; götürmek ise bu kuşakların elinde görünüyor.
 • Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan am 24. August bei einer Ansprache in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : Ayasofya yetmedi, Merkez Bankası ibadete açılabilir!

  İktidar kanamayı durdurmak için Ayasofya’yı camiye çevirdi. Yetmeyince gaz çıkardı. O da kesmedi, Kariye hamlesi geldi. Ama Erdoğan kendi memleketinde bile protesto edildi. Ekonomiyi düzeltemediği için oy kaybedenler yakında Merkez Bankası’nı ibadete açabilir!
 • Ein Zauberkünstler: Recep Tayyip Erdogan am Montag in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan formülü: Buzdolabı ile uçuşa geçmek

  ‘Ekmek bulamıyorsanız, Ayasofya yiyin’ hamlesi, muhafazakâr seçmenin karnını doyurmadı. Erdoğan’ın deyimiyle bu adımın “getiri”si sembolik düzeyde kalınca, AKP’den uzaklaşan seçmenleri durdurabilmek için 3 aşamalı bir plan devreye sokuldu. Erdoğan’ın da AKP’nin siyasi geleceği de bu plana bağlı…
 • Der Andrang der Gläubigen vor der Hagia Sophia ist groß – noch.

  İstanbul’dan mektuplar : Ekmek bulamıyorsanız, Ayasofya yiyin!

  Barolara darbe vurmak, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak, Ayasofya’yı camiye çevirmek, internete kelepçe takmak… Erdoğan, 18 yıllık iktidarının en sıkıntılı döneminde attığı bu adımlarla, kendisinden uzaklaşan seçmenleri durdurmaya çalışıyor. Karnı doymayanlar, Ayasofya kararı ile ne zamana kadar gurur duyacak?
 • „Das ist ein einziges Ränkespiel“: Erdogans Kalkül hinter der Hagia Sofia-Entscheidung

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın Ayasofya çarkı sebepsiz değil

  Erdoğan, 18 yıllık iktidarının en sıkıntılı anında Ayasofya kartını cebinden çıkardı. Ama refah yerine hamaseti, ekmek yerine dini hamleleri kullanmanın da bir sınırı var. Bu sınırın genişliğini, biri iç diğeri dış dinamik şekillendirecek.
 • Das Lächeln wird ihm vergehen: Jungen Leuten wollte der türkische Staatspräsident auf Youtube etwas sagen. Als sie antworteten, machte er den Laden dicht.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ı korkutan 6,5 milyon

  2023 seçimleri, Saray’ı kara kara düşündürüyor. Mesele sadece her geçen gün eriyen oylar, ekonomik krizin getirdiği aşınma falan da değil. 2023’te seçmen listelerine eklenecek olan 6,5 milyonluk genç nüfus, Türkiye’yi uzun süredir etkisi altına alan “otoriter hava”yı dağıtabilir.
 • Doch wieder eine Moschee? Recep Tayyip Erdogan bei einer Ausstellungseröffnung in der Hagia Sophia Museum Ende März 2018

  İstanbul’dan mektuplar : Peynire alarm, basına kelepçe!

  AKP, kendisini iktidara getiren ekonomik krizin bir benzeriyle gidebileceğinin farkında. Yoksulluğu, işsizliği masa başı istatistik yalanlarıyla değiştirmek de oylardaki erimeyi durduramıyor. Ekmek veremediklerini bu kez Ayasofya ile yanında tutmaya çalışıyor.
 • Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan tritt nach einer Kabinettssitzung am vergangenen Donnerstag vor die Kameras.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan cambaza bakmamızı istiyor

  Oyun planını kazanmak değil, kaybetmemek üzerine kuran iktidar; toplumun fay hatlarını zorlamaya devam ediyor. 2013’te temeli atılan zehirli siyaset dilini tekrar sahaya sürerek, muhalefeti dini kutsallar üzerinden düşmanlaştırmayı sürdürüyor.