https://www.faz.net/-ihe

Türkiye’de yaşam nasıl değişiyor

Bülent Mumay, 2015 Ekim ayına kadar Hürriyet’in internet yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’de iktidarın politik baskısı nedeniyle bu görevinden ayrılmak zorunda kaldı. 2016 Temmuzu’ndaki darbe girişiminden sonra bir süre gözaltında kaldı. Şimdi F.A.Z. için ülkesindeki değişimleri kaleme alıyor.

Seite 1 / 7

 • Er macht immer weiter, auch mit dem Krieg: Recep Tayyip Erdogan vor ein paar Tagen vor Anhängern seiner Partei im türkischen Parlament.

  İstanbul’dan mektuplar : Le Fontaine’in kaplumbağası Müslüman oldu!

  Dört asır önce yazılan masalların bile İslami motiflerde deforme edildiği Türkiye’yi anlamak çok zor değil. Sıkıştıkça koalisyon değiştiren bir siyasi liderin, siyasi ömrünü uzatmak için her şeyi yapabileceğini bilmek, Türkiye’yi okurken hayatınızı kolaylaştırabilir.
 • Der türkische Präsident Erdogan nach dem Beben am 25. Januar in Elazig

  İstanbul’dan mektuplar : Çocuklarla evlensek deprem olmaz!

  Maden faciasına “fıtrat”, depreme “kader” dediniz. Depremde yardım beklediğimiz Kızılay’ın bağışları Ensar’a, depremde sığınacağımız toplanma alanları AVM’lere verdiniz. Peki çocuklarımızdan ne istiyorsunuz?
 • Anfassen für den Fortschritt: Der türkische Präsident bei Schweißarbeiten nach der Vorstellung des neuen Militär-U-Boots „Piri Reis“ am 22. Dezember in Kocaeli.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan Saray’da, Türkler uzayda

  Türkiye’yi yönetenlerin “Erken seçim yok” açıklaması, kulüp başkanlarının “Hocamızın arkasındayız” klişesi kadar sahici. Arka arkaya gelen “petrol keşifleri”, yerli ve milli araba sevdasının yeniden tedavüle girmesi, Saray’ın AKP’ye alternatif partileri boğmak için baskın bir erken seçim düşündüğünü ortaya koyuyor.
 • Recep Tayyip Erdogan mit seiner Frau Emine Erdogan bei einem Abendessen im Cumhurbaskanligi-Palast im Dezember 2015

  İstanbul’dan mektuplar : Saray harcıyor, halk ödüyor

  Alternatiflerini yok ederek iktidarını uzatan Saray rejimi için alarm zilleri çalıyor. Eski taktikler artık ters tepiyor, alternatiflere saldırmak Erdoğan’ın siyasi ömrünü kısaltıyor. Ekonomik krizi unutturmak için gündemi değiştirmek de işe yaramıyor.
 • Erdogan und seine Partei geben nicht auf: Statt aus der Schlappe ihre Lehren zu ziehen, rächen sie sich an der Opposition für die Kommunalwahlen.

  İstanbul’dan mektuplar : Kasa kazandı, vicdanlar kaybetti

  Adettendir; her yılın sonuna doğru, almanak tadında geçen yılın özeti yapılır. Türkiye’de yaşayanların bunun için aralık sonunu beklemesine gerek yok. 2019’u tek br cümle özetliyor çünkü: “Sandıkta kaybedenler, vicdanlarını da kaybediyor.”
 • Ende August 1999 zerstörte ein Erdbeben die Moschee in Sakarya

  İstanbul’dan mektuplar : Basın özgürlüğü hayat kurtarır!

  1999 depremi, sadece bir doğal felaket değildi. Açgözlülüğün, kural tanımazlığın da bedelini ödedik. İstanbul’da yaşanan son sarsıntı; geçen 20 yılın da, nereye harcandığı belli olmayan 66 milyarlık deprem vergisinin de işe yaramadığını ortaya koydu.
 • Religiöse Gentrifizierung: Moscheen-Neubau am Taksim-Platz im Beyoglu-Viertel in Istanbul

  İstanbul’dan mektuplar : Türkiye’nin en hızlı büyüyen holdingi: Diyanet A.Ş.

  Yasaklarla, TOMA’larla Beyoğlu’nu bitirdiler. Kültür ve sanatın kalbinin birkaç yüzyıldır attığı yer, adım adım kitch’liğin merkezine dönüştü. İstanbul’da oluşan alternatif gettoları da rahat bırakmaya niyetleri yok. Bomonti Bira Fabrikası’nın Diyanet’e devredilmesi oldukça planlı bir adım gibi görünüyor.
 • Wahlkampf aus dem Gefängnis: Selahattin Demirtas von der pro-kurdischen Partei HDP wirbt auf einem Plakat neben dem des Amtsinhabers Erdogan um Stimmen bei der Präsidentenwahl im Juni 2018.

  İstanbul’dan mektuplar : Türkiye demokrasisinin üvey evlatları: Kürtler

  Ankara, daha seçilmelerinin üzerinden 5 ay bile geçmeden HDP’li 3 belediyeye neden kayyum atadı? Erdoğan, muhalefetin milliyetçi oylarını almak ve Kürtleri sandığa küstürerek muhalefet blokundan koparmak istiyor. Nihai hedef ise İstanbul seçimleriyle birlikte karşısında oluşan muhalefet blokunu, 2023 Saray seçimlerinden önce parçalamak.
 • Mobilisiert die Massen: Istanbuls Oberbürgermeister Ekrem Imamoglu

  İmamoğlu : Avrupa’ya sırtınızı asla dönemezsiniz

  AKP’yi 3 ay arayla iki kez yenerek İstanbul’u kazanan İmamoğlu, başarısının dünyada yükselen popülizme karşı bir örnek olduğu görüşünde. Saray’a uzanma konusunda pek de çekingen görünmeyen İmamoğlu, Türkiye’nin Batı’dan kopamayacağını savunuyor.
 • Diese Verhaftung blieb nicht verborgen: Am 1. Mai dieses Jahres kamen im Istanbuler Stadtteil Besiktas Menschen zu einer Demonstration zum Tag der Arbeit zusammen. Sie wollten zum Taksim-Platz, viele wurden, wie auf unserem Bild zu sehen, von der Polizei festgenommen.

  İstanbul’dan mektuplar : Gülenciler, neden kendilerine sahip çıkacak kimse bulamıyor?

  15 Temmuz ihanetinin bir resmi bilançosu var, bir de 90’lardan beri değişmeyen bir gayriresmi gerçeği… Darbe soruşturması kapsamında güpegündüz kaçırılan 6 kişi kimsenin umrunda değil. Gülencilere yönelik insan hakları ihlali iddialarına tepkilerin cılız olması sebepsiz değil; Türkiye’nin yakın geçmişi insan haklarına birlikte sahip çıkmayı güçleştiriyor.
 • Seine seit 2002 verfolgte Medienpolitik ist gescheitert: der türkische Präsident Erdogan am vergangenen Freitag in Istanbul.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’ın uzun kolları: Sıra Türkçe konuşan yabancı medyaya mı geliyor?

  “Yerli ve milli” basını prangaya almak ters tepti. Emirle tıpkı basım manşetler atan medyayı kimse izlemiyor artık. Gerçekler, Türkçe yayın yapan yabancı medya üzerinden halka ulaşınca, SETA devreye sokuldu. Fişleme raporları ya savcılara “hazır” bir iddianame olacak ya da vandallar için saldırılacak gazeteciler listesi olarak iş görecek.
 • Glaubt sich der verbleibenden vier Jahre dieser Amtsperiode sicher: der türkische Staatspräsident Erdogan – am Dienstag in Peking

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan sandıktan gereken dersi aldı mı?

  23 Haziran hezimeti, bir siyasi partinin 25 yıldır yönettiği bir kenti kaybetmesinden ibaret değil. Erdoğan’ın kişisel olarak kaybetmeye başlamasının da miladı. Ama daha önemlisi; 23 Haziran, bir siyasetçinin peş peşe yaptığı hatalarla rakibini kendi koltuğuna hazırlamaya başladığı tarih ...
 • Sollte der AKP-Kandidat die Mehrheit erringen, wird sich der türkische Präsident den Wahlsieg anrechnen, verliert er, ist es Sache des Lokalpolitikers: Binali Yildirim (r.) und Recep Tayyip Erdogan auf Wahlplakaten in Istanbul.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan, Erdoğan’a karşı

  2013’te iktidarına yönelik en büyük itirazla karşılaştı Erdoğan. Gezi direnişinden sonra devreye soktuğu kutuplaştırma ve nefret söylemi, Erdoğan’a üst üste zaferler yaşattı. Ancak “kazandıran formül” 31 Mart’ta tutmadı.
 • Der türkische Präsident bei einem Treffen mit Justizbeschäftigten am 30. Mai in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : 17 yıl sonra adaleti hatırlamak!

  Kutuplaşma ters tepti, “yerli oto” gibi projeler fos çıktı. Seçimlerden önce memleketin dört bir yanından “petrol fışkırdı” haberleri de işe yaramıyor. 23 Haziran öncesinde elinde barut kalmayan AKP, şimdilerde kendi elleriyle yok ettiği “Adalet”e sarıldı.