https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/brief-aus-istanbul/i-stanbul-dan-mektuplar/

Türkiye’de yaşam nasıl değişiyor

Bülent Mumay, 2015 Ekim ayına kadar Hürriyet’in internet yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’de iktidarın politik baskısı nedeniyle bu görevinden ayrılmak zorunda kaldı. 2016 Temmuzu’ndaki darbe girişiminden sonra bir süre gözaltında kaldı. Şimdi F.A.Z. için ülkesindeki değişimleri kaleme alıyor.

Seite 1 / 10

 • Auf dem „Teknofest“ am 3. September: Erdogan signiert eine Kampfdrohne.

  İstanbul’dan mektuplar : Sıcak para Erdoğan’a seçim kazandırabilir mi?

  AKP’nin 20 yıllık iktidarındaki en büyük fiyaskolar, diplomasi ve ekonomi alanında yaşanıyor. Erdoğan her iki alandaki tıkanmayı aşabilmek için dış politikada arka arkaya U dönüşleri yapıyor, Ortadoğu sermayesini çekmeye çalışıyor. Peki bu hamleler Haziran 2023’te sonucu değiştirebilir mi?
 • Nach dem Anschlag ein Ort nationalen Gedenkens: Der Istiklal-Boulevard in Istanbul am Montag

  İstanbul’dan mektuplar : Kanlı kumar

  Seçimlere 8 ay kala İstanbul’u kana bulayan İstiklal Caddesi saldırısı, 2015’i hatırlayanlara “Biz bu filmi görmüştük” dedirtti. İçişleri Bakanı Soylu’nun alelacele yaptığı açıklamalar, kafaları daha da karıştırdı. İktidar saldırıdan sonra neden hemen Kobani’yi işaret etti?
 • Recep Tayyip Erdogan bei einer Pressekonferenz in Ankara

  İstanbul’dan mektuplar : Antiloplar endişeli: Türkiye Yüzyılı nasıl geçecek?

  2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacaktık, 20’de bile değiliz artık. Kişi başı 20 bin dolar kazanacaktık, 8 bini gören şükrediyor. İleri demokrasi dedikleri, otokrasi çıktı. Tablo böyleyken Erdoğan’ın “Türkiye Yüzyılı” nasıl geçebilir? Gelin antiloplara soralım…
 • Ankara, am 2. Oktober: Eine junge Frau demonstriert gegen das Regime in Iran und wird – wie etliche andere – von Polizistinnen festgenommen.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’dan Putin’i kıskandıracak hamle

  Erdoğan, kaderini belirleyecek seçimlere 8 ay kala, kaybettiği seçmenleri ikna edecek bir hamle yapamadı. Gerçeği değiştiremeyen Erdoğan, şimdi gerçeğin kendisine savaş açmaya hazırlanıyor. Hem de Putin’i kıskandıracak bir ustalıkla…
 • Der türkische Präsident Recep Tayyip Erdogan am Donnerstag bei einer Investment-Konferenz in New York

  İstanbul’dan mektuplar : Islatılmış simit, Saray’dan büyüktür

  “Dindar nesil” iddiasıyla iktidara gelenler, 20 yılın sonunda yetiştirdikleri nesli ekmeksiz bıraktı. Kendi çocukları ABD’de okurken, burada kalanların beslenme çantalarında ıslatılmış simit vardı.
 • Recep Tayyip Erdogan am 3. September auf dem „Teknofest Black Sea“, einer Flug- und Raumfahrtschau auf dem Flughafen Carsamba in Samsun.

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan, seçimi kazanmak için kimleri harcıyor?

  İmam hatiplerle ilgili şaka yapan yapar tutuklanıyor. Ancak aynı şarkıcıya ölüm tehdidi savuranların ifadesi bile alınmıyor. 20’ye yakın festival yasaklanıyor, namaz kılmayanları öldürmekten söz edenler elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Erdoğan ve yargısı ne yapıyor?
 • Recep Tayyip Erdogan Mitte Juli in Istanbul

  İstanbul’dan mektuplar : Ruh sağlığımız işte böyle bozuldu: Ekmeğimiz küçük, öfkemiz büyük

  “Pire için yorgan yakan” bir ırkın ahvadıyız, kabul. İngiliz gibi bitiremesek de, Türk gibi başlarız. Telaşlı ve tez canlıyızdır… Öfkemizi de, tadan bilir. Ama sinirimiz hiç bu kadar zıplamamıştı. Neden Avrupa’nın en sinirli ulusu olduk? Peynir ekmek gibi ruh sağlığı ilacı kullanmamız neden?
 • İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan is watching you!

  2018 Temmuzu’nda geçtiğimiz başkanlık sisteminin üzerinden 4 yıl geçti. Erdoğan’ın vaat ettiği “Yeni Türkiye”, üniversite mezuniyetleri ve festivallerin yasaklandığı, devletin interneti saat saat izlediği, hırsız maketindeki pantolonun bile çalındığı çorak bir toprağa dönüştü.
 • Er hat da eine Theorie: Der türkische Innenminister Süleyman Soylu

  İstanbul’dan mektuplar : Nüfusumuzu kim azaltıyor: “LGBT” mi, Erdoğan mı?

  Saray yargısına göre Hizbullah terörünü övmek “düşünce özgürlüğü”, Demirtaş resimli tişört giymek suç… Ekonomimiz uçuyor ama halkın yüzde 86.6’sı borçla yaşıyor. Erdoğan 3 çocuk istiyor ama doğurganlığımız azalıyor. Çelişkiler ülkesinden bildiriyorum…
 • Mitte August 2019: Erdoğan und Putin beim Eisessen in der Nähe Moskaus

  İstanbul’dan mektuplar : Koltuğu sallanan Erdoğan ne yapmaya çalışıyor?

  Erken seçim yapılırsa bu kasım, sandıklar zamanında gelirse Haziran 2023 tarihi Erdoğan için bir milat. Kendi anketleri bile Erdoğan için zafer göstermiyor. Hezimetin kokusunu alan Erdoğan, tarihi akışı tersine çevirmek için hangi planı uyguluyor?
 • Der türkische Präsident unterhält zu Moskau wie zu Kiew gute Beziehungen: Recep Tayyip Erdoğan Anfang März 2020 mit dem russischen Präsidenten Putin im Kreml.

  İstanbul’dan mektuplar : Suriyeli göçmen kozu, bu kez Erdoğan’ı zorluyor

  Avrupa’nın Suriyeli göçmenler için uyguladığı “Parası neyse verelim, sizde kalsın” formülü, bir süre Erdoğan’ın elini güçlendirdi. Ancak Türkiye’de ekmek küçüldükçe göçmenlere karşı yükselen öfke, Saray’ın oyununu bozabilir.
 • Der türkische Präsident Erdogan am 18. März bei der Einweihung der 1915-Canakkale-Brücke über die Dardanellen

  İstanbul’dan mektuplar : Erdoğan’dan barış güvercini çıkar mı?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’den Suudi Arabistan’a, Mısır’dan Suriye’ye düşman ilan ettiği ülkelerle neden zeytin dalı uzatıyor? Rusya ile Ukrayna’yı barış masasına oturtmak için neden bu kadar ısrarlı? Yanıtı, “tamamen duygusal…”
 • Im Mai 2020 besichtigt der türkische Präsident das Dr. Ismail Niyazi Kurtulmus in Istanbul vor dessen Eröffnung.

  İstanbul’dan mektuplar : Doktorlar gidecek mi, Erdoğan kalacak mı?

  Ekonomisi ve demokrasisi aynı anda tökezleyen Türkiye’yi, sadece gençler değil orta kuşak profesyoneller de terk etmeye başladı. Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” resti ne anlama geliyor? MHP ile ittifak kurabilmek için kendi çıkardığı yasayı değiştirmek, 2023’te Erdoğan’ı kurtarabilir mi?
 • İSTANBUL’DAN MEKTUPLAR : Rusya, Erdoğan’ın hayallerini de işgal etti

  Moskova’nın 24 Şubat’ta ateşlediği füzeler sadece Ukrayna’yı değil, Erdoğan’ın dünyadaki güç dengeleri arasındaki çekişmeyi kullanarak kendisine fayda sağlamayı amaçlayan stratejisini de vurdu. Peki bu işgalin Erdoğan’a faturası ne olacak?