http://www.faz.net/-iha-9fmb0

İstanbul’dan mektuplar : Ekonomik kriz, rehin alma politikasını çökertti

 • -Aktualisiert am

In Polizeibegleitung: Pastor Brunson auf dem Heimweg nach seiner Freilassung am vergangenen Freitag Bild: EPA

Erdoğan, Deniz Yücel’i serbest bırakmamak için kurduğu cümlenin tıpkısını ABD’li rahip için söyledi: “Ben görevde olduğum sürece asla...” Ama yarattığı ekonomik kriz yüzünden, kendi iddialı çıkışlarını tekzip ederek Brunson’ı da bırakmak zorunda kaldı.

     Doğanın en önemli yasalarından biridir: Uyum sağlayanın ömrü uzar. Çevrelerine yeterince uyum sağlayamayanlar; ya bulundukları ortamdan gitmek sorunda kalır, ya da soylarının tükenmesini çaresizce izler. Doğadaki bu adaptasyon yasasını Türkiye siyaset tarihinde en iyi hayata geçiren kişi, bugün Türkiye’yi tek başına yöneten Erdoğan oldu. Diplomatik ve ekonomik gelişmelere göre sürekli pozisyon değiştirerek siyasi ömrünü uzatmakla yetinmedi, demokrasi tarihimizde karşılığı olmayan bir gücün de sahibi oldu.

     Zur übersetzten, für die deutschen Leser redaktionell bearbeiteten Fassung der Kolumne
     Alman okurlar için çevrilip düzenlenmiş versiyonu için tıklayın

     11 Eylül’den sonra dünyanın aradığı “Müslüman demokrat” rolüne soyunarak Batı’nın desteğini yanına aldı. Kendi gücünü artırmak için yaptığı reformlar, “Yaşasın, askerin siyasetteki etkisi azalıyor” diye epeyce alkış aldı. Özellikle o dönem dünyadaki likidite bolluğu sayesinde Türkiye’ye akan düşük faizli kredilerle hayali bir ekonomik tablo yarattı. Üretim yerine ranta dayalı ekonomi; Erdoğan’ın maceracı diplomatik hamleleri ve batının sıkı para politikalarına dönmesi nedeniyle bir süre sonra teklemeye başladı.

     Otoriterleştikçe daha da yalnızlaştığını hisseden Erdoğan, dünya siyaset sahnesinde kartlar yeniden dağıtılırken yerini sağlamlaştırmaya çalıştı. Adaptasyon ustasının dünya dengelerindeki değişikliklerden faydalanma girişimi elinde patladı. Kurnaz bir kasaba tüccarı edasıyla her şeyi bir koza dönüştürme çabası, Türkiye’nin yumuşak karnına dönüşen ekonomi nedeniyle hüsranla sonuçlandı. Tutukladığı yabancı ülke vatandaşlarını, anavatanlarıyla pazarlıkta adeta bir rehine gibi kullanmak istedi. Ama 450 milyar doları aşan bir dış borç varken savurduğu bu tür tehditler de ciddiye alınmamaya başladı. Batı’nın ekonomik olarak bıçağın ucunu göstermesiyle yelkenleri suya indirmek zorunda kaldı. Çünkü ekonomik kriz, AKP’ye oy veren kitlenin büyük bir bölümünü oluşturan alt ve orta sınıfları derinden vurmaya başlamıştı.

     Bülent Mumay

     AKP’nin en çok övündüğü sağlık hizmetlerinden başlayalım… Dövize endeksli malzemelerinin sağlanamaması nedeniyle sağlık hizmetlerinde büyük aksamalar başladı. Türkiye’nin en büyük kamu hastanelerinden biri, görevli doktorlara “Maliyetlerdeki artış nedeniyle hayati olmayan operasyonları yapmayın” talimatı gönderdi. Talimata uymayan doktorların “devlet malını zarara uğratmak”tan yargılanabileceklerini hatırlatarak hem de… Büyük şirketler, yüklü borçlarını ödeyemeyince "yeniden yapılandırma” için bankaların kapısını çalmaya başladı. Konkordato ilan eden şirketlerin sayısı da dört haneli rakamlarla ifade ediliyor artık. Binlerce özel sektör çalışanı işini kaybederken, kamudakiler açlıkla savaşıyor. Devlet için çalışan her 10 kişiden 8’i borçlu. Kredi kartı ve ihtiyaç kredileriyle ayakta kalmaya çalışan kamu çalışanlarının yüzde 90’ı borcunu ödeyemiyor. Onlar kadar şanslı olmayanlar da var ne yazık ki. Birkaç gün önce açıklanan resmi rakamlara göre, son bir yıl içinde yaklaşık 2,7 milyon kişi işsizler ordusuna katıldı. Daha tehlikeli olan rakam şu: Her 5 gençten 1’i işsiz!

     Erdoğan bu tablonun nedenlerini ortadan kaldırmak yerine, sonuçlarıyla uğraşmaya başladı. Ekonomik daralma derinleştikçe, daha da otoriterleşeceğinin sinyallerini vermeye başladı. Hükümet yanlısı bir gazetecinin tekzip edilmeyen makalesine göre, “Ekonomik krizin gündemden düşürülmesi” için ekibine talimat verdi. Serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı bir ülkede İçişleri Bakanı da valilere genelge göndererek, mallarına zam yapan esnafa baskın yapılmasını istedi! Ülkeyi yönetenler, ekonomik krizin etkilerinin bu yöntemlerle ortadan kaldırılmayacağını çok iyi biliyorlar. Kamuoyunun gözünü boyamak için krize karşı polisiye önlemler alırken, ekonomik krizi derinleştiren bir problemi ortadan kaldırmak zorunda kaldılar: Türkiye’de tutuklu ABD’li rahibi serbest bıraktılar… Hem de oldukça tanıdık bir hikayeyle.

     Weitere Themen

     Käfer- und Katzen-Mumien Video-Seite öffnen

     Grabstelle in Ägypten : Käfer- und Katzen-Mumien

     Archäologen in Ägypten haben am Wochenende seltene Grabfunde vorgestellt. Sie fanden am Rand der Totenstadt von Sakkara mumifizierte Katzen und eine ganze Sammlung mumifizierter Skarabäen. Diese Käfer wurden als Symbol für den Sonnengott verehrt.

     Topmeldungen

     Der damalige Uefa-Generalsekretär Gianni Infantino steht in der Kritik wegen angeblich unlauterer Vermittlungen in den Vergleichsverhandlungen mit Manchester City und PSG im Jahr 2014.

     Financial-Fair-Play : Uefa reagiert auf Football Leaks

     Die Veröffentlichung geheimer Dokumente durch Football Leaks bringt die Fifa in Bedrängnis. Nun stellt der Verband eine Neubewertung von Financial-Fair-Play-Fällen in Aussicht.
     Migranten aus Mittelamerika klettern am 29. Oktober auf den Anhänger eines Lastwagens, während eine Karawane von Menschen ihren langsamen Marsch zur amerikanischen Grenze fortsetzt.

     Flüchtlingstreck nach Amerika : Endstation Mexiko?

     Tausende Menschen schieben sich aus Honduras durch Mexiko in einer langen Karawane Richtung Amerika. Doch Donald Trumps Drohung zeigt bei den ersten Flüchtlingen Wirkung.

     Newsletter

     Immer auf dem Laufenden Sie haben Post! Abonnieren Sie unsere FAZ.NET-Newsletter und wir liefern die wichtigsten Nachrichten direkt in Ihre Mailbox. Es ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.
     Vielen Dank für Ihr Interesse an den F.A.Z.-Newslettern. Sie erhalten in wenigen Minuten eine E-Mail, um Ihre Newsletterbestellung zu bestätigen.